Geronimo – hrdina či vrah? Najslávnejší Apač predpovedal koniec indiánov

Život apačského náčelníka Geronima je dodnes zahalený pochybnosťami. Pre svojich verných spolubojovníkov bol neohrozeným obhajcom práv indiánov, iní v ňom, naopak, videli obyčajného vraha belochov.

indián, indiánka,
Ilustračné foto.
Autor:

Špekulácie sa tiež vedú o význame jeho odboja v dejinách indiánskych vojen aj o jeho obľúbenosti medzi vlastným ľudom. A nevie sa tiež, kedy presne sa narodil.

A už za vyvrátenú sa považuje skoršia domnienka, že Geronimo poslúžil Karlovi Mayovi ako predloha a vzor pre Vinnetoua. Kapitulácia „posledného slobodného náčelníka“, ako sa niekedy označuje, pred 130 rokmi, 4. septembra 1886, sa stala významným míľnikom v dejinách amerických indiánov.

Geronimo, indiánskym menom Goyathlay alebo Gokhlayeh (Ten, ktorý zíva, skrátene Zíval), sa narodil pravdepodobne medzi rokmi 1820–1825 na pomedzí Arizony a Nového Mexika. Vo svojom autorizovanom životopise Geronimo uviedol, že sa narodil v júni 1829. Patril k pomerne komplikovanej skupine čirikavských kmeňov Apačov.

Trpký osud

Zásadný obrat v jeho živote nastal údajne v marci 1851, keď mexickí vojaci počas masakru pri Kaskiyehu zabili jeho ženu, troch synov a matku. To tvrdí samotný Geronimo, ale inak sa o kľúčovom okamihu jeho života vedú špekulácie. Vtedy vraj tiež sľúbil, že celý život zasvätí pomste.

V nasledujúcich rokoch si vydobyl povesť neohrozeného bojovníka, ktorý chráni svoj ľud, a legendárnou sa stala najmä jeho nepolapiteľnosť, keď mal v pätách niekedy aj tisícky vojakov.

V rokoch 1858–1886 bojoval proti mexickým a americkým vojakom na území Arizony, Nového Mexika a západného Texasu a niekoľkokrát sa mu podarilo utiecť zo zajatia či z rezervácie. Často prechádzal hranicu Spojených štátov a Mexika a jeho akcie pripomínali skôr partizánsku vojnu.

Uvoľnené miesto

Spočiatku nepatril medzi najslávnejších bojovníkov, situácia sa však zmenila v roku 1874, keď zomrel náčelník čirikavských Apačov Cochise.

Niekedy na začiatku 50. rokov získal meno, pod ktorým sa preslávil – Geronimo. Mexickí vojaci, ktorých nenávidel zo všetkých najviac, sa totiž pri jeho neohrozených útokoch obracali k svätému Hieronymovi a indiánskemu náčelníkovi sa to meno zapáčilo.

V posledných rokoch pred kapituláciou sa Geronimovi darilo s hŕstkou svojich bojovníkov unikať mnohonásobnej presile vojakov – v roku 1885 napríklad pobilo jeho 34 bojovníkov a osem starších chlapcov v Mexiku a USA až 200 ľudí.

Koniec apačských výbojov

V roku 1886 kapituloval už v marci, kvôli nedôslednosti amerických vojakov sa mu však podarilo utiecť. V septembri ale svoj stále zúfalejší boj vzdal navždy.

Po kapitulácii ho previezli do väznice na Floridu a potom do rezervácie pri Fort Sill v Oklahome. Kapituláciou Geronima sa podľa niektorých zdrojov skončili apačské vojny.

To ale iní historici spochybňujú, pretože v nasledujúcich rokoch sa totiž zaznamenalo niekoľko násilných činov zo strany Apačov a posledný známy nájazd vykonala skupina Apačov v roku 1924, keď ukradla koňa arizonským osadníkom.

Smutný koniec náčelníka

V posledných rokoch svojho života sa Geronimo stal turistickou atrakciou – predával svoje fotografie a vyrábal rôzne suveníry. Vo februári 1909 zomrel na zápal pľúc, ktorý si údajne „uhnal“ po tom, čo opitý spadol z koňa do studenej rieky.

Jeho posledné slová boli: „Slnko vyjde, chvíľu svieti, zapadne a je preč. Tak to bude aj s indiánmi. Uplynie len málo rokov a o indiánoch bude počuť len to, čo o nich napíšu belosi vo svojich knihách.“

Osud slávneho bojovníka sa tiež niekoľkokrát dostal na filmové plátna a je po ňom pomenovaných niekoľko miest. Rozhorčené reakcie medzi indiánmi vyvolal fakt, že zabitý terorista Usáma bin Ládin dostal od armády krycie meno Geronimo.

Čítajte viac

Súvisiace články:

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.