Takto sa to robí: Opustené aténske letisko prestavajú na najväčší grécky rezort

Hellenikon bol svojho času jediným letiskom v gréckej metropole a v časoch svojho najväčšieho rozkvetu obsluhovalo 13,5 milióna cestujúcich ročne.

Pred olympiádou v roku 2004 však jeho úlohu prevzalo modernejšie letisko, a tak Hellenikon začal chátrať. Dnes z neho ostalo len torzo – ošarpané budovy a hrdzavejúce lietadlá.

Opustený letiskový komplex, ktorý dnes slúži ako provizórne ubytovanie pre migrantov, by však grécka developerská spoločnosť chcela premeniť na najväčšie grécke prímorské letovisko.

Grécky turistický ruch preukázal pozoruhodnú odolnosť voči súčasnej migračnej kríze aj ekonomicko-politickej nestabilite v krajine, píše Telegraph. Vlani navštívilo Helénsku republiku 23,5 miliónov rekreantov. Úspech Hellenikonu, v ktorý developer dúfa, by mohol byť neoddeliteľnou súčasťou pokračujúceho rozvoja gréckeho cestovného ruchu.

Lamda Development odhadla investíciu do letoviska, tri razy väčšieho ako celé Monako, na 7 miliárd eur. Výstavba ciest a ďalšej infraštruktúry by podľa odhadov mala stáť okolo 1,5 miliardy eur. Päťapolmilióna chce minúť na 8 000 domov, hotelov, obchodov a 200-hektárový park.

Grécka vláda plánuje 3000 migrantov a utečencov z Blízkeho východu a Ázie, ktorí na Hellenikone dočasne bývajú, presunúť na iné miesta v krajine. Developer verí, že výstavba rezortu sa začne už v prvej polovici budúceho roka, pričom podstatná časť stavieb by mala byť hotová v roku 2020. Spoločnosť neplánuje nové domy predávať len elite, ale časť z nich prispôsobí aj možnostiam strednej triedy.

Transformácia opustených letísk nie je vo svete novou myšlienkou, mnohé začali žiť svoj druhý život prestavané na obytné zóny, hotelové komplexy, kancelárske priestory či športoviská.

Zdroj: Lamdadev.com; Telegraph.co.uk; Thehellinikon­.com; Wsj.com; Thetoc.gr

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.

lýbia, migranti, čln

Egypt poslal 56 ľudí do väzenia za smrť stoviek migrantov pri potopení člna

26.03.2017 16:52

Až 56 ľudí dostalo dnes rôzne dlhé tresty odňatia slobody v súvislosti s vlaňajším potopením člna pri pobreží Egypta.