Spišský hrad predstaví novinku – sprievodcu v mobile

S heslom "Budete sa u nás cítiť ako králi" otvoria v nedeľu 8. mája letnú turistickú sezónu na Spišskom hrade. Pripravený bude kultúrny program i animácie v hradných expozíciách, ako aj ochutnávka špecialít v hradnej kuchyni a ukážky práce hradného kata.

04.05.2016 14:00
Spišská Kapitula, Spišský hrad Foto:
Spišská Kapitula a Spišský hrad.
debata

Najväčšou novinkou tejto sezóny bude mobilná aplikácia Spišský hrad, pôjde o sprievodcu Spišským hradom v piatich jazykoch. Dáša Uharčeková Pavúková zo SNM – Spišského múzea v Levoči, ktorá o podujatí informovala, uviedla, že zatiaľ nevie o inom hrade na Slovensku, ktorý by takúto aplikáciu mal.

Nedeľný program na Spišskom hrade sa začne o 10:00 svätou omšou v miestnej Kaplnke sv. Alžbety. O 12:00 bude nasledovať dobový sprievod, čestné salvy a slávnostné otvorenie sezóny.

Okrem spomínanej mobilnej aplikácia predstavia aj novú publikáciu s názvom Spišský hrad, ktorá vyšla koncom minulého roka. V rámci kultúrneho programu vystúpia skupiny historického šermu Páni Spiša a Morová rana, orientálne tanečnice Fatima a hudobná skupina Shaman.

„Otvorená bude aj hradná kuchyňa, ponúkneme špeciality, ukážky dobovej hostiny a v mučiarni bude kat predvádzať mučenie,“ priblížila program Uharčeková Pavúková.

Návštevníci hradu budú mať možnosť vyhrať prelet nad Spišským hradom a pozrieť si ho tak z vtáčej perspektívy. Každý platiaci návštevník bude totiž zaradený do žrebovania, cenou bude spomínaný prelet pre dve osoby.

„Žrebovanie sa uskutoční v nedeľu o 19:00 na Spišskom hrade, meno výhercu zverejníme aj na stránke múzea spisskemuzem.com,“ informovala Uharčeková Pavúková.

Jedným z väčších podujatí, ktoré tento rok hrad pripravuje, bude Noc múzeí v sobotu 21. mája. Pôjde o nočnú prehliadku so vstupom každú polhodinu od 20:00 do 23:00. V júni to bude podujatie pre deti Hradohranie. Určené je pre základné školy, deti sa počas neho budú môcť zahrať na hradných rytierov a hradné dámy.

Interaktívny program sa uskutoční v dvoch termínoch, a to od 6. do 10. júna a od 13. do 17. júna. Celé leto bude pokračovať aj festival Leto na hrade, jeho súčasťou sú divadelné piatky či sobotné nočné prehliadky.

„Po troch rokoch k nám opäť prichádza súHRADnica, medzinárodná konferencia všetkých správcov hradov a následne medzinárodný festival pre verejnosť v dňoch 12. a 13. augusta,“ doplnila Uharčeková Pavúková.

Spišský hrad je od roku 1993 zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Magazín National Geographic Traveller ho zaradil do svojho výberu jedenástich hradov, v ktorom sa návštevníci cítia ako králi. Počas minuloročnej sezóny ho navštívilo približne 165-tisíc návštevníkoch.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Spišský hrad #mobilná aplikácia