Dánsko verzus Kanada – krajiny vedú už 80 rokov 'whisky vojnu' o ostrov Hans

Ďaleko na arktickom severe leží pustý a holý ostrov Hans. Objavil ho v roku 1871 polárnik Charles Francis Hall a pomenoval ho podľa inuitského člena svojej výpravy Hansa Hendrika. Ostrov nie je na prvý pohľad ničím zaujímavý, v podstate je to len kus skaly, s rozlohou 1,3 kilometra štvorcového, trčiaci z vody.

Neobývaný ostrov je však doslova kameňom úrazu dvoch krajín, ktoré o neho už od roku 1930 zvádzajú boj. Dánsko a Kanada sa nevedia dohodnúť, komu má Hans patriť, keďže leží nešťastne presne v strede 35 kilometrov širokého prielivu Nares, ktorý oddeľuje Grónsko – autonómne územie Dánska – a Kanadu.

Podľa medzinárodného práva si totiž všetky krajiny môžu nárokovať územia 20 kilometrov od ich pobrežia. A neborák Hans sa teda technicky nachádza v oboch „revíroch“, v dánskych aj v kanadských vodách. Stály dvor medzinárodnej spravodlivosti Spoločnosti národov ho v roku 1933 prisúdil ostrov Dánsku.

Organizácia sa však neskôr rozpadla a po tom, čo ju nahradila Organizácia Spojených národov, otázka ostrova Hans sa znova objavila na stole. Druhá svetová vojna a následná studená vojna však nastolili dôležitejšie témy a na Hans si znepriatelené strany spomenuli opäť v roku 1984.

V tomto roku navštívil ostrov dánsky minister grónskych záležitostí a zasadil na ňom dánsku vlajku. Pri vlajke zanechal odkaz „Vitajte na dánskom ostrove“ spolu s fľašou brandy. Odvtedy potýčka dvoch krajín o Hans vstúpila do dejín ako „whisky vojna“.

Obe strany sa potom niekoľkokrát vylodili na ostrove a vyvesili tam svoje vlajky. Prebehla tiež tzv. Google War (Google vojna), počas ktorej obidve krajiny ovplyvňovali internetové vyhľadávače, aby podporili ich nároky. Napriek tomu, že Kanada aj Dánsko sú členmi NATO, Ottawa sa nakoniec rozhodla obsadiť sporné územie armádou.

Aj keď sa problém vlastníctva ostrova doteraz nevyriešil k spokojnosti súperiacich strán, dnes svoju vojnu oba štáty ponímajú už aj viac humorne. Keď sa na spornom území zastaví dánska armáda, zanechá tam fľašu šnapsu. Kanadské vojenské jednotky na ostrov zasa nosia značkovú whisky Canadian Club s nápisom „Vitajte v Kanade.“

Zároveň sa pripravuje plán, podľa ktorého by sa ostrov Hans mal stať zdieľaným územím spoločne spravovaným kanadskou aj dánskou stranou.

Zdroj: Businessinsider­.com; Cbc.ca; Mnn.com; Wikipedia.org; Freehansislan­d.com; Elitereaders.com

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

výletná loď, plavidlo,

Zabudnite na najväčšiu výletnú loď sveta: Prichádza ešte gigantickejšia Symphony

21.03.2017 07:00

Spoločnosť Royal Caribbean, ktorá len vlani vypustila na vlny oceánov gigantickú výletnú loď Harmony of the Seas, sa už chystá prekonať svoj vlastný rekord.

žena, leto, pláž, piesok, more, dovolenka, nápoj, klobúk,

Najpreplnenejšie európske pláže: Túžite po pokoji? Týmto sa vyhnite

16.03.2017 07:00

K ideálnej dovolenkovej predstave istotne nepatria na seba natlačené ležadlá a deky, hluk a tiene a vône okolitých rekreantov.

Queen Mary, loď, parník, more

Historická loď Queen Mary sa rozpadáva, je celá hrdzavá a pomaly nebezpečná

15.03.2017 14:00

Zaoceánska loď hostila hollywoodske celebrity a počas 2. svetovej vojny prepravovala amerických vojakov do Európy. Potrebuje opravu až za 300 miliónov.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.