Parný expres medzi Košicami a Prešovom potiahne takmer storočná lokomotíva

06.05.2019 12:35

Dobrovoľníci z Košickej detskej historickej železnice a Železničnej kompánie za podpory Prešovského samosprávneho kraja i primátora mesta Košice zorganizovali v deň štátneho sviatku 8. mája netradičnú prehliadku Prešova a Košíc pod názvom „Ku sušedom na viľet“.

Parný expres medzi mestami potiahne takmer storočná lokomotíva Ventilovka vyrobená na prelome rokov 1926 a 1927. Informovala o tom v tlačovej správe Zuzana Lehotská z občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Jazda je súčasťou celoročného programu Detská železnica Košice, ktorého cieľom je objavovanie krás východného Slovenska prostredníctvom nostalgických vlakov.

„V každom meste sa návštevníkom budú venovať lokálpatrioti. Košicami prevedie cestujúcich Milan Kolcun a tajomstvá Prešova odhalí záujemcom Andrea Sivaničová,“ povedal Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice a dodal, že počet miest je obmedzený.

„Podarilo sa nám zapožičať si z Českej republiky unikátnu parnú lokomotívu Ventilovku, ktorú chceme verejnosti predstaviť práve takouto atraktívnou formou. Parná lokomotíva kedysi neodmysliteľne patrila ku koloritu tratí vedúcich zákutiami východného Slovenska, ktoré chceme aj touto formou propagovať,“ objasňuje Tomáš Haviar, spoluorganizátor podujatia zo Železničnej kompánie Slovenska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Košice #Prešov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku