Zázrak na rieke: O lietadle, ktoré úspešne pristálo na hladine a čo sa odvtedy zmenilo
Táto neuveriteľná udalosť, dnes známa ako „Zázrak na Hudsone“, znamenala úspešné pristátie komerčného lietadla na rieke Hudson v New Yorku, čím sa zachránili životy všetkých 155 ľudí na palube.
Tu je pohľad späť na to, čo sa stalo, ako bolo núdzové pristátie vykonané a čo znamenali následky pre bezpečnosť letectva.
Osudový let
Let US Airways 1549 odlietal z letiska LaGuardia v New Yorku približne o 15:26 do Charlotte v Severnej Karolíne.
Lietadlom bol Airbus A320, spoľahlivý model široko používaný na lety na krátke a stredné vzdialenosti. Na palube bolo 150 pasažierov a päť členov posádky pod vedením kapitána Chesleyho „Sullyho“ Sullenbergera a prvého dôstojníka Jeffreyho Skilesa.
Krátko po štarte, vo výške asi 850 metrov, sa lietadlo zrazilo s kŕdľom kanadských husí. Oba motory boli vážne poškodené a stratili ťah, takže lietadlo nemalo žiadny pohon.
Táto kolízia s vtákmi viedla k zlyhaniu dvoch motorov, scenár, na ktorý piloti trénujú, ale dúfajú, že sa s ním nikdy nestretnú.
Rýchle rozhodnutie
So sekundami na reakciu a obmedzenými možnosťami kapitán Sully rýchlo vyhodnotil situáciu. Uvažovalo sa o návrate do LaGuardie alebo odklonení na letisko Teterboro v New Jersey, ale Sully si uvedomil, že ani jedno nie je možné vzhľadom na nadmorskú výšku a rýchlosť.
Namiesto toho urobil odvážne rozhodnutie pokúsiť sa o pristátie na vode na rieke Hudson, ktorá vedie pozdĺž Manhattanu.
Skúsenosti a pokojné správanie kapitána Sullyho boli kľúčové pri pristátí na vode. Keď viedol lietadlo ponad most Georgea Washingtona, oznámil cestujúcim a posádke: „Pripravte sa na náraz.“
O 15:31, len šesť minút po štarte, sa lietadlo dotklo hladiny rieky, pozoruhodne neporušené.
Pristátie bolo také hladké, že mnohí na palube spočiatku verili, že ide o typické pristátie, až kým nevideli striekajúcu vodu cez okná.
Evakuácia a záchrana
Keď sa lietadlo začalo vznášať po rieke Hudson, posádka rýchlo zorganizovala evakuáciu. Cestujúci vystupovali na krídla a nafukovacie šmykľavky, ktoré slúžili ako rafty.
Pri mrazivých januárových teplotách bolo riziko podchladenia vysoké, čo zvýšilo naliehavosť záchranných prác.
Na miesto činu rýchlo dorazili záchranári, trajekty a blízke člny, ktorých pritiahol nezvyčajný pohľad na prúdové lietadlo na rieke.
Koordinované úsilie týchto respondentov zabezpečilo, že všetkých 155 ľudí na palube bolo bezpečne zachránených v priebehu niekoľkých minút.
Poučenie
Zázrak na Hudsone je často citovaný ako dôkaz prísneho výcviku, ktorý piloti a palubný personál podstupujú. Kapitán Sully a prvý dôstojník Skiles zostali počas krízy vyrovnaní a preukázali účinnosť svojho výcviku pri zvládaní núdzových situácií počas letu.
Po incidente vyšetrovanie Národného úradu pre bezpečnosť dopravy (NTSB) potvrdilo, že zrážka s vtákmi bola nevyhnutná a že rozhodnutie kapitána Sullyho pristáť na Hudsone bolo skutočne tým najlepším riešením.
NTSB pochválila celú letovú posádku za profesionálne zvládnutie mimoriadnej udalosti.
Zlepšenia bezpečnosti letectva
Zázrak na Hudsone viedol k niekoľkým zlepšeniam bezpečnosti letectva. Podujatie zdôraznilo dôležitosť prevencie zrážok s vtákmi, čo vedie k lepšiemu manažmentu voľne žijúcich živočíchov v okolí letísk.
Okrem toho letecké spoločnosti prehodnotili školiace programy, aby zdôraznili schopnosti rozhodovania v kritických situáciách.
Kultúrny vplyv
Príbeh letu 1549 mal významný kultúrny vplyv. Knihy, dokumenty a film z roku 2016 „Sully“, ktorý režíroval Clint Eastwood a v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom, túto udalosť zvečnili.
Tieto zobrazenia podčiarkli témy hrdinstva, tímovej práce a schopnosti obyčajných ľudí vykonávať mimoriadne činy pod tlakom.
Čítajte viac Mrazivá pravda: Letuška prezradila, prečo je v lietadlách vždy zima Čítajte viac 8 častých otázkok rodičov malých detí pred letom: Môžeme ísť s kočíkom a jedlom? Bude sedieť na vlastnom sedadle?© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ