Oblasť okolo Rapoviec je súčasťou Novohradského geoparku. Lokality, kde sa v minulosti našli nielen mnohé skameneliny staré milióny rokov, ale aj kosti prehistorických zvierat, zuby vodných živočíchov či fosílie, ktoré sú dôkazom, že na tomto mieste bývalo more.
Potvrdzujú to nálezy v pieskovcoch v susedných Lipovanoch, v Kalonde, v maďarskej obci Ipolytarnócz, kde je najväčšie múzeum skamenelín v strednej Európe a ktorá je od Rapoviec vzdialená len štyri kilometre, no aj v samotných Rapovciach. Skutočnosť, že stovky metrov pod zemou sa na tomto území môže nachádzať aj reliktná morská voda, potvrdzujú aj ďalšie fakty.
Počas uhoľného prieskumu v lokalite Novohradu urobili viacero vrtov. Jeden z nich, ešte v roku 1911, pri dedine Nitra nad Ipľom pomohol objaviť v hĺbke 516 metrov pod zemou vodu. Voda vtedy vystrekla tak silno, že ďalšie vŕtanie už nebolo možné. Využitie vody na liečebné účely vtedy prekazila prvá svetová vojna. Ďalšie vrty z rokov 1982 až 1983, ktoré urobili na okraji Rapoviec, poukázali na niečo podobné. V hĺbke vyše osemsto metrov sa objavilo litologické zloženie prevŕtaných hornín, svedčiace o možnej prítomnosti morskej vody.
Tieto poznatky sa rozhodli pred niekoľkými rokmi Novohradčania využiť a zafinancovali vrt, ktorý mal potvrdiť prítomnosť morskej vody v podzemí. Vybrali si miesto pri Rapovciach a nie márne. V hĺbke 1 501 metrov navŕtali slanú mineralizovanú vodu s teplotou 39 stupňov a s výdatnosťou vrtu 20 litrov za sekundu. To bolo spúšťačom pre zámer vybudovať kúpalisko s morskou vodou. Začala ho realizovať spoločnosť Thermalpark, ktorej súčasťou je Prvá geotermálna spoločnosť, vytvorená skupinou súkromných investorov, mestom Lučenec a obcou Rapovce.
Spolumajiteľ spoločnosti Vladimír Červenák hovorí, že pôvodný projekt obsahoval vybudovanie bazénov, relaxačnej zóny, infraštruktúry či vilovej zóny a počítal s nákladom takmer 900 miliónov vtedajších korún. Stopla ho však kríza. Spoločnosti sa síce podarilo získať peniaze aj z fondov Európskej únie, no banky pre krízu zmenili podmienky pri poskytovaní úverov a Novohradčania peniaze z eurofondov nevyužili. Začali realizovať tzv. variant B s financiami, ktoré vedeli získať vo vlastnej réžii. Pred dvomi rokmi sa ľudia v Novolandii mohli začať kúpať.
„Doteraz sa nám podarilo vybudovať tri bazény, ku ktorým pribudol od júna tohto roku ďalší, relaxačný. Ľudia majú možnosť absolvovať morský kúpeľ aj vo dvoch kadiach,“ hovorí Červenák. Voda v existujúcich bazénoch v Novolandii dosahuje teplotu od 28 do 37 stupňov a je výnimočná aj svojím zložením. Je vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanovo-chloridovo-sodná. Má zvýšený obsah fluoridového iónu, lítia či bóru. Vďaka tomuto zloženiu má pozitívny vplyv na liečenie chorôb pohybového a obehového ústrojenstva, na nervové choroby, choroby z povolania a kožné choroby. Ďalej aj na choroby žalúdočné a črevné, choroby dýchacích ciest a látkovej výmeny.
Pôvodný zámer urobiť z Novolandie veľký kúpeľný komplex naberá v súčasnosti opäť reálnejšie obrysy. Už v blízkej dobe vyrastie v susedstve už existujúceho kúpaliska welness centrum, v ktorom bude šesť sáun, výplavový a detský bazén, tepidárium, masáže, vírivky, šatne pre dvesto ľudí, lobby bar a aj nové parkovacie plochy. Postavenie tejto novej časti Novolandie bude stáť 1,6 milióna eur, z toho polovicu získali Novohradčania z eurofondov cez ministerstvo hospodárstva, zvyšok zaplatia z vlastných zdrojov. Prevádzka bude celoročná. Welness centrum má byť dobudované v decembri budúceho roku.
Kam na výlet: 5 tipov nadnes
V stredu si prečítajte: Tajomné hrady v Malých Karpatoch