Krásna Hôrka - romantický názov, krušná história

Hrad Krásna Hôrka má z našich kamenných pevností asi najromantickejší názov. Navyše patrí aj medzi najzachovalejšie. Podľa povesti hrad založil pastier, ktorý našiel obrovský vzácny drahokam. Daroval ho kráľovi, ktorý mu za odmenu daroval zem, na ktorej si Bebek mohol postaviť hrad. Keďže vznikol na peknom kopci, kráľ mu dal meno Krásna Hôrka.

13.07.2010 10:57
Krásna Hôrka Foto:
Hrad Krásna Hôrka.
debata

Skutočnosť je menej romantická. V listinách z roku 1322, ktoré sa zachovali zo sporov medzi Mariássyovcami a Bebekovcami, sa v zozname predaného majetku uvádza Brzotín a Krásna Hôrka. Bebekovci mali významné postavenie už za Arpádovcov. Na svojom území vládli vyše 200 rokov. Keďže neboli vždy verní kráľom a cisárom, o svoje majetky nakoniec v roku 1566 prišli. Pritom práve v tom období nechýbalo veľa a hrad mohol zaniknúť.

„V spomínanom roku sa k príkazu cisárskeho dvora pripojili i mestá Košice, Prešov, Levoča, Bardejov a Sabinov. Rozkaz bol jasný, zbúrať Krásnu Hôrku ako sídlo rebelov. Hrad nakoniec zachránilo hroziace turecké nebezpečenstvo,“ vysvetľuje Eva Lazárová, riaditeľka Múzea Betliar, pod ktoré patrí aj hrad. Krásna Hôrka sa teda nakoniec stala dôležitou baštou v boji proti Turkom.

Hrad vtedy patril cisárovi a často sa na ňom menili kapitáni, čo mu veľmi neprospelo. V roku 1578 prichádza na Krásnu Hôrku ako kapitán Peter Andrássy. Práve jeho príchodom nastala nová etapa v dejinách hradu. Snaha Andrássyovcov získať hrad do dedičného vlastníctva bola však úspešne zavŕšená až v roku 1642. Andrássyovci hrad prestavovali a zveľaďovali.

Pre Krásnu Hôrku nastali krušné chvíle v roku 1817, keď hrad vyhorel. Andrássyovci urobili najnutnejšie práce na jeho opravu. Z pôvodného zariadenia a výzbroje hradu neskôr zriadili múzeum. Verejnosti je prístupné od roku 1875. Neďaleko Krásnej Hôrky možno nájsť ďalšiu pýchu rodu Andrássyovcov kaštieľ v Betliari. Ako usadlosť zrejme vznikla už na prelome 13. a 14. storočia.

„Štefan Andrássy po smrti svojej manželky Žofie Šerédyovej v roku 1704 opustil svoj rodový hrad a presťahoval sa do Betliara. Vtedy sa začala oficiálna história kaštieľa. Začala sa prestavbou staršieho bebekovského opevneného zámku. Upravený kaštieľ bol pomerne skromný,“ hovorí Lazárová. Andrássyovci neskôr sídlo upravovali, až kým z neho nevznikol luxusný a reprezentatívny kaštieľ. Žili na ňom až do roku 1945.

Kedy a za koľko na Krásnu Hôrku

Návštevné hodiny:

 • V období od 1. novembra do 31. marca od 9.30 do 14. h
 • V mesiacoch apríl a október od 9.30 do 15.30 h
 • máj – september od 9.30 do 16.30 h
 • jún – august od 9.30 do 17. hvstupné: dospelí 4,50 €, dôchodcovia a študenti 2,50 €, deti do 6 rokov zadarmo

Ďalšie tipy na výlet v okolí

Kaštieľ Betliar

 • vstupné je rovnaké ako na hrade Krásna Hôrka, to isté sa týka aj vstupného.
 • Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí
 • otváracie hodiny: rovnaké ako v kaštieli Betliarvstupné: dospelí 1,50 €, dôchodcovia a študenti 0,80 €

Banícke múzeum Rožňava

 • otváracie hodiny: pondelok – piatok od 8. do12. a od 13. do 16. h (v sobotu a nedeľu
 • je otvorené len pre vopred nahlásené návštevy)
 • vstupné: dospelí 2,50 €, študenti a žiaci 1,20 €

Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí

 • otváracie hodiny: pondelok až piatok od 8. do 12. a od 13. – 16. h
 • vstupné: dospelí 0,40 €, študenti, žiaci 0,20 €
Cestovanie - Košický kraj
debata chyba