Najkrajšie pláže na Jadrane

Chorvátsko patrí stále medzi najpopulárnejšie destinácie sveta. Vďačí za to hlavne moru, ale aj pobrežiu Jadranu, ktoré sa vyznačuje prevažne skalnato-štrkovými plážami. Nájdeme medzi nimi aj pláže plné jemného piesku.

25.05.2011 13:02 , aktualizované: 26.05.2011 06:00
Chorvátsko, pláž, more, dovolenka Foto:
Chorvátsko, pláž, more, dovolenka
debata
Chorvátsko patrí stále medzi najpopulárnejšie... Foto: Canela.flog
Ostrov Rabac, Chorvátsko Chorvátsko patrí stále medzi najpopulárnejšie destinácie sveta. Vďačí za to hlavne moru, ale aj pobrežiu Jadranu, ktoré sa vyznačuje prevažne skalnato-štrkovými plážami. Nájdeme medzi nimi aj pláže plné jemného piesku.

Rabac:Canela.flog Baška

Nazývaná je aj korunným drahokamom Jadranu, je na ostrove Krk. Jej okolie je známe nádhernými štrkovými plážami, ktoré lemujú celé pobrežie pod skalnatým pohorím. Je ich tridsať. Prístupné sú pre turistov všetkých vekových kategórií. Na niektoré z nich sa možno dostať len maličkými loďkami po mori. Najväčšia a najlepšia je Vela plaža v centre mestečka. Obklopená je barmi, reštauráciami, pizzeriami, hotelmi a privátnymi apartmánmi. Je dlhá takmer dva kilometre, vhodná pre deti aj neplavcov.

Ostrov Rab. Foto: caridos.flog
Chorvátsko, More, Rab Ostrov Rab.

Ostrov Rab:
caridos.flog Ostrov Pag

Jeden z najdlhších ostrovov na Jadrane. Známy je výrobou syra „paški sir“, ktorý sa veľmi podobá parmezánu. Ostrov a najmä okolie Novalje sú bohaté na malebné zátoky a zálivy s nádhernými štrkovými plážami. V centre mestečka Pag je mestská štrkovo-piesočnatá pláž so vstupom do mora. Najznámejšie pláže ostrova sú Zrče a Straško. Straško je štrkovo-kamienková pláž so športovým centrom Straško. Od mestečka Novalja je najbližšie, asi 1 km. Športové centrum ponúka 12 tenisových ihrísk, množstvo ihrísk na rôzne športy ako nohejbal, volejbal, basketbal. Vstup do tohto strediska je za poplatok, parkovanie je zadarmo.

Ostrov Hvar v Chorvátsku. Foto: romco73.flog
Chorvátsko, More, Hvar Ostrov Hvar v Chorvátsku.

Ostrov Hvar:
romco73.flog Šibenická riviéra

Skladá sa prevažne z dvoch typov pláží – zo skalnatých, nachádzajúcich sa v malých zátokách, kde je len niekoľko domov. Ďalej sú tu štrkovo-kamienkové pláže, ktoré sa nachádzajú vo väčších turistických strediskách. Vodice sú rušné vyhľadávané stredisko, domácimi obyvateľmi prezývané aj chorvátske Saint Tropez. Známa Modrá pláž – Plava plaža – je výborne vybavená a krásne upravená. Táto pláž je štrkovo-kamienková a je dlhá asi 4 km. Okrem toho je tu aj niekoľko menších štrkovo-kamienkových pláží.

Chorvátsko je stále jednou z najobľúbenejších... Foto: Suzan007.flog
Chorvátsko, dovolenka, more Chorvátsko je stále jednou z najobľúbenejších destinácií Slovákov. Na snímke Makarská riviéra.

Makarská riviéra:
Suzan007.flog Omišská riviéra

Má pekné štrkové, kamenné aj piesočnaté pláže s mnohými romantickými zátokami, pre ktoré patrí medzi najvyhľadávanejšie. Mestečko Omiš, známe už v antike, leží pri ústí rieky Cetine povestnej svojimi kaňonmi, preslávenými z filmu Winnetou. Mestská pláž v Omiši, nad ktorou sa nachádzajú reštaurácie, obchody a krčmičky, je dlhá takmer kilometer, piesočná a zvláštne je na nej, že sa pomaly zvažuje do vody.

Trogirská riviéra

Patrí k najčlenitejším častiam pobrežia chorvátskeho Jadranu. Spájajú sa tu jednotlivé malé zátoky s plážami pokrytými menšími či väčšími kameňmi. Sú oddelené skalnatými výbežkami s hladkými kamennými plochami, ktoré sa zvažujú k moru a poslúžia na opaľovanie a skákanie do vody. Gornji okrug, Donji okrug a Slatina sú rozľahlé pláže posiate hrubším pieskom a menšími kamienkami. Starobylé mestečko Trogir ležiace západne od Splitu patrí k najcennejším a najvýznamnejším mestským architektonickým celkom Dalmácie.

Ostrov Brač

Mestečko Bol je atraktívnym letoviskom, ktoré vyrástlo v južnej časti ostrova Brač, jednom z najkrajších jadranských ostrovov. Neďaleko Bolu leží jedna z najkrajších pláží Jadranu Zlatni rat – raj pre surfistov a milovníkov vodných športov. Zlatni rat je vlastne podlhovastý výbežok, ktorý je pokrytý malými zrnkami piesku. Je stále omývaný čistým morom po celej svoje dĺžke – meria 634 metrov.

Chystáte sa do Chorvátska a máte nejaké otázky? V piatok v online rozhovore vám odpovie vedúca zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia, organizačnej zložky na Slovensku, Nora Henterová.

debata chyba