Protiletecké kryty z druhej svetovej vojny sprístupnia návštevníkom

10.08.2018 14:00

Prvá špeciálna prehliadka vybraných protileteckých úkrytov vo Fiľakove, ktoré pochádzajú z obdobia 2. svetovej vojny, sa uskutoční v sobotu 11. augusta.

Podujatie nazvané „Bunker túra“ sa začne o 14:00 v slovenskom jazyku a o 15:00 v maďarskom jazyku pri vstupnej bráne fiľakovského hradu. „Je potrebné si so sebou priniesť baterku,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová.

Výstava v podzemnej chodbe pod hradom, ktorá bude prvou zastávkou, bude doplnená o zatiaľ nevystavené zbierkové predmety, vojenské výrobné výkresy a miestne dokumenty z obdobia druhej svetovej vojny.

Návštevníkov čaká zaujímavá prehliadka s výkladom, v rámci ktorej sa môžu oboznámiť so štyrmi druhmi protileteckých úkrytov, využívaných Fiľakovčanmi počas náletov na mesto.

„Výlučne počas podujatia budú špeciálne osvetlené a ozvučené niektoré z 21 miestností protileteckého úkrytu bývalých Priemyselných závodov. Počas túry budú sprístupnené aj najstaršie vínne pivnice, ktoré slúžili tiež ako úkryty pred bombardovaním,“ dodala riaditeľka.

Dvojjazyčnú komentovanú prehliadku pripravilo Hradné múzeum vo Fiľakove a miestna organizácia Bunker Team. Je súčasťou Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo, ktoré sa konajú od piatka 10. do nedele 12. augusta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bunker #Fiľakovo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku