
Cestovatelia sa často vyberú na skusy do sveta, a nemajú presný plán, či budú mimo domova týždne alebo mesiace. Niektorí dokonca dajú výpoveď v práci a stanú sa „tulákmi na plný úväzok“, no možno sa vypracujú na úspešných blogerov a slávnnych spisovateľov cestopisov. Idú, kam ich vietor zaveje a ak sa im niekde zapáči, ostanú tam dlhšie. Všímajú si miestny život, spoznávajú cudzie krajiny do hĺbky.

Cestovatelia sa vyberajú na netradičné miesta, ponárajú sa do miestnej kultúry a zvykov bez organizovaných zájazdov, navštevujú bazáre a kaviarničky, rozprávajú sa s domácimi, ochutnávajú tradičné jedlá a fotografujú viac krajiny a mestá ako seba v kúpeľni.

Turisti, naproti tomu, majú dovolenku presne určenú a jej dobu ohraničenú, za svoje peniaze očakávajú komfort, cítia sa ako návšteva. Za pár dní chcú vidieť a zažiť (najlepšie) všetko – múzeá, významné budovy, kvalitné reštaurácie. A často si robia selfie – aby ich Instagram veril, že „tam naozaj boli“. Fotografujú sa na zámku, v loďke, medzi domami, pod pyramídou, vedľa ťavy, nad oblakmi, uprostred rýb…

Cestovatelia často objavujú aj destinácie, ktoré nie sú na mapách turisticky atraktívnych miest a v katalógoch cestovných kancelárií, nechodia s davmi a nenechajú sa vodiť sprievodcami v mnohopočetných skupinách. Tipy si vypočujú od chlapíka na zastávke alebo krčmára v pube.

Turisti sú nahodení, upravení, navoňaní, každý deň sa ukážu v inom oblečení, stále krajších plavkách. Cestovatelia majú však niekedy neumyté vlasy, dookola nosia prepotené tričko a zablatené vibramy.

Zdroj: Fivepointfive.org; Inseasia.com