V sobotu 31. augusta a v nedeľu 1. septembra sa v Bratislave zíde vyše sto majstrov ľudovej umeleckej výroby a ľudovoumeleckých výrobcov z celého Slovenska.
„Návštevníci budú môcť obdivovať prácu hrnčiarov, kováčov, tkáčov, krasličiarok, čipkárok, drevorezbárov, drotárov a mnohých iných ľudových výrobcov, porozprávať sa s nimi a sledovať, ako priamo pod ich rukami vznikajú originálne kúsky,“ pozýva Paulína Vatrtová z Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).
Deti sa môžu zapojiť do remeselných dielní a spolu s dospelými aj do interaktívnych hier, pripravené sú mnohé hudobno-tanečné vystúpenia a ako občerstvenie tradičná slovenská kuchyňa.
Hviezdoslavovo námestie v hlavnom meste sa pomyselne rozdelí na tri kraje – západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský a v každý kraj budú reprezentovať tí najšikovnejší ľudovoumeleckí majstri.
Dni majstrov ÚĽUV sa zároveň odohrávajú na štyroch námestiach: Hviezdoslavovom, Primaciálnom, Rybnom aj na Hlavnom námestí v centre Bratislavy, blízko seba v pešom dosahu.
29. ročník festivalu je venovaný prírodným pletivám a na Primaciálnom námestí ÚĽUV pre malých aj veľkých návštevníkov pripravil interaktívne ukážky výroby z prírodných pletív ako je prútie, slama, šúpolie a pálka.
Celé Primaciálne námestie roztancujú tanečnice z prútia, uvidíte výrobcov a výrobky z prírodných pletív, kultúrny program a občerstvíte sa v gastro zóne.
Na Radničnom nádvorí nájdete Košikárov v akcii – tí najlepší košikári z celého Slovenska priamo pred očami návštevníkov vytvoria v centre mesta unikátne výtvarné inštalácie z prútia.
Na Hlavnom námestí tento rok nájdete tradičnú Školu remesiel, v ktorej si deti vyskúšajú prácu s hlinou, drôtom, kožou, drevom či textilom.
Spolu s rodičmi sa vyšantia v školičke tanca a zrelaxujú v oddychovej zóne ÚĽUV-u v altánku na Hviezdoslavovom námestí.
V bohatom hudobno-tanečnom programe sa počas dvoch dní na pódiu pred historickou budovou SND na Hviezdoslavovom námestí predstavia známe folklórne súbory a skupiny ako Hornád, Technik, Krtíšan, aj Vrbovskí víťazi.
„Na festivale sa prvýkrát predstaví stánok Vydavateľstva ÚĽUV, v ktorom si návštevníci budú môcť nakúpiť hodnotné publikácie z edície Tradícia dnes za zvýhodnenú cenu,“ dodáva Paulína Vatrtová z Ústredia ľudovej umeleckej výroby.
Festival Dni majstrov ÚĽUV je spätý s udeľovaním titulu Majster ľudovej umeleckej výroby. Od roku 1959 ÚĽUV ocenil čestným titulom už 424 majstrov a teraz pribudne šesť nových majstrov za rok 2019.
Kam za zábavou
30. augusta, piatok
- Bratislava: Rozálske hody, Lamač, do 1. 9.
- Dolný Kubín: Vytvorené na Slovensku – Orava, dielne, komentovaná prehliadka galérie (14. h), PechaKucha (20.20 h), prezentácie umelcov zamerané na tvorbu rezbárov a umelcov z Oravy, Oravská galéria, do 1. 9.
- Košice: Európska noc netopierov, zoo, 18.30 h
- Nitra: Klokočinský jarmok
- Oravský hrad: Dracula – upír Nosferatu, posledné letné nočné prehliadky plné divadelných, tanečných, hudobných a akrobatických vystúpení
- Prešov: Netradičná prehliadka Rákociho paláca, prvýkrát sprístupnené aj tajné schodisko, nahlásiť sa vopred, 20. h
- Slovenská Ľupča: Nočné prehliadky hradu, 20. h – 22. h, aj 31. 8.
- Spišská Nová Ves: Ženy online – Keramické magnetky, dielne, Galéria umelcov Spiša
- Spišský hrad: Divadlo, 20. h
- Trenčín: Nočné prehliadky hradu, dobový tábor, sokoliari, dobové hry, lukostreľba
- Trnava: Stredoveká prešovačka, program o víne a vinároch, ochutnávky, bábkové divadlo
- Vranov nad Topľou: Hornozemplínske folklórne slávnosti, do 1. 9.
- Záhorská Bystrica: Bystrické hrubé hody, aj 31. 8.
- Zálesie: Záleská divadelná púť, festival, aj 31. 8.
31. augusta, sobota
- Banská Bystrica: Rozlúčka s prázdninami, hry, súťaže, hudba, ohňostroj, Park pod Pamätníkom SNP, 16. h
- Banská Bystrica: Cyklobus do okolia, posledný v sezóne
- Banská Štiavnica: Kammerhof deťom, detské prehliadky baníckeho múzea s rozprávkou, každú stredu a sobotu o 14. h, júl – august
- Bratislava: Dni majstrov ÚĽUV, aj 1. 9.
- Bratislava: Rytieri na Devíne, obdobie uhorsko-tureckých vojen, 10. h – 19. h
- Bratislava: Deň Rusoviec
- Červený Kameň: Mysterium exitus, divadelné prehliadky hradu odhalia tajomstvo smrti troch členov rodiny Pálfiovcov, 18. h – 22. h
- Detva: Furmanská súťaž ťažných koní, jarmok, tvorivé dielne, 9.30 h
- Divinka: Staroslovanská Divinka, výstup na Veľký vrch (11. h) spojený s prednáškou archeológov, slávnostné požehnanie rozhľadne (11.30 h), muzika v kaštieli
- Donovaly: Festival maskotov
- Jablonica: Historický festival s remeslami, kaštieľ, aj 1. 9.
- Jankov vŕšok: 75. výročie SNP, ukážky bojov, vojenská hudba, pochod Nesmrteľného pluku, 14.45 h
- Lovinobaňa: Dolovanie tradícií, folklórny festival
- Malacky: Bábkové Žihadlenie, divadelná slávnosť, pálfiovský kaštieľ
- Nitra: Kráľovská Nitra, historický festival, dobové trhy, kuchyňa, rytieri, Ms. park Sihoť, 10. h, aj 1. 9.
- Oščadnica – Veľká Rača: Rozprávkový les, Snowparadise
- Pezinok: Food Fest, netradiční predajcovia, workshopy, program, súťaže, aj 1. 9.
- Slovenský Grob: Kráľovstvo husaciny, hudba, detské divadlo, ohňová šou
- Spišský hrad: Nočné prehliadky každú sobotu od 20.30 h, Divadlo etudy – Princezná na hrášku, 14.30 h, Slovanské bohyne
- Terchová: Medzinárodné stretnutie zbojníkov
- Trenčín: Leto v Galérii M. A. Bazovského, tvorivé dielne, hry, komentované prehliadky výstav, každú sobotu, 10. h – 13. h/Farmársky jarmok
- Vysoké Tatry: Tatra Flowers, koncerty, Skalnaté Pleso, 11. h, Tatranská Lomnica, Hrebienok, Starý Smokovec, 14. h, hotel Grand, Tatranská Polianka, Galéria Poliankovo, 20. h, vzdelávaco-zážitkové zóna pre deti o Tatrách
- Žilina: Záhada ukradnutého pokladu, Budatínsky hrad, 18. h – 22. h
- Žilina: Oravský expres, bezplatný turistický vlak do Oravského Podzámku (8. h) a späť (16.30 h), každú sobotu, do 31. 8.
1. septembra, nedeľa
- Banská Štiavnica: Štiavnica nielen strieborná, posledná divadelná prechádzka mestom, 14. h
- Bratislava: Európsky deň židovskej kultúry, Múzeum židovskej kultúry, prvú nedeľu v mesiaci vstup do múzeí SNM zdarma
- Bratislava: Deň otvorených dverí NR SR
- Beckov: Rozprávkový deň na hrade
- Kapušany: Návrat rytierov, hrad
- Nová Ľubovňa: Goraľský festival
- Oravská Polhora: Program k 170. výročiu narodenia Pavla Országha Hviezdoslava a 115. výročiu narodenia Mila Urbana, sv. omša, hudba, program pre deti, Hviezdoslavova hájovňa pod Babou horou, 11.30 h
- Oravský hrad: Byť šľachticom nie je len tak, klasickú historickú prehliadku obohatia príbehy šľachtických rodín Oravského hradu, 10. h – 17. h
- Oščadnica: Festival zdravého životného štýlu
- Topoľčianky: Vinobranie v Chateau Topoľčianky, 10.30 h – 18.30 h
- Vychylovka, Nová Bystrica: Remeslo má zlaté dno – kováčstvo, program v skanzene
- Žilina: Deň otvorených dverí SAD/Rozlúčka s letom v lesoparku