Dovolenkujete na Slovensku? Nezabudnite na poistenie do hôr

Keď sa vám niečo stane počas dovolenky na Slovensku, pomôže vám rýchla zdravotná pomoc a lekári v nemocnici. Má to však jeden háčik. Ak sa vám úraz stane na mieste, kam sa sanitka nedostane, musí vás „ratovať“ Horská záchranná služba. A to rozhodne nie je lacné.

, 14.07.2016 07:00
mobil, smartfón, telefón, poistenie, internet,... Foto:
Na výber máte päť možností poistenia: osobne v pobočke, cez internet, cez SMS, cez zákaznícku linku alebo prostredníctvom mobilných aplikácií.
debata (8)

Preto by ste do hôr nemali chodiť bez poistenia nákladov na zásah Horskej záchrannej služby. Riskovať bez poistenia sa vôbec neoplatí – stojí len 50 centov na deň a uzavriete ho za pár minút napríklad cez telefón.

Záchranná akcia v horách stojí stovky eur

Slovenské hory sú nevyspytateľné. Počas minulého leta zasahovala Horská záchranná služba celkovo 366-krát. Pritom problémy turistov v horách majú stúpajúcu tendenciu.

Najviac zásahov si tradične vyžiadali problémy turistov vo Vysokých Tatrách, ale na druhom mieste sa ocitol Slovenský raj, ktorý predbehol ďalšie vysoké horstvá na Slovensku. A viac ako polovica zo zásahov smerovala práve k slovenským turistom.

Pritom zásah horských záchranárov ani zďaleka nepotrebovali iba starší, ale aj mnoho mladých ľudí. Zablúdenie, úrazy a celkové vyčerpanie precenením vlastných schopností sa nevyhlo ani mladším a fyzicky zdatným turistom.

Zásah Horskej záchrannej služby nie je lacný: bez použitia vrtuľníka vyjde priemerne na 350 €, ak sa do záchrany musí zapojiť vrtuľník, priemerná cena zásahu narastá na 4 500 €. Podľa zákona si náklady na pátranie, vyslobodzovanie a prípadnú prepravu k sanitke alebo do nemocnice musí každá zachraňovaná osoba staršia ako 18 rokov a spôsobilá na právne úkony platiť z vlastného vrecka.

HZS po zásahu vystavuje faktúru a ak nemáte poistenie, čelíte vymáhaniu dlžnej sumy. Keďže cena poistenia na hory stojí od 50 centov na deň, neoplatí sa vstúpiť do hôr bez poistenia.

Poistenie na hory platí vo všetkých 15 horských oblastiach na Slovensku, kde hliadkuje Horská záchranná služba, čiže v Tatrách (Vysoké, Západné, Belianske, Nízke), Fatrách (Veľká, Malá), v Pieninách, Stredných, Kysuckých a Moravsko-sliezskych Beskydoch, Kysuckej vrchovine, Bukovských a Kremnických vrchoch, Javorníkoch a v Slovenskom raji.

„Poistenie pokrýva náklady na technickú časť zásahu záchranárov HZS až do výšky 20-tisíc €. Máte teda istotu, že aj pri náročnom pátraní všetky náklady pokryje poistenie,“ hovorí Judita Smatanová z Union poisťovne.

Päť spôsobov, ako sa poistiť

Na výber máte päť možností poistenia: osobne v pobočke, cez internet, cez SMS, cez zákaznícku linku alebo prostredníctvom mobilných aplikácií.

Ak uzavriete poistenie online, poistná zmluva je platná od momentu, keď zaň zaplatíte (presnejšie, keď vám peniaze odídu z účtu).

Online poistenie si nenechávajte na poslednú chvíľu: ak by ste nestihli poslať peniaze najneskôr v posledný deň lehoty na prijatie návrhu, poisťovňa nie je viazaná návrhom zmluvy a ten automaticky zaniká.

SMS poistenie a mobilná aplikácia platia pri poistení do hôr okamžite. V tomto prípade stačí, ak sa poistíte aj na parkovisku pri aute tesne predtým, ako vyrazíte na túru.

Aj pri poistení do hôr na Slovensku sa rozlišuje, aké aktivity plánujete v horách podniknúť. Ak idete na turistiku po značkovaných chodníkoch, na ktorej nie sú umiestnené umelé istiace prostriedky, stačí vám základná riziková skupina turista.

Ak však chcete v horách lietať na paraglajdingovom padáku, liezť po skalách či robiť kajaking, potrebujete vyššiu rizikovú skupinu šport.

„Je dôležité uzavrieť si správne poistenie podľa aktivity, ktorú v horách chcete robiť. V opačnom prípade vás poistka neochráni pred vysokými nákladmi. Preto sa v poisťovni uistite, že ste si vybrali správne poistenie alebo sa poraďte s finančným sprostredkova­teľom,“ radí Miloš Silný z OVB Allfinanz Slovensko.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie #horská záchranná služba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy