Osem miest planéty, ktoré vyzerajú (takmer) mimozemsky

, 09.08.2015 07:00

Tieto kúty našej zeme pôsobia, ako by boli z inej galaxie. Naša zem je skutočne rozmanitá, dobre, že máme internet a televíziu, lebo osobne navštíviť všetky jej úžasné zákutia by bolo náročné.

Salar de Uyuni, Bolívia

Soľná pláň alebo Salar de Uyuni je väčšia z dvoch bolívijských planín a zároveň najväčšia na svete. Na tisíc kilometroch štvorcových sa nachádza neuveriteľných 10 miliárd ton soli.

Salar de Uyuni, Bolívia
Salar de Uyuni, Bolívia Autor: SHUTTERSTOCK

Jazero Retba (Lac Rose), Senegal

Len hodinu cesty od hlavného mesta Dakar sa rozprestiera toto prirodzene ružové jazero, ktorého charakteristickú farbu majú na svedomí baktérie. Malé organizmy produkujú červené farbivo, ktoré absorbuje energiu slnečných lúčov. Podobne ako mŕtve more obsahuje veľké množstvo solí.

Jazero Retba, (Lac Rose), Senegal
Jazero Retba, (Lac Rose), Senegal Autor: SHUTTERSTOCK

Antilopí kaňon, Arizona, USA

Táto ohromná štrbina má v indiánskom jazyku názov „miesto, kade voda tečie cez skaly“. Je dokonalou ukážkou erózie a slnko v medzerách na priečne pruhovaných kameňoch vytvára nádherné divadlo.

Antilopí kaňon, Arizona, USA
Antilopí kaňon, Arizona, USA Autor: SHUTTERSTOCK

Národný park Zhangjiajie, Čína

Unikátne kamenné piliere zaujali aj režiséra Jamesa Camerona a park použil ako prototyp pre krajinu do svojho filmu Avatar. Na čínsku vládu do spravilo taký dojem, že kamenný stĺp pomenovala podľa filmu.

Národný park Zhangjiajie, Čína
Národný park Zhangjiajie, Čína Autor: SHUTTERSTOCK

Jazierko Morning Glory, Wyoming, USA

Kedysi bol tento prírodný horúci prameň v Yellowstonskom národnom parku sýtomodrý, ale postupne sa jeho sfarbenie zmenilo. Hoci sa môže zdať, že jeho dnešné dúhové farby sú krajšie, dôvodom sú nešetrné zaobchádzanie ľudí. Turisti totiž doňho celé roky hádzali mince pre šťastie, čím oslabili priechodnosť tepla a znížili jeho teplotu.

Jazierko Morning Glory, Wyoming, USA
Jazierko Morning Glory, Wyoming, USA Autor: SHUTTERSTOCK

Bioluminiscenčný fytoplanktón, Maledivy

Niekoľko ostrovov Maldív, vrátane Rangali a Vaadhoo, ponúkajú jedinečný zážitok, ktorý si žiadny návštevník nenechá ujsť. Tmavé vody Indického oceána sa trbliecu telami tisícov bioluminiscenčných tvorov, ktoré dostali vážený názov pyrodinium bahamense. Keď ich vyruší lámanie vlny o pobrežie, vydávajú dramaticky modré svetlo.

Bioluminiscenčný fytoplanktón, Maledivy
Bioluminiscenčný fytoplanktón, Maledivy Autor: SHUTTERSTOCK

Jaskyňa Fingal, Škótsko

Rovnaké šesťhranné stĺpiky tvoria aj Obrov chodník v Severnom Írsku. Škótske Vnútorné Hebridy však ukrývajú na ostrove Staffa celú jaskyňu vytvorenú z týchto pozoruhodných útvarov, s trblietajúcou sa tyrkysovou vodou.

Jaskyňa Fingal, Škótsko
Jaskyňa Fingal, Škótsko Autor: SHUTTERSTOCK

Ľadová voda, Kanada

Ďaleko na severe Kanady v oblasti Nunavut, pol druha kilometra od zálivu Baffin, sa nachádza zamrznutý „válov“. Ľadové údolie je akoby vystrihnuté z kreslenej rozprávky Doba ľadová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Čína #USA #Bolívia #Kanada #Škótsko #Maldivy #Senegal
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku