Návštevnosť Ľubovnianskeho hradu vlani opäť rástla

Ľubovnianske múzeum, pod ktoré patrí hrad i skanzen, navštívilo počas minulého roka viac ako 200-tisíc návštevníkov. Oproti minulému roku ide o nárast. Ako ďalej uviedla Petra Líšková z marketingového oddelenia múzea, spomedzi návštevníkov bolo najviac Slovákov, Čechov a Poliakov. Podľa jej slov majú v múzeu za sebou pestrý rok s množstvom podujatí pre dospelého či detského návštevníka.

10.01.2024 08:00
Ľubovniansky hrad Foto:
Ľubovniansky hrad.
debata

Návštevnosť múzea v Starej Ľubovni opäť z roka na rok rastie, zatiaľ však nedosiahla čísla z roku 2019, keď sem prišlo 216-tisíc návštevníkov.

„Ak si návštevnosť v roku 2023 porovnáme s uplynulými rokmi, bola trocha silnejšie. Samozrejme, tie COVIDove časy nám trošku ubrali návštevníkov, ale je vidieť, že Slovensko sa už znova zobúdza, ako aj svet,“ zhodnotila Líšková.

Ľudí podľa jej slov v rámci programu lákali napríklad Hradné slávnosti, ktoré sa niesli v znamení lásky. Celej sezóne totiž dominovalo 100. výročie kráľovskej svadby, teda sobáša princa Reniera de Bourbon a grófky Márie Karolíny Zamoyskej, ktorá sa konala v roku 1923 v goralskej obci Vyšné Ružbachy.

„Zaujalo opäť aj muzikálové divadlo, ktoré sa teší už niekoľko rokov veľkej obľube, ale aj nočná prehliadka, či už počas Noci múzeí alebo počas Hradných slávností,“ dodala marketingová pracovníčka múzea.

Tohtoročná sezóna bude podľa Líškovej venovaná kastelánom tohto hradu od počiatku až po súčasnosť. Opäť však nebudú chýbať Hradné slávnosti, Cyrilometodské slávnosti, divadlo a ďalšie podujatia či koncerty.

Hrad Ľubovňa nechal na prelome 13. a 14. storočia postaviť uhorský kráľ Ondrej III., prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1311. Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyskich, v jej rukách bol od roku 1882 do roku 1945. V roku 1966 bolo na hrade zásluhou zberateľa a rezbára Andreja Čepiššáka zriadené múzeum.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ľubovniansky hrad