Vatikán urobil z knižnice nedobytný Pentagon, investoval milióny

Vatikán po trojročnej rekonštrukcii znova otvoril apoštolskú knižnicu. Jej 70 000 zväzkov bude k dispozícii na štúdium v klimatizovaných miestnostiach. Knihy majú čipy, ktoré zabránia odcudzeniu. Vyniesť si zväzok z knižnice môže jediný človek na svete, a to pápež.

21.09.2010 12:53
Vatikán, knižnica Foto:
Vatikánska knižnica je ozdobou najmenšieho štátu na svete. Vstup do nej má iba 5-tisíc ľudí.
debata

Knižnicu uzavreli v roku 2007. Prešla nákladnou opravou, ktorá stála v prepočte takmer 9 miliónov eur. Okrem stavebných úprav nádhernej haly so stropnými freskami tiež čistili a registrovali všetky knihy.

Knižnicu založil v polovici 15. storočia pápež Mikuláš V. s 350 latinskými spismi. Ešte za jeho života sa zbierka rozrástla na 1500 diel a stala sa najväčšou v Európe. V jej zbierkach je teraz najstarší známy ucelený výtlačok biblie. Pochádza z obdobia okolo roku 325 a je to zrejme jedna z 50 biblií, ktoré si objednal cisár Konštantín.

Knižnicu zatvo­rili v lete 2007 a jej opravu dokončili podľa pôvodného harmonogramu. Zákaz vstupu znamenal tiež pozastavenie mnohých vedeckých projektov.

Na štúdium zväzkov vatikánskej knižnice dostáva každý rok povolenie asi 5000 ľudí, väčšina z nich na základe postgraduálneho vedeckého štúdia. Pre prácu v študovni platia prísne pravidlá: dovnútra sa nedá prísť s perom, jedlom ani minerálnou vodou.

Zväzky sú uložené v protilietadlovom protipožiarnom bunkri, do ktorého nepreniká prach. Pre vstup do klimatizovanej študovne vybudovali novú vežu.

Súčasťou rekonštrukcie boli aj nové bezpečnostné opatrenia. Okrem toho, že knihy sú vybavené počítačovými čipmi, v študovni sú kamery a prichádzajúci ľudia prechádzajú pri vstupe aj odchode cez turnikety.

Vedenie knižnice sa pre moderné zabezpečenie rozhodlo po incidente, pri ktorom profesor dejín z Ohajskej štátnej univerzity Anthony Melnikas v roku 1987 vyniesol z knižnice vytrhnuté stránky zo spisu pochádzajúceho zo 14. storočia a patriaceho kedysi básnikovi Franciskovi Petrarkovi. Melnikas sa k činu priznal a v roku 1996 ho odsúdili na 14 mesiacov väzenia.

Vatikánska knižnica má dnes celkom 150 000 rukopisov, ale nie do všetkých sa dá nahliadnuť. V jej susedstve je vatikánsky tajný archív, obsahujúci vatikánsku korešpondenciu a dokumenty vzťahujúce sa k pápežom.

debata chyba