O ktoré dovolenkové destinácie majú Slováci najväčší záujem?

Najžiadanejšou letnou dovolenkovou krajinou je opäť Turecko. Slováci majú radi all inclusive hotely a leteckú dopravu a sú ochotní priplatiť si za komfort.

21.07.2019 07:00
letná dovolenka, leto, more, cestovanie,... Foto:
Kam Slováci najradšej cestujú na dovolenku?
debata

Oliver Kluch, Koala: "Hitom leta sú jednoznačne Turecko, Cyprus a Chorvátsko, vysoký záujem je stále aj o Bulharsko, Grécko či Taliansko. Dobre sa opäť predávajú Tunisko aj Egypt, najmä kvôli výhodným cenám.

Zákazníci uprednostňujú all inclusive hotely a táto preferencia sa nemení. Pravda je, že existujú módne vlny, ktoré väčšinou trvajú tak štyri až sedem rokov a niekedy sa vracajú – raz je hitom Grécko, potom Taliansko, Turecko. Jedinou stálicou je „slovenské more“ v Chorvátsku.

Úspešne sa predávajú aj Maroko alebo lacnejšie destinácie v Čiernej Hore a v Albánsku. Ceny zájazdov sú približne rovnaké ako vlani.

Treba upozorniť, že pre problémy s lietadlami typu Boeing 737 Max museli cestovné kancelárie aj letecké spoločnosti znížiť svoje ponuky, pretože vypadla značná časť dopravy, a teda som si takmer istý, že tento rok bude na trhu veľmi málo ponúk typu last minute. Zájazd sa oplatí kúpiť čím skôr, neskôr možno nebudú."

Tibor Bajanik, CK FIFO: "Najžiadanejšou destináciou roku 2019 je celkom jednoznačne Turecko. Okrem Turecka je tradične veľký záujem o grécke ostrovy – obzvlášť Rodos a Thasos. Záujem je aj o Bulharsko, predovšetkým Slnečné pobrežie.

Pri individuálnej doprave hrá prím Chorvátsko, kde sa kapacita, hlavne v kvalitných ubytovacích zariadeniach a v prázdninových termínoch, veľmi rýchlo vypredáva.

Preferencie Slovákov sa výrazne nemenia. Popularita je spojená s požiadavkou tzv. mainstreamu, pričom Slováci preferujú hotel 3* alebo 4*, v Turecku aj 5*, all inclusive, blízko pri piesočnatej pláži a za rozumnú cenu.

Tomuto najlepšie zodpovedá práve destinácia Turecko. Ceny dovoleniek oproti predchádzajúcemu roku mierne stúpli. Ide o nárast približne o 2 % až 5 %. To je nárast, ktorý je na trhu akceptovateľný.

Tohtoročnú letnú sezónu máme vypredanú na viac ako 72 %. Okrem veľkého dopytu v období first moment to spôsobil aj fakt, že sme znižovali nakontrahované kapacity vzhľadom na to, že v tejto sezóne nebudeme používať lietadlá typu Boeing 737 MAX. Nie vždy sa našla náhrada.

Najviac klientov volí leteckú dopravu. Nasleduje individuálna doprava, predovšetkým do Chorvátska a na sever Talianska.

Pri leteckých produktoch sa uprednostňujú hotely so štyrmi hviezdičkami, v Turecku s piatimi hviezdičkami, no napríklad na Malorke aj trojhviezdičkové hotely s vyšším štandardom služieb. Najčastejšie je žiadaný all inclusive, až vo vyše 70 % prípadov. "

Alica Šipošová, Kartágo Tours: "Status najžiadanejšej destinácie pre letnú dovolenku si už niekoľko rokov drží Turecko, po ňom nasledujú Tunisko a Egypt.

Slováci veľmi radi dovolenkujú v týchto krajinách, keďže hotelieri v týchto destináciách poskytujú kvalitný servis služieb a pomer medzi kvalitou a cenou je jednoznačne najvýhodnejší.

Zvýšený záujem o dovolenku sme oproti minulému roku zaznamenali v Bulharsku, na gréckom ostrove Korfu, talianskej Sardínii, Kapverdských ostrovoch a v Maroku – letovisko Saidia.

Hlavným faktorom pri výbere dovolenky je často kvalita poskytovaných služieb, turistická vybavenosť letovísk a cena zájazdu. Kým niektorí uprednostňujú kvalitné hotely a luxus, iní sa skôr orientujú na cenu. Veľkú úlohu pri predaji konkrétnych destinácií zohráva atraktivita produktu, doplnkové služby, kvalita all inclusive a v neposlednom rade aj cena.

Ceny dovoleniek oproti minulému roku mierne vzrástli nahor, čo je zapríčinené zvýšenou cenou leteckého paliva a súvislosťami s vydaním rozhodnutia Airtworthiness Directive č. 2019–0051-E Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) o zákaze letov pre všetky lietadlá typu Boeing 737 Max 8 a Boeing 737 Max 9.

Z dôvodu redukcie lietadiel a s tým súvisiacich kapacít dovolenkári už nebudú mať na výber z množstva ultra last minute dovoleniek. Z toho dôvodu ceny zájazdov nebudú klesať tak nízko, ako boli cestujúci po minulé roky zvyknutí.

Slováci najviac obľubujú letecké dovolenky so stravovaním vo forme all inclusive, ktoré je pre dovolenkárov najprijateľnejšie a nevyžaduje si už takmer žiadne finančné prostriedky na stravu či nápoje navyše. Táto forma je najideálnejšia pre rodiny s deťmi a tých, ktorí radi trávia dovolenku na pláži a využívajú služby hotela počas celého dňa.

Dovolenkári uprednostňujúci poznávanie navštívenej krajiny, radšej siahajú po pobytoch so stravovaním formou polpenzie alebo raňajok a počas potuliek ochutnávajú miestne špeciality najmä v európskych destináciách, keďže väčšina pobytov v Turecku, Tunisku a Egypte má základné stravovanie all inclusive.

Čoraz častejšie dovolenkári vyhľadávajú veľké rezorty, ktoré okrem kvalitných služieb, komfortného ubytovania a bohatého all inclusive sú situované priamo na pláži a poskytujú širokú škálu voľnočasových aktivít, vrátane akvaparku alebo celodenných animácií pre deti a dospelých."

Jana Zedníková, Satur: "Pre rok 2019 sú najviac žiadané Turecko, Severný Cyprus a Chorvátsko. Veľký záujem je aj o grécke a talianske ostrovy a celoročne o Egypt. Preferencie sa menia v závislosti od cestovateľských trendov, ale aj od situácie vo svete.

Za posledné dva roky sa do TOP 3 destinácií opäť vrátilo Turecko a spomedzi exotických destinácií je za posledné dva roky veľký záujem o Omán. Ceny dovoleniek sú medziročne porovnateľné.

Najviac Slováci preferujú dovolenky na 8 dní, letecky a do 4 – 5* hotelov s all inclusive službami.

Zaujímavý je však aj rastúci záujem o exclusive dovolenky, o dovolenky v adults only hoteloch (teda bez detí) a tiež nárast v záujme o poznávacie zájazdy v Európe aj exotike."

Andrea Řezníčková, online predajca zájazdov Invia: "Na Slovensku je najžiadanejšie Turecko, Egypt, Grécko, Bulharsko a Tunisko. Vlani to bolo takmer rovnaké, len na piatom mieste nebolo Tunisko, ale Chorvátsko, potom Taliansko a až potom Tunisko.

U Slovákov rastie dopyt po 5* hoteloch a all inclusive. Viac si priplácajú za komfort. Najviac Slovákov odletí na dovolenku 3. júla 2019. Cena dovoleniek mierne vzrástla, čo sa týka celého trhu.

Slováci najviac uprednostňujú all inclusive, a to celých 61 %, ultra all inclusive (čo je v podstate neobmedzený nonstop all inclusive aj s alkoholom) 17 % a na treťom mieste je polopenzia 11 %.

Celých 87 % slovenských dovolenkárov uprednostňuje leteckú dopravu, na druhom mieste je vlastná doprava 7 %, potom autobus s 5 %.

Vedú 5* hotely (39 % Slovákov), potom 4* (28 %) a na treťom mieste sú 3* hotely s (19 %)."

Denisa Sabová, TIP travel: "V letnej sezóne 2019 je najviac žiadanou destináciou Turecko pri leteckých zájazdoch a Chorvátsko pri autobusových zájazdoch a pre individuálnych dovolenkárov.

Zvýšený záujem je o Taliansko – najmä Sardíniu a Sicíliu, a svoje stabilné miesto má Grécko so svojimi ostrovmi.

Slováci s obľubou vyhľadávajú all inclusive hotely a ultra all inclusive hotelové komplexy, ale nebránia sa ani novinkám. Tento rok je v kurze Maroko, kde sa snúbia skvelé all inclusive služby s nádhernou krajinou a výhodnou uvádzacou cenou.

Ceny zahraničných hotelov i leteckej dopravy ako takej každoročne stúpajú. Nárast cien oproti minulému roku je však minimálny.

Veľká časť našich zájazdov má rovnakú cenovú úroveň ako v minulej sezóne, pričom pri vybraných ubytovacích kapacitách ceny dokonca klesli. Slováci uprednostňujú rodinné letecké all inclusive dovolenky so slovenskými animátormi."

Jozef Sedlár, SENECA Tours: "Najžiadanejšou dovolenkovou oblasťou je aj v sezóne 2019 naďalej Turecko, ale cítime zvýšený záujem aj o talianske destinácie (najmä ostrovy Sardínia a Sicília, ale južné pobrežie Kalábrie) a grécke ostrovy, kde okrem ostrovov Kréta, Rodos, Korfu a Zakyntos zažívajú opäť boom oblasti Chalkidík, Olympskej riviéry a severného Peloponézu.

Cenové úrovne zájazdov v lete 2019 zostali prakticky vo všetkých destináciách bez zmeny. Aktuálne však ovplyvňujú letecké zájazdy dva významné faktory: uzemnenie lietadiel typu Boeing 737MAX – to vyústilo do redukcie dostupných leteckých kapacít a z toho vyplývajúci nižší počet leteckých zájazdov a zvýšenie cien ropy a leteckého paliva – očakávame, ako sa tento faktor prejaví v cenách leteckej dopravy.

Jedno je však pre sezónu 2019 isté: leteckých last minute zájazdov bude podstatne menej a budú pravdepodobne drahšie ako v minulých rokoch. Preferencie slovenských klientov sú dlhodobo zamerané na dovolenku v all inclusive hoteloch, a to vo všetkých destináciách.

V našej cestovnej kancelárii výrazne prevyšuje dopyt po leteckých zájazdoch nad autobusovými, resp. dovolenkou vlastnou dopravou."

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka