Spomínajú na zašlú slávu: Kam chodia sochy bývalých pohlavárov do dôchodku?

, 20.09.2017 07:00
Rusko, socha, Lenin
Socha Lenina v ruskom Rybinsku - 270 km severovýchodne od Moskvy (ilustračné foto). Autor: ,

Komunistická éra aj ďalšie násilne nastolené režimy priam zbožňovali sochy, súsošia, plastiky či mozaiky, ktoré zobrazovali velebených ideových vodcov, „milovaných diktátorov“, ale aj výjavy z pracovného života robotníckej triedy.

Sochy aj po páde nedemokratických zriadení na mnohých miestach dodnes ostali a budia kontroverzie, ale ľudia sa ich radšej postupne zbavujú. Kde teda tieto „majáky krajších zajtrajškov“ končia?

Alberto Stroessner, Jozef V. Stalin, Vladimír Lenin, Muammar al-Kaddáfí, Čankajšek, Saparmyrat Ataýewiç Nyýazow (Türkmenbaşy), Hafez al-Assad, Muhammad Husní Sajjid Mubárak, Enver Hodža, Saddám Husajn – mnohé z kamenných podobizní týchto vodcov po páde ich režimu ostentatívne zničili, ale niektoré sa zachovali a premiestnili ich na „cintorín sôch“, kde ako zástup neživých potichu spomína na svoje slávne časy.

Príspevok, ktorý zdieľa ilreplicante (@ilreplicante),

Neďaleká Budapešť na sochové šialenstvo predošlého režimu úplne nezabudla. V roku 1993 tam otvorili Memento Park so 40 podobizňami niekdajších komunistických lídrov, ktoré vznikli v dobách, keď bolo Maďarsko satelitnou krajinou v područí Sovietskeho zväzu.

Nachádza sa asi 20 minút južne od centra mesta a jeho najznámejšia socha je, paradoxne, už neexistujúca podobizeň Jozefa Stalina. Dnes z neho totiž ostali už len čižmy trčiace do neba z takmer 8-metrového podstavca.

Príspevok, ktorý zdieľa Zia Emy (@egranatissima),

V Litve sa nachádza park Grūtas s množstvom takmer identických komunistických artefaktov. V Moskve zasa majú Park padlých monumentov, kde sa okrem iného nachádzajú zhromaždené busty Leninov a Stalinov.

Príspevok, ktorý zdieľa Виктория (@vikulya_mikulya),

Pozostatky slávy komunizmu si našli svoje miesto na odpočinok aj za oceánom. Dallaský obchodník s realitami Harlan Crow si nazhromaždil zbierku viac ako tucta európskych vodcov minulých režimov – vrátane juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita či východonemeckého lídra Waltera Ulbrichta, ktorý vošiel do histórie ako ten, ktorý dohliadal na výstavbu Berlínskeho múru.

V taiwanskom meste Cihu sa zasa rozprestiera „Záhrada generalisimov“ plná sôch ázijského vodcu Čankajška (1887–1975), ktoré sa nemo pozerajú jedna na druhú. Sú tu len niektoré z tisícok, ktoré boli kedysi rozostavané po ostrove.

Príspevok, ktorý zdieľa Serena Chang (@serenacserenac),

Zdroj: Atlasobscura.com; Wikipedia.org; Mementopark.hu

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Vladimir Iľjič Lenin #sochy #režim #Josif Stalin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk