Hrad stojí v úzkom údolí Oravy na strmom skalnatom brale nad riekou Orava. Zámok návštevníkov upúta niekoľkými nádvoriami, opravenými múrmi a strechami. Skladá sa z troch častí: horného, stredného a dolného zámku. Zažite historickú prehliadku hradu pri nočnom osvetlení.
Najvyššia časť Horný hrad, sa nachádza na vápencovom brale. Pochádza z 13. storočia. Tvorí ho Citadela vo výške 112 metrov nad hladinou rieky. Stredný hrad tvoria stredoveké stavby Obytnej veže, neskorogotického Korvínovho paláca a Paláca Jána z Dubovej z prvej polovice 16. storočia.
Dolný hrad sa skladá zo Západnej a Východnej bašty, Kaplnky sv. Michala, Turzovho paláca a traktu medzi Treťou bránou a Archívnou vežou.
Ako žili šľachtici na hrade?
Pri prehliadkach sa môžete vžiť do životov osobností, ktoré kedysi pevnosť obývali. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1267, keď ho získal uhorský kráľ Belo IV od vtedajšieho majiteľa Mika z rodu Balašovcov, výmenou za majetky Varín, Žilina a Sučany. Nasledujúcich 300 rokov zostal Oravský hrad kráľovskou pevnosťou, s ktorou mohol kráľ voľne disponovať.
Kasteláni zastupovali panovníka v správe hradu. V tejto funkcii sa počas najstaršieho historického vývoja hradu vystriedalo viacero významných šľachticov: Matúš Čák Trenčiansky (1298), magister Donč, Juraj Bubek (1370), Mikuláš Gara, Stibor zo Stiboríc (1420), Peter Komorovský (1441) a iní.
Oravský hrad navštívilo minulý rok viac ako stotisíc ľudí
Expozície Oravského múzea ukazujú život oravského ľudu desaťtisícom návštevníkov. Oravský hrad počas leta minulého roka navštívilo takmer 95 tisíc návštevníkov, v mesiaci august ich bolo takmer 50 tisíc.
Návštevníci múzea sa môžu oboznámiť s tradíciami ľudovej oravskej kultúry, historickými prírodnými pomermi a žijúcimi zvieratami v regióne, najstaršími nálezmi zámku či významnými osobnosťami, ktoré sa na zámku žili alebo sa zaslúžili o jeho výskum.
Vzhľadom na hodnotu a špecifickosť hradnej architektúry Oravský hrad vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Od novembra do marca je prístupný od 10. do 15. hodiny. Viac informácií môžete nájsť na webových stránkach Oravského múzea.