Archeologický výskum na Šarišskom hrade odhalil vzácne objavy

Množstvo vzácnych nálezov sa podarilo objaviť archeológom počas archeologického výskumu hradnej bašty na Šarišskom hrade. Zaujalo nielen množstvo nájdených predmetov, prevažne zo 14. až 16. storočia, ale najmä niektoré vzácne mince, či zdokumentovanie výroby hracích kociek.

31.10.2017 14:00
Šarišský hrad Foto:
Rozsiahle ruiny Šarišského hradu
debata

Práce na obnove Šarišského hradu prebiehajú už od roku 2010. Aj v tomto roku sa do nich zapojili hradní pracovníci z radov uchádzačov o zamestnanie, ktorí sa venovali prevažne prácam na obnove donjonu, teda hradnej bašty.

Tým predchádzal archeologický a architektonicko-historický výskum, spracovaná musela byť projektová dokumentácia a až v tomto roku Pamiatkový úrad obnovu bašty povolil. Ako pripomenul správca Šarišského hradu Ladislav Babuščák, donjon je najcennejším objektom na hrade.

„Mal výšku 27 metrov a mal ešte dve podlažia, ktoré v súčasnosti neexistujú. Všetky podlahy, ktoré sa prepadli, skončili nad úrovňou gotickej klenby. My sme teraz ten priestor, ktorý bol úplne zasypaný, archeologicky odťažili a urobili sme tam výskum. Práve v tejto miestnosti, väčšinou pod podlahami, sme všetky tieto cenné veci našli vo vrstve, ktorú sme archeologicky spracovali,“ prezradil Babuščák.

Archeológ Peter Šimčík konkretizoval, že výskumom sa zachytilo množstvo drobných predmetov. Išlo o stovky nálezov. „Nepoznám momentálne hrad, na ktorom by z tak malého kúsku počas archeologického výskumu, bolo toľko zaujímavých, ale najmä hodnotných predmetov . Našlo sa množstvo drobných predmetov, ktoré ukazujú, ako sa na hrade žilo,“ povedal Šimčík.

Nájsť sa podarilo množstvo predmetov využívaných pri každodenných činnostiach, ale aj rôzne remeselné predmety. Išlo napríklad o stolovú, alebo kuchynskú keramiku, gotické poháre, pokrievky, ale aj pečatné prstene a polodrahokamy.

Na hradnej bašte sa našlo aj vyše 60 mincí rôznych panovníkov, ktoré sa podarilo zachovať pravdepodobne vďaka tomu, že prepadli cez špáry podlahy. Zaujali najmä dva vzácne pražské groše Karola IV a jeho syna Václava IV, ale aj unikátna poľská minca.

„Momentálne je jediná nájdená na Slovensku. Je to strieborná minca, denár zo 14. storočia,“ prezradil Šimčík. Najviac nájdených mincí pochádzalo z 15. storočia, veľa z nich boli falzifikáty.

„Na ich základe sa dá povedať, že počas celého 15. storočia tu dochádzalo k peňazokazeckej činnosti. Veľa falzifikátov máme z obdobia Žigmunda Luxemburského, ale aj Ladislava Pohrobka a Mateja Korvína,“ dodal archeológ.

Archeológom sa podarilo z nájdených vecí zdokumentovať napríklad aj postup výroby hracích kociek vyrobených zo zvieracích kostí.

„Máme tu jednotlivé hranolčeky označené drážkami, jednotlivé kocky už vyrezané, opracované kocky a potom kocky vo finálnej podobe v rôznych veľkostiach,“ prezradil archeológ, podľa ktorého kocky pravdepodobne slúžili vojakom pri krátení si času hazardnými hrami.

„V stredoveku to bolo bežné, že dlhé večery trávili takouto činnosťou. Našli sme aj olovený žetón s pentagramom a ďalšie doklady hazardných hier, rôzne hracie guľky z kameňa a množstvo iných predmetov, ktoré sa ešte spracovávajú,“ dodal Šimčík.

Medzi nálezmi nechýbala ani zaujímavá kuriozita – smajlík na jednom z historických nástrojov. Po zreštaurovaní nájdených predmetov si tieto vzácne exponáty môžu záujemcovia pozrieť v priestoroch múzea vo Veľkom Šariši.

Stať by sa tak malo v priebehu budúceho roka. „Ak sa nám na budúci rok podarí dokončiť rekonštrukciu donjonu, tak, samozrejme, aj tam nám vznikne miestnosť, kde budeme prezentovať výsledky archeologického výskumu,“ dodal Babuščák.

debata chyba
Viac na túto tému: #Šarišský hrad