Centrum hlavného mesta bude už po 26. raz hostiť nositeľov ľudových tradícií z celej krajiny. Hlavným lákadlom festivalu Dni majstrov ÚĽUV sú tradičné remeslá a domácke výroby, ktoré budú vznikať priamo pred očami návštevníkov. Festival sa bude konať v sobotu 3. septembra a v nedeľu 4.¤septembra vždy od 10. do 18. hodiny a ponúkne dobrú zábavu pre celú rodinu.
„Ľudové remeslo dnes zažíva boom, ľudia začali znova objavovať jeho krásu. Najlepší ľudovoumeleckí výrobcovia a mladí dizajnéri hľadajú inšpiráciu v starých technikách, čím udržiavajú kultúrne dedičstvo a vytvárajú vlastné umelecké diela,“ hovorí Michal Dudáš z Ústredia ľudovej umeleckej výroby (UĽUV).
Aj fotografická výstava pod holým nebom na Hviezdoslavovom námestí je nazvaná Remeslo je in a zobrazuje prvky kultúrneho dedičstva Slovenska Tento rok je festival zameraný na modrotlač, drotárstvo a čipkárstvo.
Súčasnú podobu tradičných remesiel predstaví vyše sto ľudových výrobcov z celého Slovenska na Hviezdoslavovom námestí v sobotu aj v nedeľu od 10. do 18. hodiny. V tom istom čase môžete na Radničnom nádvorí obdivovať šikovné ruky slovenských čipkárok alebo si vyskúšať tradičné techniky v Škole remesiel pre deti aj dospelých na Nádvorí sv. Juraja v Primaciálnom paláci.
Menších poteší drevený kolotoč na ručný pohon, hojdačka či chodúle v oddychovej zóne na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého, tiež v Primaciálnom paláci. Deti aj dospelí sa môžu zapojiť do súťaží či zábavno-súťažného kvízu.
Na Primaciálnom námestí bude po oba dni prezentácia drotárskeho remesla pod názvom Drotárska odysea a priamo v paláci uvidíte Galériu drotárie. Hlad môžete zahnať na Rybnom námestí, samozrejme, jedlami tradičnej slovenskej kuchyne.
V sobotu aj v nedeľu sa predstavia folkloristi na Hlavnom námestí aj v altánku na Hviezdoslavovom námestí. V sobotu okrem iného uvidíte súťaž v hre na fujare či remeselnú súťaž pre deti (13.40 h, altánok).
Ľudovým tancom sa môžu priučiť deti v sobotu o 14.45 a o 16. h a v nedeľu o 14.45 na Hlavnom nám., dospelí prídu na rad v sobotu o 18. a v nedeľu o 17. hodine na Hlavnom nám. Rodičia spolu s deťmi si zatancujú v nedeľu o 15. 30 h pri altánku na Hviezdoslavovom nám.
Festival Dni majstrov ÚĽUV prináša na jedno miesto kultúrnu pestrosť celej krajiny, rozmanitosť tvorby ľudových majstrov, zvykoslovia, ľudového odevu, hudby, tanca aj gastronómie.
Kam za zábavou
2. septembra, piatok
- hrad Červený Kameň: Nebezpečné známosti, divadelná adaptácia románu v podaní skupiny Exulis z Brna
- Košice: Košice Night Run
- Trenčín: Šľachtická česť, inscenované prehliadky hradu, 19. h – 23. h
- Trnava: Stredoveká prešovačka, hrané scénky s vinárskou tematikou, ochutnávka vín, Nám. trnavskej radnice
3. septembra, sobota
- Bratislava: Medzinárodný bábkový festival, voľný vstup, Rudnayovo nám. 11. h – 18. h
- Bratislava: Drezinový deň, jazdy na drezine, sprievodný program, Železničné múzeum Bratislava-východ, 10. h – 18. h
- Bratislava – Brezová pod Bradlom: Motorákom do Karpát, zážitková nostalgická jazda cyklovlakom, odchod BA-Hlavná stanica 7.30 h, program pri rozhľadni Lipovec od 11.15 h, návrat z Brezovej pod Bradlom 18.05 h
- hrad Červený Kameň: Nebezpečné známosti, divadelná adaptácia románu v podaní skupiny Exulis z Brna
- Čierny Balog: Balocký bačovský deň, folklór, gajdoši, fujaristi, heligónkari
- Doľany: Burfest – burčiakový festival
- Dubnica nad Váhom: V mene jeho veličenstva, nočné prehliadky kaštieľa, 20. h
- hrad Červený Kameň: Nebezpečné známosti, divadelná adaptácia románu v podaní skupiny Exulis z Brna
- Humenné: Deň železnice, parný vlak, historický motorový vlak, atrakcie pre deti, 9. h – 18.30 h
- Prešov: Prešov model show, výstava, súťaže a burza modelov lietadiel, áut a pod., Sklad soli – NKP Solivar, 9. h – 16. h
- Slovenský Grob: Deň otvorených dverí husacinárskych prevádzok, aj 4. 9.
- Svätý Anton: Dni svätého Huberta, poľovnícke slávnosti s programom pre rodiny, aj 4. 9.
- Trenčín: Farmársky jarmok, Mierové nám., 9. h – 14. h
4. septembra, nedeľa
- Bratislava: Rytieri na Devíne
- Nitra: Podzoborské vinobranie, mestský park na Sihoti
- Oravský hrad: Povesti a legendy Oravského hradu
- Topoľčany: Cesta povesťou o Topoľčianskom hrade, divadlo, súťaž princezien a bojovníkov, hudba, od 13. h
- Vychylovka: U košikára, prezentácia remesla v Múzeu kysuckej dediny