Mólo nad Horným rybníkom v Kamennom mlyne zatiaľ nebude, Trnava si počká na nové eurofondy

Mesto Trnava napriek uzatvorenej zmluve so zhotoviteľom nebude momentálne stavať vyhliadkové mólo nad hladinou Horného rybníka v lokalite Kamenný mlyn za takmer 1,5 milióna eur. Čerpať tak nebude ani eurofondy, ktoré má na tento projekt v čiastke 833-tisíc eur už zazmluvnené. Od zámeru postaviť mólo z dubového dreva však neustupuje úplne, len ho posúva na neskôr.

14.03.2023 09:00
debata

„Vzhľadom na negatívne rozhodnutie okresného úradu nie je možné vypustiť rybník v termíne, ktorý by umožňoval riadne dokončenie stavby. Znamenalo by to úhradu celej investičnej akcie len zo zdrojov mesta, preto sme od realizácie tohto projektu nateraz upustili,“ informovala hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová.

Radnica sa bude podľa nej o eurofondy opäť uchádzať v rámci výziev v novom programovom období s možnosťou nižšej finančnej spoluúčasti zo strany mesta.

Vyhliadkové mólo s vonkajším priemerom 55 a vnútorným 49 metrov má umožniť lepšiu prezentáciu flóry a fauny v prímestskej lokalite s rybníkmi. V jeho strede ráta projekt s vodnou záhradou a kvitnúcimi vodnými a močiarnymi rastlinami.

Primátor Peter Bročka vyslovil presvedčenie, že by išlo o jednu z najväčších turistických atrakcií mesta a priľahlého regiónu. Zároveň to podľa neho bol aj verejnosťou najžiadanejší projekt participatívneho procesu pri plánovaní investícií. Trnava ho pripravovala niekoľko rokov, súčasťou prípravných prác bolo aj vysporiadanie pozemkov.

Trnava má momentálne rozostavanú aj spoločnú cestičku pre chodcov a cyklistov k susednej obci Biely Kostol, ktorá povedie krajom Horného rybníka. Táto investičná akcia nie je podľa Veroniky Majtánovej ohrozená, časť na okraji rybníka však bude možné robiť až v auguste.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnava #Kamenný mlyn