Sklenené chodníky a vyhliadkové mostíky či veže vo výškach sú magnetom na turistov, no zároveň adrenalínovým zážitkom na celý život.
Visutý most Dachstein, Rakúsko
Návšteva Dachsteinu sa často začína plavbou na gondole, pri ktorej si každý vychutná pohľad na alpských obrov zdola. Alpy sa bez hanby nechajú preskúmať aj priamo zvnútra, turistov pustia do dachsteinského ľadovca, kde sa nachádza ľadový palác.
Hlavným bodom programu je však pohľad zhora – z vyhliadky vo výške 250 metrov – na ľadovec.
CN Tower, Toronto, Kanada
Necelých 6 a pol centimetra skla a pod ním 342 metrov vzdialená zem – takýto pohľad sa naskytne návštevníkom torontskej vyhliadkovej veže.
Odborníci tvrdia, že sklo je dostatočne pevné, aby unieslo hmotnosť, akú by malo 35 amerických losov, ktoré by sa jedného dňa rozhodli pozrieť sa z veže spoločne.
Komu by sa tento zážitok nezdal dostatočný, môže si povesť Nebojsu vylepšiť ešte prechádzkou po EdgeWalk – vonkajšej platforme širokej jeden a pol metra.
Cestička vo výške 116 poschodí nemá zábradlie, odvážlivec je istený iba bezpečnostnými popruhmi.
Eureka Skydeck 88, Austrália
Melbournský Eureka Tower vyhlasuje, že so svojimi vyše 297 metrami je najvyššou obytnou vežou na celej južnej pologuli. Jeho výstavba sa začala v roku 2002 a exteriér dokončili o štyri roky neskôr.
Návštevníci si môžu vychutnať 360-stupňový výhľad z terasy alebo vonkajšej terasy, ale za extra príplatok sa dá vstúpiť do The Edge – sklenenej kocky, ktorá vyčnieva takmer 3 metre z budovy.
A ani výťahy sa tu nenechajú zahanbiť: na 88. poschodie vyletia za menej než 40 sekúnd.
Krok do prázdna, Francúzsko
Takto nejako by sa dali opísať pocity návštevníkov, ktorí sa odvážia vstúpiť do sklenenej kocky veľkosti telefónnej búdky, ktorá presahuje ponad okraj Aiguille du Midi vo francúzskych Alpách.
Vo výške 3,8 kilometra nad kamennými masívmi sa však žiadne sklo nezdá dostatočne dôveryhodné. Jedinou pomocou je sústrediť sa na nezabudnuteľný pohľad zoči-voči Mont Blancu a ďalším alpským vrcholom.
Grand Canyon Skywalk, USA
Grand kaňon ponúka veľkolepé scenérie z ktoréhokoľvek uhla, no najvrušujúcejší je určite výhľad zo skleneného mostíka, ktorý čnie nad údolím vo výške 1 200 metrov.
Konzolová vyhliadka v tvare podkovy je dlhá 21 metrov a je z nej vidieť členitú krajinu aj rieku Colorado, ktorá sa vlní a zarezáva do skál pod mostíkom. Otvorili ho v marci 2007. Územie, kde sa chodník nachádza, patrí indiánskemu kmeňu Hualapaiov.
Tokyo Skytree, Japonsko
Keď tokijskú rozhľadňu v máji 2012 otvorili, bola na chvíľu najvyššou budovou sveta. Veža odhaľuje celé mesto a dovidieť z nej až na horu Fudži v pozadí.
Hlavná plošina ponúka pohľad z 350 metrov a má sčasti sklenenú podlahu, takže návštevníci nadobudnú dojem, akoby plávali nad metropolou. Nad ňou, vo výške 450. poschodia, sa nachádza druhá plošina s dychberúcim 360-stupňovým výhľadom.
Spinnaker Tower, Veľká Británia
Okrem London Eye, Big Bena či Stonehange láka mnohých turistov aj táto krásna sklená vyhliadka nad prístavom v Portsmouthe. Prvá z troch terás sa nachádza vo výške takmer 100 metrov nad loďkami hojdajúcimi sa na vode.
Z prístavu často povieva jemný vánok, ktorý môžu cítiť aj turisti na niektorej z troch vyhliadkových palúb.
Glacier Skywalk, Kanada
Táto vyhliadková cestička nad kanadskými Skalistými horami je prístupná turistom len v teplejších letných mesiacoch. Oblúkový chodník z útesu vystupuje 30 metrov nad roklinu a trčí 280 metrov nad údolím Sunwapta.
Miesto ponúka tiež možnosť vychutnať si pohľad na úchvatné vodopády, voľne žijúce živočíchy či objaviť fosílie.
Sky Tower, Nový Zéland
Z hlavnej vyhliadkovej plošiny v Sky Tower sa ľudia pozerajú na Auckland pod ich nohami cez sklo hrubé iba 3,8 centimetra.
Táto atrakcia však dovoľuje zájsť omnoho ďalej – z veže si odvážlivci môžu aj skočiť strmhlav dole istení lanami.
Zdroj: Cntraveler.com; Skycityauckland.co.nz; Brewster.ca; Spinnakertower.co.uk; Tokyo-skytree.jp; Grandcanyon.com; Visitvictoria.com; Wikipedia.org