Osvetlenie Oravského hradu vypli, zapnú ho len výnimočne, iba v určitú hodinu

Osvetlenie Oravského hradu z dôvodu šetrenia elektrickej energie vypli. Zapnúť ho plánujú iba pri výnimočných udalostiach, napríklad počas vianočných sviatkov, a to iba v určitú hodinu, potvrdila riaditeľka Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava Mária Jagnešáková.

01.10.2022 15:00
Oravský hrad Foto:
Oravský hrad
debata

„Energetická kríza zasiahne všetky naše expozície, ale prevažne tie, ktoré sú na energetiku najnáročnejšie, a to Oravský hrad a Oravskú lesnú železnicu,“ priblížila riaditeľka.

Ako dodala, vo všetkých expozíciách múzea, hlavne na Oravskom hrade, svietia už dávnejšie svietidlami, v ktorých sa používajú šetriace LED žiarovky.

Oravský hrad, ktorý postavili na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“, je jednou z turistických atrakcií severného Slovenska.

Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241.

Tvorí ho rad budov sledujúcich tvar hradného vrchu a brala. V roku 1556 sa dostal do rúk Turzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Dnešnú podobu dostal Oravský hrad v roku 1611.

Oravský hrad Čítajte viac Návštevnosť Oravského hradu stúpla, chodia najmä dve národnosti hrad Korlátko, zrúcanina Čítajte viac KVÍZ: Hrady Slovenska a Čiech - spoznáte ich podľa fotky a popisu?
debata chyba
Viac na túto tému: #Oravský hrad
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy