Trnavská radnica chystá obnovu východnej časti historických hradieb

Mesto Trnava hľadá na druhý pokus dodávateľa projektu rekonštrukcie východnej časti historických mestských hradieb. V prvom kole o zákazku neprejavil záujem nikto.

Trnava, hradby
Úsek hradieb na Rybníkovej ulici
Autor: ,

Vedenie mesta chce ešte v tomto roku obnoviť časť opevnenia z vonkajšej strany, v rozpočte má na to vyčlenených 150-tisíc eur. Obnovená má byť časť od Baziliky sv. Mikuláša po mestský amfiteáter.

Mestské opevnenie je v tejto časti zachované v rôznych výškach, preto bude treba jeho domurovanie a výškové zjednotenie. V ďalšej etape sa ráta s obnovou opevnenia aj z vnútornej strany, tam sú však pozemky v súkromnom vlastníctve.

Tehlové hradby sú národnou kultúrnou pamiatkou, Trnava neustále investuje do ich obnovy nemalé prostriedky. Aj vďaka tomu je dnes opevnenie vo veľkom rozsahu zachované.

Okrem obnovy východnej časti plánuje radnica v tomto roku prezentovať aj zaniknutý južný úsek hradieb v areáli amfiteátra a sprístupniť aj juhovýchodnú nárožnú vežu. V súvislosti s hradbami chce riešiť aj prezentáciu dávno zaniknutej Dolnej brány pred budovou okresného súdu.

Trnavské hradby patria medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Opevnenie mesta malo pôvodne tvar obdĺžnika a lemovalo plochu s rozmermi 800 × 700 metrov.

Múr opevnenia bol miestami až 10 metrov vysoký a 170 – 230 cm široký s 35 štvorpodlaž­nými vežami.

V minulom roku boli niektoré časti hradieb vybavené schodiskami a zábradliami, aby bolo možné po nich prejsť. Od sprístupnenia koruny hradieb si radnica sľubuje vyšší záujem turistov o tento jedinečný historický klenot.

Čítajte viac

Súvisiace články:

Hrad, zámok, Dolné Rakúsko,

Sabinov sa stal križovatkou hradných ciest

26.03.2017 15:00

Sabinov prebral štafetu v propagácii hradov vo svojom okolí. Do jeho centra bola premiestnená železná brána symbolizujúca Prešovskú hradnú cestu.

moskva, rusko, smog

Moskva si neváži Le Corbusierov klenot. Ohrozuje ho obchodné centrum

25.03.2017 14:00

Ide o jediné dielo francúzsko-švajčiarskeho architekta v Rusku. Budovu vysokú 30 m postavili 1928-1936, aby sa stala sídlom sovietskeho ministerstva.

Nepoužívať! The Big Bend, New York, mrakodrap

V New Yorku vyrastie najdlhší mrakodrap sveta: Bude mať 1,2 kilometra a tvar U

24.03.2017 14:10

Na manhattanskej 57. ulici, s úchvatným výhľadom na Cetral Park, bude čoskoro tróniť The Big Bend (bend anglicky znamená ohýbať).

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.