Cestovateľ Zdeněk: Do Grécka choďte autom, vyhnete sa tak miestam so zlým počasím

Gabriela Sabová | 01.07.2022 06:30
Řecko nás baví, Grécko, bloger Foto:
Ráno na strechách v pevnosti Monemvasia.
Ako sa z bežného dovolenkára stane milovník a odborník na Grécko? Čo všetko okrem pláží a "povinných pamiatok" ako Akropola, Parthenón či Meteora môžete v Grécku vidieť a zažiť? Prečo je lepšie vydať sa namiesto lietadla do Helénskej republiky autom, a ktorá trasa je najkrajšia? O svojej láske ku Grécku a jedinečných zážitkoch v rozhovore hovorí Zdeněk Šenkyřík, ktorý založil úspešný blog o Grécku Řecko nás baví.

Ako sa začala vaša láska k tejto krajine? Čím je pre vás výnimočná? Čo vás inšpirovalo založiť blog Řecko nás baví?

Naozajstná láska a veľké puto ku Grécku sa zrodilo až po tretej dovolenke. Bolo to v roku 2010, keď som sa zamiloval do gréckej krásky menom Lefkada (ostrov v Iónskom mori). Chcel som sa vykúpať v tej neuveriteľnej tyrkysovej farbe mora s bielou penou. To som vtedy ešte netušil, že to budú ešte len začiatky mojej „modrobielej diagnózy“ :-).

V Grécku plynie všetko inak ako u nás. Neponáhľa sa tam. Čas strávený s rodinou a priateľmi v kostole, v taverne alebo pri oslavách na námestí je pre Grékov dôležitejší než sa pýšiť nablýskaným autiakom alebo najdrahším mobilným telefónom.

Keď k týmto trochu odlišným životným hodnotám pripočítame celkovú dobrosrdečnosť Grékov, úžasnú pohostinnosť, jedinečnú kuchyňu, tisíce kilometrov rôznofarebných pláží a hory až 2917 metrov vysoké, zistíme, že Grécko je rozmanitejšie, než prehliadka hotelov z turistických katalógov.

Hlavnou inšpiráciou blogu Řecko nás baví bola skutočnosť, že v roku 2015 bola ponuka gréckych destinácií asi desatinová, oproti celkovej rozlohe Grécka.

A ja som mal obrovskú túžbu inšpirovať sám seba i ďalších čitateľov u nás k tomu, aby sme postupne skúsili navštíviť tých 90 % miest, o ktorých sa už tak nehovorí.

Že v Grécku nie sú len ostrovy, ale aj oveľa väčšia pevnina. A je vidieť, že aj vďaka rôznym blogom a sociálnym sieťam záujem o Grécko naozaj medziročne rastie.

Cestovné kancelárie stále rozširujú svoju ponuku o nové destinácie a rovnako je čoraz viac ľudí, vrátane nás, ktorí začali cestovať do Grécka každoročne autom.

Lefkada - pláž Egremni Foto: Archív Z. Š.
Řecko nás baví, Grécko Lefkada - pláž Egremni

Cestujete stále inam, alebo máte aj obľúbené miesta, kam sa radi opakovane vraciate?

Áno, radi sa vraciame, ale objavujeme aj nové miesta. Za tie roky nadväzujeme rôzne priateľstvá a tým sa naše puto ku Grécku rozrastá.

Najviac ma zasiahol príbeh „gréckych detí“, ktoré po občianskej vojne v Grécku (1946–1949) museli emigrovať k nám do Československa.

Vďaka tomu som prišiel na to, že sú v horách na severe Grécka „české dediny“ a rovnako tak u nás na Morave početné „grécke obce“. Preto sa najčastejšie vraciame do hôr na severe, kde máme priateľov.

Z prírodných skvostov som si najviac zamiloval hornatý kraj Epirus. Obzvlášť oblasti Zagori a Tzoumerka. Ukrývajú desiatky dedín, v ktorých nájdete všetko postavené len z kameňa a dreva. Neskutočná romantika.

Mnoho pôvodných panských domov sa zrekonštruovalo, aby sme v nich dnes našli jednak moderné luxusné ubytovanie, jednak aj autentické miesta s minimálnym turizmom.

Pri ostrovných destináciách ma zase najviac oslovili Kyklady. To je naopak taká farebná romantika, na ktorej vám azda každá žena musí povedať svoje áno :-). Rád sa vraciam na Lefkadu, na polostrov Pelion, ale tiež na Peloponéz.

NEPOUZ, Blogerka Marika, Zanzibar Čítajte viac Mama blogerka: S deťmi okolo sveta? Dobre naplánovaná exotika vyjde rovnako ako rezort all inclusive

Grécko má okrem pevniny aj okolo 2 000 ostrovov, z ktorých je 170 obývaných. Koľko z nich ste navštívili? Ktoré sú najzaujímavejšie?

Za 8 rokov som navštívil „len“ 17 ostrovov. Posledných 7 rokov chodievam totiž autom na pevninu, takže moje počty ostrovov sa na nejaký čas zastavili.

Ale zase som objavil množstvo krásnych miest, dedín, vodopádov, starých kamenných mostov, divokých kaňonov a prekrásnych jazier s kŕdľami pelikánov, kormoránov a stádami vodných byvolov.

Medzi najzaujímavejšie ostrovy, ktoré som zatiaľ navštívil určite patria: Milos, Ikaria, Karpathos, Amorgos, Astypalea, Koufonisia a okrem Lefkady určite aj Kefalónia.

Ktorá pláž je podľa vás najkrajšia?

V Grécku je toľko krásnych a rôznofarebných pláží, že ich musí byť najkrajších aspoň päťdesiat. Nech máte predstavu, aké rôznorodé môžu byť, skúste si dať do Googlu napríklad tieto názvy: Sarakiniko beach (Milos), Seychelles beach (Ikaria), Egremni beach (Lefkada), Simos beach (Elafonisos), Voidokilia beach (Peloponéz) či Balos beach (Kréta).

Pláž Egramni na Lefkade.
Chora na ostrove Astypalea
+12Chora na ostrove Folegandros.

Ktoré pamiatky by mal navštíviť každý turista v Grécku, a naopak, ktoré sú podľa vás preceňované?

V tomto budem úprimný. Vzhľadom na svoj vek, sa k gréckym pamiatkam ešte len dostávam. Potrebujem na nich jednoducho dozrieť. Som milovník prírody, šliapem rád do kopcov, takže áno, mal by som navštíviť raz aj Akropolu, kam mieri snáď úplne každý v Aténach.

V roku 2020 sme naopak zažili kláštory Meteora a veštiareň Delfy úplne bez ľudí. K tomu skalná pevnosť Monemvasia, či mesto Nafplio. Boli sme doslova nadšení.

Rád navštevujem grécke kláštory. Keď sa postavíte na ostrove Amorgos pod 300 metrov vysokú skalnú stenu a vidíte tam hore v skale kláštor Hozoviotissa monastery, nechápete, ako ho tam postavili.

Krásny je polostrov Mani plný obraných kamenných veží. Vybavujem si Portaru pri západe slnka na ostrove Naxos.

Epidauros, ktorý sme minule nestihli a odložili nabudúce. Veľa antických miest na mňa naozaj ešte čaká.

K tomu, čo je preceňované, sa nemôžem vyjadriť. Zažil som Meteory pod návalom autobusov, keď sme urobili len pár fotiek a pred tým davom sme radšej utekali preč. A potom som ich zažil znova. Úplne prázdne, v dobe covidu.

Prespali sme sami priamo na vyhliadke na skale, kde rok predtým mávalo 100 ľudí selfie tyčkami a preháňali sa v tom, kto urobí lepšiu fotku. Podľa mňa má každé miesto svoj čas, ktorý si len musíme nájsť.

Delfy Foto: Archív Z. Š.
Řecko nás baví, Grécko Delfy

Váš blog má podtitul „Objavte skryté krásy Grécka“. Kam by ste nasmerovali návštevníka, ktorý nemá rád typické turistické miesta, ale chce vidieť nenápadné poklady krajiny?

Najmä v hlavnej sezóne platí pravidlo: „čím ďalej od medzinárodného letiska, tým lepšie“. Na Santorini sa môžete po pár dňoch cítiť naozaj trochu utláčane, ale stačí vyraziť trajektom na vedľajšie ostrovy a spoznáte ten rozdiel.

Takže jednoducho všade tam, kam nelietajú veľké lietadlá, kam sa skôr pláva loďou alebo letí malým vrtuláčikom.

Alebo choďte do Grécka vlastným autom a zastavte sa kdekoľvek budete chcieť. Tipov na výlety u nás na blogu nájdete hneď niekoľko. Od severu Grécka až na juh. Od termálnych kúpeľov Pozar Loutraki a jazera Kerkini, cez dlhý hornatý pás pohoria Pindos, kamkoľvek k moru.

Bekim Aziri Čítajte viac Bekim: Keby mi na letisku stratili vozíček, odišiel by som na stokilovom papamobile

Je Grécko miestom aj pre milovníkov hôr a túr?

Určite áno! Grécko je vzhľadom na svoju rozlohu jednou z najhornatejších krajín Európy. Však Olymp má skoro 3000 metrov a oproti rakúskym Alpám, môžete ísť na vrchol pekne z nuly, rovno od mora.

V Zagori sme podnikli slávnu okružnú túru okolo kaňonu Vikos. Spali sme pri jazere Drakolimni vo výške 2000 metrov.

Rovnako rád spomínam na výstup na druhú najvyššiu horu Grécka Smolikas a spanie pri druhom jazere Drakolimni.

Alebo horu Grámmos. Tam počas občianskej vojny prvýkrát otestovali Američania napalm pred vojnou vo Vietname. To veľa ľudí ani nevie. Na Gramme sme sa dokonca stratili a pán domáci pre nás išiel jeepom na druhú stranu hory, pretože sme nenašli cestu k zostupu. Bolo to zle značené a 1 meter od nás sme našli starý nevybuchnutý granát.

Nádherne vzdušná je hrebeňovka Atheras ridge na ostrove Ikaria. A už niekoľko rokov sa pracuje na najdlhšom chodníku v Grécku – Pindus Trail, ktorý povedie cez hory zo severu na juh a bude mať neuveriteľných 600 kilometrov!

Noc pri kamennom moste - Valia Kalda.
Vodopády Souda, Tzoumerka
+15Jaskyňa v Kipina monastery Tzoumerka.

Môžu si turisti užiť Grécko aj v zime?

Určite áno. Odporúčam vám prekrásny video projekt „Frozen Ambrosia“ od jedného gréckeho filmára, žijúceho v USA. Chce týmto projektom ukázať, že Grécko má skvelé podmienky na lyžovanie, podobné ako napríklad Kalifornia.

Nikde inde v Európe sa totiž nemôžete kochať pri zjazde takým výhľadom na more ako v Grécku.

Skialpinizmus tu zažíva „boom“. Aj my sme plánovali skialpy na vrchu Parnassos, ale prišiel covid.

Grécko má lyžiarske vleky. Najbližšie od Solúna je veľmi populárne stredisko Voras Ski Center (Kaimaktsalan). Obľúbená je Vasilitsa neďaleko mesta Grevena, ďalej Karpenissi v Evritania a už spomínaný Mount Parnassos.

V Grécku na lyžovanie chýba len väčší záujem verejnosti a najmä finančná podpora štátu či EÚ, aby sa toto raz zmenilo. Grécko by potom mohlo úplne s prehľadom ponúknuť turistiku nám Európanom po celý rok.

Pokiaľ máte radi sneh a more zároveň, zadajte na Youtube: „Mount Dirfys (Hera's Angels)“ a budete pozerať, čo sa dá v Grécku na lyžiach zažiť. Toto je môj veľký sen!

Zamrznutá Ambrosia Evia. Foto: Consantine Papanicolaou
Řecko nás baví, Grécko Zamrznutá Ambrosia Evia.

Na svojom blogu propagujete aj dobrodružnú stránku Grécka – ktoré adrenalínové atrakcie a kde vyskúšať?

Keď si odmyslíme tie komerčné a ľuďom najdostupnejšie atrakcie ako je jazda na banáne alebo zapožičanie vodných bicyklov v nejakom tom letovisku, tak Grécko je skvelá destinácia pre canyoning, rafting, jazdu na kajaku, horolezectvo a tiež tu pribúda mnoho nadšencov do speleológie.

V Evritanii sme si skúsili tzv. river trekking. Prechod riekou bez použitia lana k vodopádom Pantavrechi (v preklade „stále prší“). Schádzali sme rieku Arachtos na rafte a veľmi rád by som sa raz posunul ďalej a vyrazil na canyonig.

Trás na zlaňovanie vodopádov je po celom Grécku viac ako dosť. Oveľa viac ako v Slovinsku. Vidíte, mal by som napísať článok o „Bráne raja“ na riečke Chrousias pod dedinami Syrrako a Kalarites na Tzoumerke. To je miesto ako z ríše Elfov. Staré platany porastené machom, krištáľová voda a narazíte tu na jar aj na divoké orchidey.

Pantavrechi - Stále prší. River trekking. Foto: Archív Z. Š.
Řecko nás baví, Grécko Pantavrechi - Stále prší. River trekking.

Na čo si dávať v Grécku pozor? Čo môže zaskočiť?

Prvé, čo ma v Grécku vtedy trochu zaskočilo, bol zákaz hádzania toaletného papiera do záchodu. Áno, naozaj to na mnohých miestach stále platí a musíte papier po vašej potrebe hodiť jednoducho do koša. Inak sa vám môže stať, že upcháte úzke rúrky.

Keď pôjdete do hôr, najmä do odľahlých miest na severe Grécka a budete tam chcieť prespať nadivoko, môžete stretnúť divé zvieratá – napríklad medveďa. Najmä v pohorí Pindos, v oblasti Valia Calda žije až na stovky medveďov hnedých.

Takže pri táborení v lese vždy dbám na zvýšenú opatrnosť a dodržiavam základné pravidlá pre pobyt v prírode. Keď som ja hosťom a medveď je tam pánom domácim.

Nevarím na mieste, kde spím. Nezanechávam nikde odpadky, ktoré mu voňajú. Značkujem si stromy v okolí stanu pred spaním močom, aby som dal včas najavo, že tam spím atď.

V horských oblastiach stretnete často stáda oviec a kôz. Hlavne ovčiarske psy dokážu byť veľmi ostré. Keď budete okolo stád prechádzať v tesnej blízkosti autom, nebuďte prekvapení, keď vám psy zaútočia na bicykle a budú sa vám snažiť „zožrať ráfiky za jazdy“. To nás na Tzoumerke prvýkrát dosť prekvapilo.

Ale nie je potrebné sa plašiť. V aute vám nič nehrozí a ak ich stretnete pri prechádzke, opäť platí pravidlo, že pokiaľ si budete udržiavať bezpečnú vzdialenosť od stáda, psy nemajú potrebu vám ubližovať.

Na slnečných miestach, okolo kamenných múrikov si dajte pozor na hady. Platí to aj na ostrovoch. Všeobecne sa odporúča nosiť pri peších výletoch radšej vyššie topánky ako sandále, najlepšie aj dlhé nohavice. Zmija milóska alebo zmija ružkatá patrí k najjedovatejším hadom v Európe. Nelezte, kam nemáte. Pozerajte sa kam šliapete, pri chôdzi v rizikovom teréne dupte a had sa pred vami včas schová.

Delfy
Jazero Kerkini
+12Jazero Plastira

Do Grécka väčšinou lieta. Na blogu však odporúčate aj cestu autom. Aké má výhody? Nie je to príliš zdĺhavé?

Všetko je o našich prioritách. Ak si chce turista hlavne oddýchnuť, zvolí si lietadlo a cca za pol dňa sa opaľuje v Grécku pri mori na pláži.

Aj my sme tak začínali a napríklad na Kyklady alebo na odľahlé ostrovy (Rhodos, Kréta, Karpathos) by som aj dnes rozhodne letel.

Cesta autom zaberie z Brna na sever Grécka asi 13 hodín. Nie je to ľahké sám odšoférovať, ani napriek množstvu hraníc to nie je najrýchlejšie, ale tá sloboda, ktorú vám to dáva, je jednoducho na nezaplatenie.

Neriešite čas odletu, váhu svojej batožiny, vezmete si, čo chcete. Idete, kam chcete a kedy chcete. Doveziete si z Grécka akýkoľvek suvenír, pokojne zásobu olivového oleja.

Pre 4 ľudí (rodina) je to celkovo autom oveľa lacnejšie ako lietadlom a pri dnešných dobrých asistenčných službách sa nemusíte báť, že vám nikto po ceste nepomôže.

Covid nám navyše ukázal, ako vzrástol záujem o obytné autá, o spanie v aute. Vôbec o individuálny spôsob cestovania.

Uvediem aj ďalší príklad, ktorý som už niekoľkokrát v Grécku použil. Sme v horách a prichádza dážď na niekoľko dní. Zmeníme plány a behom pár hodín prechádzame tam, kde bude pekne.

Za 2 hodiny sme boli zo Zagori na Lefkade a keby aj tam malo pršať, za podobný čas môžeme byť na Pelione, na druhej strane Grécka. Tomu sa hovorí skutočná sloboda výberu a toto si pri leteckej dovolenke a zaplatených rezervácií väčšinou nemôžete dovoliť.

Chora na ostrove Folegandros.
Kastoria - mesto na jazere.
+5Ráno na strechách v pevnosti Monemvasia.

Poradíte najlepšiu trasu na výlet autom zo Slovenska?

Z Brna ideme vždy na Bratislavu, takže trasu máme podobnú ako zo Slovenska. Najrýchlejšia cesta vedie celý čas po diaľnici: na Budapešť – Belehrad – Kumanovo – Evzoni – Solún. Najhoršie je Maďarsko – Srbská hranica (Röszke – Horgoš), kde sa môžete zdržať niekedy aj pár hodín (tam aj späť). Aktuálny stav je možné sledovať vždy na internete a prípadne použiť menšie vedľajšie prechody (napr. Tompa).

Alternatívne je možné použiť trasu cez štáty EÚ – Rumunsko a Bulharsko. Napríklad v prípade akýchkoľvek problémov v Srbsku či Severnej Macedónsku (prípadné covid obmedzenia atď.).

Pre fajnšmekrov stojí za skúšku Jadranská cesta (Chorvátsko – Bosna a Hercegovina – Čierna Hora – Albánsko – Grécko). Je o dosť dlhšia, ale o to krajšia.

Ak máte čas, tak cestou sú úžasné miesta na zastavenie. Napríklad Boka Kotorska v Čiernej Hore. Do Grécka sa dá plávať aj loďou z Talianska, ale cena za trajekt s autom je zbytočne drahá.

more, pláž Čítajte viac Mafiánske praktiky? Turistky zažalovali plážový bar za účet 600 eur za 2 drinky a meze

Je Grécko aj krajinou kempov? Dá sa tu podniknúť dobrodružný roadtrip?

Áno v Grécku je mnoho kempov. Rovnako je tu aj mnoho apartmánov najrôznejšej kvality a ceny. A ako už spomínam, dá sa v Grécku spať aj nadivoko. Oficiálne je to vo všetkých hlavných turistických destináciách síce zakázané, ale na mnohých miestach sa to stále v nejakej miere toleruje.

Majme len všetci na pamäti, že dané miesto by malo vždy pri našom odchode vyzerať úplne rovnako, ako keď sme sem prišli.

A všetkým vrelo odporúčam aj svoj spôsob „platenia“ a to taký, že keď prespím na nejakom tom mieste „zadarmo“ a vidím tam odpadky od iných ľudí predo mnou, tak ich v rámci svojich možností upracem a odveziem do najbližšej koša. Aj jedna PET fľaša sa počíta. Len vďaka nášmu správaniu môže prežiť pojem „dobrodružný roadtrip“.

Inak nám tie obytné autá budú časom úplne na nič. Veľa miest sa totiž pred nimi už uzatvára. Česko je toho príkladom.

Kempovanie na vyhliadke na opustenom mieste... Foto: Archív Z. Š.
Řecko nás baví, Grécko Kempovanie na vyhliadke na opustenom mieste Boucharia.

Známa je aj grécka kuchyňa. Souvlaki, musaku, gyros, či pitu s tzatzikmi si dáme kdekoľvek na svete. Aké je vaše obľúbené, no nie známe grécke jedlo?

Popravde… gréckeho šalátu, pity s tzatziki a gyrosu by sme sa v lete stále nedojedli, :-). Nie je azda miesto, kde by sme si tieto základné pokrmy nedali. Vlastne si už bez nich už letnú dovolenku v Grécku nedokážeme ani predstaviť.

Ale vždy, keď sme najviac hladní, tak sa pýtame obsluhy, čo majú dnes práve pripravené (čerstvé) alebo aké sú v danej oblasti tradičné jedlá.

Napríklad v Zagori sa často pečú plnené pity na všetky spôsoby (s hubami, s feta syrom, s divokými bylinkami – chortou, so špenátom).

Naučili sme sa, že moderný gyros pripravovaný na vertikálne ihle, vychádza z pokrmu Kontosouvli – teda grilovaného mäsa pripravovaného na horizontálne ihle.

Takto sa v Grécku na dedinách najčastejšie griluje. Od malých kúskov mäsa, cez vnútornosti až po celú kozu. Gyros je vlastne iba moderný (fast food) nápad. Nie je tradičným jedlom.

Na raňajky či ku káve najviac milujeme čerstvú bougatsu s cukrom a so škoricou. Trochu podobné je galaktoboureko – krupicový pudingový dezert vo filo ceste so sladkou zálievkou.

Pri frappé či gréckej káve nám nesmie chýbať ani portokalopita – pomarančový desert nasiaknutý sladkou zálievkou (sirupom).

Z lacných tradičných jedál milujem napríklad favu. Jemné hrachové pyré s karamelizovanou cibuľkou a olivovým olejom.

Skúste občas tzatziki nahradiť nátierkami tyrokafteri (syrová, pikatná) alebo melitzanosalata (nátierka z pečených baklažánov).

Z polievok je výborná kotosoupa avgolemono (kuracia polievka, zahustená citrónovo vaječnou záklichtkou).

Z hlavných jedál musíte ochutnať určite: stifado, kleftiko, gemista, pastitsio, paputsakia či sutzukakia. A pokiaľ ide o mňa, nedám dopustiť na giouvetsi!

Na grécku kuchyňu máme na blogu „Řecko nás baví“ kamaráta Laďu (TYDRA), ktorý nám tam rozširuje svojim každým gréckym receptom obzory. Trúfam si povedať, že u nás na internete neexistuje detailnejšia fotodokumentácia a súpis gréckych receptov. Naučíte sa robiť napríklad svoje vlastné domáce filo cesto a to hneď na niekoľko spôsobov.

Kontosouvli Foto: Archív Z. Š.
Řecko nás baví, Grécko Kontosouvli

Aký suvenír si návštevníci takpovediac musia z Grécka doniesť?

V prvom rade zážitky, na ktoré sa nezabúda. Nové priateľstvá, ktoré je možné dnes vďaka mailom a sociálnym sieťam celkom dobre udržiavať aj na diaľku.

Ďalej si môžete doviesť autom napríklad nejaké tie grécke dobroty či spomienkové suveníry. V kufri odveziete pokojne niekoľko litrov olivového oleja aj keramickú vázu.

A pokiaľ vám počas dlhej zimy olej dôjde, nemusíte byť smutní a môžete si zásoby doplniť napríklad z nášho e-shopu, ktorý sme tento rok spustili aj v slovenčine.

A keď sa Grécko stane veľkou súčasťou vášho života, môžete si doviesť napríklad darček najväčší. My sme si naposledy doviezli dcérku Zoe a teraz máme Grécko každý deň doma. Snáď sa do Grécka tento rok všetci spolu vrátime ??

Ostrov Elafonisos Foto: Archív Z. Š.
Řecko nás baví, Grécko Ostrov Elafonisos
Santorini, pláž Čítajte viac Milovaný grécky ostrov má novú atrakciu - unikátny hotel v tvare priesvitnej bubliny mapa, suveníry, club med Čítajte viac Máte ich doma? Toto sú top suveníry krajín sveta. Na Slovensku vedú šúpolienky Kréta, dovolenka, leto, čln, loď, more, cestovanie, ostrov, plavba, pláž Čítajte viac Experti vydali hrozivé varovanie: Grécko sa čoskoro môže premeniť na púšť

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ