Tanky, ťažká technika, zbrane, bunkre. Dukla láka priaznivcov vojnovej histórie

, 10.07.2018 13:00

Miesto, kde sa kedysi zvádzali tuhé boje, staré tanky či ťažká technika z druhej svetovej vojny. To všetko čaká návštevníkov Vojenského historického múzea - Múzejné oddelenie Svidník.

Socha československého vojaka na pamätníku na...
Socha československého vojaka na pamätníku na Dukle. Autor: SITA, Viktor Zamborský

Ako dokazujú rôzne prieskumy, pre mladú generáciu je už aj druhá svetová vojna asi takou vzdialenou minulosťou ako stredovek.

Keby sa však vyšplhali na tanky rozmiestnené v areáli tohto prírodného múzea na Dukle a okolo cesty do Svidníka, možno by sa na túto časť dejín dívali predsa len s väčším záujmom.

Jednou z miestnych atrakcií je napríklad vyhliadková veža na Duklianskom priesmyku, blízko slovensko-poľských hraníc. Verejnosti ju znova sprístupnili v máji 2011 (prvý raz to bolo v októbri 1974).

Je vysoká 49 metrov a nachádza sa na mieste, kde mal v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR, brigádny generál Ludvík Svoboda jednu z mnohých veliteľských pozorovateľní počas bojov o priesmyk.

Vo vstupnej hale vyhliadkovej veže si teraz návštevníci môžu pozrieť niekoľko výstav. Interiér dopĺňajú umelecké diela akademických sochárov A. Račku, J. Koreňa a F. Patočku. Z hornej kupoly veže vidno zase široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia, ktorý bol na jeseň a v zime 1944 dejiskom krvavých bojov medzi jednotkami Červenej armády a 1. československého armádneho zboru v ZSSR na jednej strane a nemeckého Wehrmachtu na strane druhej.

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka. Tento prírodný areál patrí k najnavštevo­vanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska Vyšný Komárnik a pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944.

Počas ťažkých bojov tu padlo vyše 60-tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 metrov postavili v roku 1949. Začlenili ho do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tie nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru.

Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom, ktoré založili v roku 1965. Dnešnú expozíciu reinštalovali v roku 1996 a dokumentuje bojové operácie o strategický priechod cez Karpaty. Bývalé bojisko možno vidieť z nadhľadu, ktorý návštevníkom poskytuje vyhliadková veža.

V areáli prírodného múzea, ale aj popri ceste do Svidníka sa nachádza 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny.

V okolitých lesoch sa dá zase i dnes ukryť v zachovaných bunkroch. Do múzea patrí tiež Údolie smrti v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov.

Kapitolu vojnových dejín však dokumentuje aj Vojenské múzeum priamo vo Svidníku. Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Slávnostne ho otvorili v roku 1969.

Dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej a druhej svetovej vojne.

V múzeu sú autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk.

V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V jej susedstve od roku 1954 stojí aj Pamätník sovietskej armády, kde pochovali vyše 9 000 vojakov padlých počas oslobodzovania krajiny na jeseň 1944.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#druhá svetová vojna #Dukla
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku