Tip na víkend: Te prindžaras amen – Spoznajme sa

, 08.08.2014 06:00
Rómovia, hudba, muzikanti
Rómske piesne a kultúru možno spoznať v Martine na podujatí Te prindžaras amen – Spoznajme sa. Autor: ,

Deň, ktorý vyplní temperamentná hudba a tanec, taká bude nedeľa 10. augusta v Múzeu slovenskej dediny Jahodnícke háje v Martine, kde netradične predstavia tradičné prvky kultúry rómskeho etnika.

Už dvanásty ročník podujatia Te prindžaras amen – Spoznajme sa – pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v spolupráci s mestom Martin.

„V programe sa predstaví sláčiková ľudová hudba Paľáčovcov, jedného z najstarších rómskych muzikantských rodov u nás. Patria k významným nositeľom hudobného odkazu rodnej Hrochote, dodnes udržiavajúcim zemitý štýl interpretácie. Popri tradičnej hrochotskej hudbe ich repertoár obsahuje aj staré rómske piesne,“ uviedla Milena Kiripolská zo Slovenského národného múzea v Martine.

Z Krupiny do Martina príde rómsky folklórny súbor Romano jílo – Rómske srdce. „Snaha o autenticitu tradičného hudobno-tanečného prejavu, pôsobivé kostýmy a kvalitná dramaturgia patria k významným prvkom tohto súboru. Jeho vystúpenie bude obohatené o krátke dramatické pásmo a interpretáciu halagató – ,na počúvanie' určených citlivých, pomalých, ťahavých piesní, najčastejšie v sólovom podaní,“ predstavuje krupinský rómsky súbor Kiripolská.

Zlaté deti alebo Somnakune čhavore je novozaložený rómsky súbor, ktorý na podujatí predstaví produkciu z domáceho regiónu. Remeselnú výrobu zastúpia rezbári z Vranova nad Topľou. Po celú nedeľu bude sprístupnená expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku s možnosťou prehliadky vybraných dokumentárnych filmov prezentujúcich život a kultúru Rómov. Deti si môžu zasúťažiť v speve či tradičných detských hrách. Tiež si môžu zajazdiť na koni alebo v tvorivých dielňach vyskúšať výrobu cigánskych tkaníc.

Zapáčila sa vám rómska kultúra? A chcete ešte skúsiť, ako chutí rómska kuchyňa? „Zaujímavou inšpiráciou môže byť prezentácia prípravy jednoduchých, no chutných tradičných jedál, spojená s ochutnávkou. Návštevníci sa budú môcť naučiť pripravovať jedlá ako marikľa, haluški – čingerda jarestar alebo pišota,“ pozýva do martinského skanzenu Kiripolská.

Výstava Podarilo sa poukáže na úspešné a užitočné projekty v lokalitách s vysokým zastúpením rómskeho obyvateľstva v zlej sociálnej a ekonomickej situácii. Súčasťou bude aj diskusia s autorom rovnomennej publikácie, na základe ktorej výstava vznikla, Alexandrom Mušinkom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rómovia #Martin #rómske piesne #Múzeum slovenskej dediny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku