Zrekonštruovaný Vodný mlyn v Jelke je už prístupný verejnosti

Zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), obce Jelka a Vlastivedného múzea v Galante spoločne sprístupnili verejnosti rekonštruovaný Vodný mlyn v Jelke, informoval Jaroslav Vacek z odboru komunikácie TTSK.

26.05.2019 13:00
mlyn Foto: ,
Mlyn na Malom Dunaji pri obci Jelka.
debata

Cieľom projektu je zvýšenie atraktivity územia Žitného ostrova a Szigetközu. Výsledkom, okrem rekonštruovaného vodného mlyna a skanzenu v Jelke, bude dobudovaná rekreačná, vodácka a cykloturistická infraštruktúra na Slovensku a v Maďarsku.

Medzi ne patria korzo v Zálesí, mólo a cyklotrasa vo Vrakuni, centrum vodáckej turistiky v Šamoríne, cyklotrasa v Kolárove a ďalších 29 vodných objektov v Maďarsku.

Celkový rozpočet projektu je 2.863.279,36 eura, z čoho 85 percent tvorí príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, čo predstavuje sumu 2.433.787,44 eura.

Zostávajúce finančné prostriedky budú hradené zo zdrojov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a Maďarska a z vlastných zdrojov partnerov projektu.

Rekonštrukčné práce a revitalizácia areálu boli realizované v rámci projektu „Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a na člne“, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika Maďarsko.

„Rekonštrukčné práce na vodnom mlyne sa vzťahovali na všetky dôležité časti mlyna, ako je statické zabezpečenie objektu, vrátenie strechy do pôvodného tvaru, vybudovanie bezbariérového vstupu, očistenie, zakonzervovanie a ošetrenie drevených častí budovy, rekonštrukcia sústavy mechanizmu mlyna. Bolo zakúpene aj nové vnútorné vybavenie mlyna pre vystavené exponáty,“ uviedol Vacek.

Ako ďalej doplnil, elektroinštalačné práce zahŕňali inštaláciu osvetlenia, bleskozvodu, kamerového systému, elektronického zabezpečovacieho systému a elektronickej požiarnej signalizácie.

V rámci revitalizácie areálu bola obnovená budova strážnej služby infocentra, boli vytvorené nové priestory pre exponáty skanzenu, upravili sa chodníky, a tým sa zabezpečil aj prístup pre telesne postihnutých.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jelka