Priame lety z bratislavského letiska: Tieto krajiny stoja za to, radí cestovateľ Aleš

Za posledné roky sa ponuka priamych letov z Bratislavy stále rozrastá. Destinácie pribúdajú, podstatné však je, že my, čo chceme cestovať výhodne a dostupne, máme mnoho možností.

15.03.2017 07:00
debata (17)
Zamrznutý kanál v Bruggách. Foto: Aleš Tvrdý
Bruggy, kanál, mesto, domy, Zamrznutý kanál v Bruggách.

Európa má mnoho zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. V tomto článku vám dám niekoľko tipov, kam sa dá cestovať priamo bez prestupov.

Na to, aby ste absolvovali pekný výlet, či už na pár dní alebo týždeň, nemusíte ísť cez cestovnú kanceláriu. Letenky si môžete kúpiť sami; oplatí sa bookovať nejaký čas vopred, aby ste ich získali za výhodnejšiu cenu. Ja si ich kupujem zhruba 10 týždňov pred odletom.

Belgicko

Ako prvú destináciu, ktorú sa oplatí navštíviť, vyberám Belgicko. Vďaka tomu, že je to malá krajina, dá sa tu toho stihnúť vidieť veľa. Zlatou trojicou, ktorú určite neobíďte, sú mestá Brusel, Gent, Bruggy.

Hlavné námestie v Bruseli. Foto: Aleš Tvrdý
Brusel, večer, noc, Hlavné námestie Hlavné námestie v Bruseli.

Nízkonákladové letecké spoločnosti väčšinou pristávajú na letisku v meste Charleroi, ktoré leží južne od belgickej metropoly. Má s ňou rýchle spojenie, a tak je to výborná voľba, ak chcete ušetriť.

Bruseli si spravte čas na najznámejšie pamiatky ako Mini Európa, Hlavné námestie s budovou radnice, Atómium, budovy Európskeho parlamentu, fontánu Cikajúceho chlapca…

Ak ste romantická duša, určite vás poteší aj „obyčajné“ motanie sa po starých uličkách centra so zastávkou v niektorom obchodíku s preslávenou belgickou čokoládou alebo v pivárni, kde si môžete vyberať z mnohých druhov zlatistého moku.

Námestie v Gente. Foto: Aleš Tvrdý
Gent, Belgicko, večer, mesto, kanál, noc Námestie v Gente.

Ďalej odporúčam zamieriť do Gentu. Jeho centrum s plejádou krásnych starých budov, ktoré priam súťažia o titul najzaujímavejšej, očarí každého návštevníka.

Tí, ktorí sa s kondičkou príliš nekamarátia, sa môžu mestom previezť kanálom v malej loďke. Samozrejme, cena tejto atrakcie zodpovedá platom v západnej Európe…

A na záver to najlepšie. Mesto Bruggy si podľa mňa tento prívlastok určite zaslúži. Popretkávané malými riečnymi kanálmi si vyslúžilo prezývku Benátky severu.

Cez Bruggy preteká mnoho malých kanálov. Foto: Aleš Tvrdý
Bruggy, Belgicko, kanál Cez Bruggy preteká mnoho malých kanálov.

Ak by som si musel niekedy vybrať, v ktorom meste by som sa chcel stratiť, určite by som si zvolil Bruggy. Prečo? Keď sa nimi raz prejdete, pochopíte.

Írsko

Druhou krajinou, kam odporúčam zaletieť priamym spojom, je ostrov na severozápade Európy. Pre mnohých Slovákov je Írsko viac ako dovolenkovou destináciou skôr miestom, kam chodia zarábať.

Krajina však rozhodne stojí aj za turizmus a výhodou je, že Dublin je s Bratislavou spojený priamou leteckou nízkonákladovou linkou.

Lokalita Bushmills je skoro na konci sveta. Foto: Aleš Tvrdý
Lokalita Bushmills, Severné Írsko, obloha, domy, útes Lokalita Bushmills je skoro na konci sveta.

Z metropoly Írska sa dá kúpiť na autobus do neďalekého Belfastu, ktorý je hlavným mestom Severného Írska.

Čo obdivovať je aj v týchto mestách, ale to hlavné vás počká o kúsok ďalej na sever: lokalita Bushmills.

Severné pobrežie krajiny sa hrdí celosvetovo známym unikátom, ktorý všetci poznajú pod menom Obrov chodník. Ľudia z celého sveta prichádzajú, aby si na vlastné oči prezreli 40 000 vzájomne do seba zapadajúcich bazaltových stĺpov, z ktorých väčšina je šesťhranná.

Obrov chodník v Severnom Írsku. Foto: Aleš Tvrdý
Obrov chodník, Severné Írsko, Giant´s causeway Obrov chodník v Severnom Írsku.

Prírodná atrakcia je však zo severnej strany nechránená, a tak tu polárny vietor len tak sviští a dokáže byť veľmi nepríjemne „prítulný“.

Možno aj práve preto sa tu nachádza jeden z najstarších liehovarov v krajine – po prechádzke ponúkne potuženie dobrou whisky.

Grécko

Mojím tretím tipom je krajina na juhu Európy – predsa len, my Slováci máme akosi radšej teplé destinácie, zimy si užijeme dosť aj doma.

Z Bratislavského letiska si to môžete namieriť priamo do kolísky svetovej histórie, do mesta, kde sa zrodili nie len mnohé báje, ale aj olympijské hry, do Atén.

Z Atén sa dá podniknúť mnoho zaujímavých výletov. Foto: Aleš Tvrdý
Atény, Grécko, zrúcanina, chrám, Z Atén sa dá podniknúť mnoho zaujímavých výletov.

Počas niekoľkých dní v bájnej gréckej metropole si pozriete ruiny a múzeá, ale čaká na vás aj skvelá miestna kuchyňa.

A keď vás Atény omrzia, alebo sa ich doslova prejete, z mestského prístavu sa môžete loďou prepraviť na ďalšie zaujímavé miesta v Grécku, alebo aj v okolitých krajinách.

„Zabehnutejší“ cestovatelia využívajú Atény len ako prestupnú stanicu, z ktorej sa dá napríklad podniknúť romantická plavba okolo celého Stredozemného mora.

Oslovil vás niektorý z tipov, ktoré som vybral? Ak áno, neváhajte dlho a pozrite si lacné letenky na ideálny dátum.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Európa #letecká linka #letisko Bratislava