Najväčšie mesto Chorvátska, najstaršia regata sveta, kolíska rybolovu: Neznáma Komiža vyrazí dych

Gabriela Sabová | 25.07.2023 06:00
Komiža, Chorvátsko, more, dovolenka, zátoka,... Foto:
Komiža
Jeho rybári ovládali Jadran, na svojich člnoch brázdili more a vedeli, kde prídu k najlepšiemu úlovku. A stopy zanechali aj na druhom konci sveta: ako emigranti vytvorili rybárske centrá aj pozdĺž tichomorských pobreží Severnej aj Južnej Ameriky.

Komižu nájdete na úpätí vrchu Hum (587 metrov), na západnom pobreží ostrova Vis. Jeho názov sa prvýkrát spomína v druhej polovici 12. storočia.

Úchvatné Chorvátsko z dronu
Video
Zdroj: Pixabay.com/loopero

Zaujímavosťou je, že hoci má len 2 476 obyvateľov, podľa rozlohy je to najväčšie mesto v Chorvátskej republike. Oblasť mesta Komiža zahŕňa osady Borovik, Duboka, Oključna, Podšpilje, Podhumlje a Žena Glava.

Tieto osady sú plné statkov, kde môžete ochutnať autentickú kuchyňu chorvátskych starých mám (Komižský koláč, jedlá spod pokrievky zvané „peka“, grilované sardinky, fazuľu a cestoviny al „brodetto“) a špičkové vína (Vugava a Plavac Mali).

Súostrovie Komiža tvoria najvzdialenejšie jadranské ostrovy bohaté na ryby: Biševo, Palagruža, Sv. Andrija a sopečné ostrovy Jabuka i Brusnik.

Prístav Komiža ponúka stovku miest na kotvenie, ktoré poskytujú námorníkom ochranu pred nepríjemnými severnými a východnými vetrami.

Komiža je známa aj ako hostiteľka mnohých tradičných regát: Komiška, jednoručná regata sv. Nikola a Rota Palagruzona, najstaršia regata na svete.

V oblasti sú pekné a rozľahlé piesčité a okruhliakové pláže, napríklad Kamenica, Gusarica, Nova Posta či Velo Zalo.

Vďaka svojej priaznivej geografickej polohe a nádhernej prírode ponúka Komiža rekreantom tiež veľa možností, ako tu stráviť čas aj aktívne. Dá sa tu loziť, zlaňovať, objavovať jaskyne, vyskúšať paragliding, potápanie aj jazdu na kajaku.

Ide o peniaze: Kde meniť a kde vyberať peniaze, ako platiť v zahraničí a ako sa vyhnúť poplatkom
Video
Odpovedá Roman Fusek, riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov NBS. Premiéra 27. 6. 2023. / Zdroj: TV Pravda
chorvátsko Krk Čítajte viac Osem miest Krku - osem dôvodov, prečo sa vybrať na dovolenku po moste na Zlatý ostrov jedlo, muž, tanier, burger Čítajte viac Najdrahší burger v Chorvátsku stojí 1200 kún, predalo sa len 7 kusov. A kuchár chce cenu zdvojnásobiť Opatija, Chorvátsko Čítajte viac Najviac podceňované európske mestá? Dve nájdete v Chorvátsku - poznáte ich?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ