Čína pozastavila vydávanie krátkodobých víz po Juhokórejčanoch aj pre Japoncov

Peking zastavil vydávanie krátkodobých víz pre Juhokórejčanov a Japoncov. Reaguje tým na osobitné cestovné podmienky pre návštevníkov z Číny, ktoré Soul a Tokio zaviedli pre obavy zo šírenia koronavírusu. Informácie priniesli čínske štátne médiá a následne tlačová agentúra DPA či portál britskej stanice BBC.

15.01.2023 09:00
tokio Japonsko Foto: ,
Tokio, Japonsko
debata (1)

Podľa čínskeho veľvyslanectva v Soule vydávanie víz pre Juhokórejčanov z dôvodov ako podnikanie a turizmus, bude pozastavené dovtedy, kým nebudú zrušené „diskriminačné“ obmedzenia vstupu proti Číne. Japonské médiá informovali, že Čína zaviedla podobné opatrenia aj pre Japonsko. Japonsko povoľuje vstup čínskym návštevníkom, ak predložia negatívny test na covid.

Niekoľko krajín vrátane Južnej Kórey a Japonska – ale tiež v Európe – zaviedlo pre cestujúcich z Číny povinnosť predložiť pred odletom z krajiny negatívny test na ochorenie COVID-19. Obávajú sa, že z Číny sa môžu začať šíriť nové varianty koronavírusu.

Peking prestal uplatňovať politiku nulovej tolerancie voči covidu 7. decembra, po takmer troch rokoch lockdownov, hromadného testovania a povinnej karantény.

Odvtedy rýchlo pribúdajú prípady nákazy a úmrtí. Nemocnice sú preplnené a krematóriá fungujú na plný výkon. Podľa odhadov zrejme na covid zomreli desaťtisíce ľudí, Peking však prestal zverejňovať počty nakazených aj úmrtí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Čína #Južná Kórea #víza #koronavírus