Šli by ste do Čung-kuo, Alby, Misru či Sakartvela? Toto sú skutočné názvy krajín

12.06.2016 07:00

Bill Clinton sa narodil ako William Jefferson Blythe, Tinu Turner pokrstili ako Annu Mae Bullock, Pelé je vlastne Edson Arantes do Nascimento a Madonna sa volá Louise Ciccone. Podobne aj mnohé krajiny sa vo vlastnej reči nazývajú úplne inak, ako ich poznáme my.

Čína

Čínska civilizácia patrí k najstarším na svete, jej kultúra a zložitý jazyk sa vyvíjali dlhé storočia, a tak niet divu, že Číňania svoju krajinu nevolajú Čína. V ich reči je to krátko 中国, teda Čung-kuo, dlhý názov znie 中华人民共和国 (Čung-chua žen-min kung-che-kuo). Odkiaľ sa teda vzalo naše slovo Čína (anglicky China)? Z historického hľadiska má tento výraz perzský pôvod a nájdeme ho v sanskrite.

Tradiční čínski tanečníci.
Tradiční čínski tanečníci. Autor: SITA/AP, Andy Wong

Egypt

Podobne ako Čína, aj Egypt je kolískou veľmi starého a dôležitého národa. Na rozdiel od ázijskej krajiny však africká veľmoc veľakrát padla a jej obyvateľstvo sa premiešalo s inými národnosťami. Preto aj terajší názov Džumhúríja Misr al-Arabíja (جمهوريّة مصر العربيّة‎), prípadne skrátene Misr (مصر) má pôvod v arabčine, ktorá je dnes v Egypte úradným jazykom. Naproti tomu slovo Egypt má starogrécke a stredofrancúzske korene.

Egyptské múmie.
Egyptské múmie. Autor: SHUTTERSTOCK

Škótsko

Aj keď dnes je Škótsko súčasťou Veľkej Británie, pôvodne to nie je anglicky hovoriaca krajina. Dlhšie zažíva krízu identity a usiluje sa dedičstvo svojich predkov, okrem whisky a kiltu, udržať nažive. Škótsko sa v galštine, teda reči, ktorou sa kedysi hovorilo na jeho území, nazýva Alba. Svoj moderný názov (anglicky Scotland) však krajina nedostala od anglicky hovoriacich prisťahovalcov, ktorí si územie podmanili, ale pochádza z latinského výrazu „scoti“, čo doslova znamená „krajina Galov.“

Škótsky zámok Eilean Donan
Škótsky zámok Eilean Donan Autor: SHUTTERSTOCK

Gruzínsko

Štát na rozhraní východnej Európy a Ázie si vo svete často mýlia s americkou Georgiou. Domáci však svoju krajinu nazývajú საქართველო, Sakartvelo. V Gruzínsku sa dohovoríte tiež rusky, arménsky a azerbajdžansky.

Gruzínsko sa zbavuje minulosti.
Gruzínsko sa zbavuje minulosti. Autor: SITA, AP

Švédsko

Švédske kráľovstvo je v origináli Konungariket Sverige alebo skrátene Sverige. Angličania si názov Sweden v 17. storočí požičali od Holanďanov na označenie vzmáhajúcej sa mocnosti na severe. Predtým ich krajinu volali Sweoland alebo Sweorice, neskôr Swedeland. Odtiaľ sa tento názov dostal aj k nám, pridajúc príponu typickú pre mená krajín -sko.

Švédsko, Štokholm
Švédsko, Štokholm Autor: SHUTTERSTOCK

Zdroj: Wikipedia.org; Weirdandamazin­gtravel.about­.com

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Egypt #Čína #Gruzínsko #Švédsko #Škótsko #názov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku