Tip na víkend: Ovce sa pasú aj v nedeľu

, 22.05.2015 07:00
ovce, salaš, bača, pasenie, košiar, liptov,
V areáli múzea budú stánky s pastierskym tovarom. Autor:

Chcete vidieť, ako sa vyrába hrudkový syr, ako sa odvára žinčica a spracúva ovčia vlna? Alebo sa v bačovskej škole naučiť pastierske piesne a fígľovačky? Tak príďte za ovcami túto nedeľu do skanzenu liptovskej dediny v Pribyline.

Ovčiarska nedeľa je obľúbeným podujatím Múzea liptovskej dediny v Pribyline a každý rok má stovky divákov.

Ovce s bačom, valachmi a salašníkmi sa vyberú „na salaš“ neskôr, ako bývalo zvykom, inak by sa pásli už od Juraja. Ukážky ovčiarskej tradície a zábavné hry pre celú rodinu sa začnú túto nedeľu o 10.30 hodine.

Keď bačovský sprievod prejde dedinou, bača Florián Šavrtka z Liptovských Revúc si s pomocou folklórneho súboru Sliačanka zaspomína, ako to bolo kedysi.

Vzápätí sa tímy z liptovských dedín pustia do varenia halušiek a odborná porota medzitým vyhodnotí najlepšie výrobky zo stopercentne ovčieho mlieka z rôznych salašníctiev. Kategórie sú štyri: bryndza, žinčica, hrudkový syr a ovčiarske špeciality.

A kto sa rád zlostí, že nie sme národom bačov, bryndze a krpcov, môže si aspoň zistiť, čo je to putera, geleta či črpák. A nebude sa musieť pýtať, koľko oštiepkov znesie taká ovca za deň.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Ovce sú so Slovenskom spojené najmenej od 14. storočia, keď k nám začali prichádzať valasi z Rumunska cez Karpatský oblúk. Naučili nás, že ovečky sa dajú chovať aj v horských oblastiach, a priniesli nielen novú hospodársku, ale aj kultúrnu tradíciu.

„Na Ovčiarskej nedeli preto zaznejú pastierske nástroje ako fujara, gajdy, píšťalka a svoje umenie predvedú trombitáši, ktorí kedysi vysielali signály z jedného salaša na druhý,“ hovorí etnologička Natália Fungáčová, ktorá podujatie v múzeu pripravuje.

O jednej popoludní môžete zažiť, ako vyzeral deň na salaši. Podučíte sa, ako sa pripravoval ovčí syr, ako sa odvárala žinčica, ako sa bolo treba starať o bačovský riad.

Deti sa v Bačovskej škole na Ihrisku Maťka a Kubka naučia pastierske piesne aj hru na gajdách alebo si v tvorivých dielňach vyrobia plstením vlny náramok či inú ozdobu.

V zábavných hrách si potom vyskúšajú pastierske fígľovačky. Tento sprievodný program trvá až do večera.

Ovce sú so Slovenskom spojené najmenej od 14....
Ovce sú so Slovenskom spojené najmenej od 14. storočia. Autor: Múzeum liptovskej dediny

Po celý deň budú v areáli múzea rozložené jarmočné stánky s pastierskym tovarom – ovčími produktami, dreveným riadom, zvoncami, opaskami a ďalšími tradičnými ľudovoremeselnými výrobkami.

Veď pastierska kultúra nám priniesla piesne, tance, ale aj umelecké úžitkové výrobky – palice, valašky, bačovský riad, črpák, formy na syry a maslo, špeciálne signálne hudobné nástroje ako zvonce, bič, roh, trúbu, píšťaly, fujaru, gajdy aj špeciálne odevné formy – staré textilné techniky: pletenia zápästkov, rukavíc, papúč na drevenej forme; vybíjané klobúky, kapsy a široké opasky.

A komu by bola liptovská bryndza prislaná, nech v kaštieli ochutná z liptovských pekárenských a cukrárskych výrobkov.

Kam za zábavou

23. mája, sobota

 • Banská Štiavnica: Festival kumštu, remesla a zábavy – divadlo, hudba, kúzelník, tvorivé dielne, včely a med, Starý zámok
Obliehanie Bratislavy
Obliehanie Bratislavy Autor: SITA
 • Bratislava: 206. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom I. – dobový tábor, historické delá, kone, výcvik armád, Sad Janka Kráľa, 9.30 – 12.30 pochod cez Most SNP do centra mesta, ukážky cvičení, 14. h – 16. h otvorenie vojenského tábora, 17. h – 18.30 rekonštrukcia bitky o Bratislavu z roku 1809, 20.30 – 22. h delostrelci
 • Bytča: Zámocký deň – tradičné jedlá, remeslá, hudba, ručné výrobky, medovníky, domci chlieb a slanina, šermiari, lukostrelci, detské divadlo, Sobášny palác a Bytčiansky zámok
 • Senec/Horná Borša: Kreatívny piknik, MiniZoo, kone, atrakcie pre deti, ukážky paličkovanej čipky a spracovania vlny, podkúvanie koňa a iné remeslá, jazdecký areál Corporex, 7 km od Senca
 • Modra: Kráľovské hodovanie od poledna do púlnoci – hody, alegorický sprievod, hudba, občerstvenie, ochutnávka vín, detský program
 • Nitra: Svätourbanské zoborské slávnosti v trhovom mestečku, aj 24. 5.
 • Prievidza: rekonštrukcia bojov z 2.¤svetovej vojny, Mestský park, od 13. h
 • Skalica: farmárske trhy/rozprávkový pochod – štart a cieľ Chata Amor v Zlatníckej doline, autobusy od dopravného ihriska 9. h – 11. h
 • Terchová: Halušky 2015 – súťaže v jedení, hudba, tanec, od 10. h
 • Trenčín: spoločenské hry v synagóge, 1. h – 18. h
 • Turňa nad Bodvou: rytierske slávnosti pod hradom, od 13. h
 • Zvolen: Deň Borovej hory – rododendrony v arboréte, posedenie s občerstvením v parku, hudba, 9. h – 21. h

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Pribylina #ovce #bača #Múzeum liptovskej dediny #skanzen