Tatry päť rokov po kalamite otvárajú nové zjazdovky

Päť rok po kalamite sa vo Vysokých Tatrách spúšťa najdlhšia 6,5-kilometrová zjazdovka na Slovensku nad Tatranskou Lomnicou. Finančníci z J&T tak splnia len čas sľubu daného po kalamite, ako sa bude rozvíjať lyžovanie v Tatrách.

21.11.2009 13:38
Tatry, kalamita Foto:
Silný vietor zničil množstvo stromov a zároveň odkryl výhľady na Poprad. Takto to vyzeralo z Peknej vyhliadky v Hornom Smokovci.
debata

Aj konkurenčné stredisko na Štrbskom Plese – ParkSnow známeho podnikateľa a lámača ženských sŕdc Borisa Kollára spúšťa novú trasu pre lyžiarov aj lanovku do chránenej Furkotskej doliny.

Hotelieri a majitelia stánkov však stále plačú, že ľudí chodí málo a nemíňajú toľko, ako čakajú. Taká je realita cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách päť rokov po kalamite, ktorá v priebehu pár minút položila stovky hektárov lesa na celom území Vysokých Tatier.

„Prvé úpravy sa spravili už vlani, tento rok bude však na celej 6,5-kilometrovej zjazdovke z Lomnického sedla až po Tatranskú Lomnicu zabezpečené kvalitné lyžovanie. Trasa bude mať potrebnú šírku a odstránili sme prekážajúce kamene, niektoré mali cez tri metre,“ spresnil Bohuš Hlavatý, ktorý je šéfom Tatry Mountains Resorts. Stredisko patrí tejto spoločnosti, jej vlastníkom je stále rovnako ako pred piatimi rokmi finančná skupina J&T, alebo jej spriaznené firmy a osoby.

Novú firmu však finančníci založili preto, aby hľadali investorov. Na tatranské investície im sily v kríze už nestačia. Podľa Hlavatého sa doteraz v Tatrách investovalo spolu do 20 miliónov eur (600 miliónov korún). „Ďalších do 50 miliónov eur (1,5 miliardy Sk) by sa malo investovať v priebehu štyroch rokov. Bude však ešte treba získať peniaze,“ spresnil Hlavatý.

Konkurenčné stredisko na Štrbskom Plese, ktoré patrilo vždy medzi najnavštevovanejšie areály Slovenska, tento rok sprístupňuje novú zasnežovanú zjazdovku aj lanovku. Spory o rozširovaní strediska sa skončili najmä po tom, ako súdy odtrhli pred vyše rokom Štrbské Pleso od mesta Vysoké Tatry a pričlenili ho k podtatranskej obci Štrba. Tá dala stavebné povolenie a našli sa aj dohody s ochranármi.

Odborníci sa zhodujú, že Tatry počas piatich rokov zaplavili projekty apartmánových domov a v poslednom čase sa záhadne skončili spory s ochranármi. Pribudlo aj zopár atrakcií, stále však ide o osamelé drobné projekty. A výkladnú skriňu Slovenska Vysoké Tatry ako celok sa stále nedarí predávať.

„Pribudli napríklad wellness kapacity, vylepší sa kvalita ubytovania, pribudol napríklad päťhviedzičkový hotel, niektoré atrakcie, ale stále sa nepodarilo dostať na takú úroveň, aby sa ako celok stali lákadlom,“ spresnila analytička cestovného ruchu Martina Stará, ktorá sprostredkúva pobyty najmä pre turistov z Česka. Problém podľa nej je fakt, že Tatry pre rôzne príčiny, a najmä vplyvom silnej meny euro prišli o tradičných návštevníkov z Poľska, Česka, Maďarska a iní, napríklad mimoeurópski turisti nepribudli.

Podľa Petra Chudého, šéfa združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, návštevnosť za posledných päť rokov vzrástla asi o štvrtinu. Mesto však stále nemá dva zásadné dokumenty, ktoré po kalamite sľubovali politici a dve vlády – územný plán a zonáciu, delenie Tatier na päť stupňov ochrany.

debata chyba