Sochy aj po páde nedemokratických zriadení na mnohých miestach dodnes ostali a budia kontroverzie, ale ľudia sa ich radšej postupne zbavujú. Kde teda tieto „majáky krajších zajtrajškov“ končia?
Alberto Stroessner, Jozef V. Stalin, Vladimír Lenin, Muammar al-Kaddáfí, Čankajšek, Saparmyrat Ataýewiç Nyýazow (Türkmenbaşy), Hafez al-Assad, Muhammad Husní Sajjid Mubárak, Enver Hodža, Saddám Husajn – mnohé z kamenných podobizní týchto vodcov po páde ich režimu ostentatívne zničili, ale niektoré sa zachovali a premiestnili ich na „cintorín sôch“, kde ako zástup neživých potichu spomína na svoje slávne časy.
Neďaleká Budapešť na sochové šialenstvo predošlého režimu úplne nezabudla. V roku 1993 tam otvorili Memento Park so 40 podobizňami niekdajších komunistických lídrov, ktoré vznikli v dobách, keď bolo Maďarsko satelitnou krajinou v područí Sovietskeho zväzu.
Nachádza sa asi 20 minút južne od centra mesta a jeho najznámejšia socha je, paradoxne, už neexistujúca podobizeň Jozefa Stalina. Dnes z neho totiž ostali už len čižmy trčiace do neba z takmer 8-metrového podstavca.
V Litve sa nachádza park Grūtas s množstvom takmer identických komunistických artefaktov. V Moskve zasa majú Park padlých monumentov, kde sa okrem iného nachádzajú zhromaždené busty Leninov a Stalinov.
Pozostatky slávy komunizmu si našli svoje miesto na odpočinok aj za oceánom. Dallaský obchodník s realitami Harlan Crow si nazhromaždil zbierku viac ako tucta európskych vodcov minulých režimov – vrátane juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita či východonemeckého lídra Waltera Ulbrichta, ktorý vošiel do histórie ako ten, ktorý dohliadal na výstavbu Berlínskeho múru.
V taiwanskom meste Cihu sa zasa rozprestiera „Záhrada generalisimov“ plná sôch ázijského vodcu Čankajška (1887–1975), ktoré sa nemo pozerajú jedna na druhú. Sú tu len niektoré z tisícok, ktoré boli kedysi rozostavané po ostrove.
Zdroj: Atlasobscura.com; Wikipedia.org; Mementopark.hu