Zečák. Divočina v mestskom trávniku

, 16.07.2019 06:00

Pestrofarebný, bzučiaci poklad prírody majú obyvatelia slovenských miest rovno pod nosom. Keď ráno zadumane, neprebudene vykročia z domov, panelákov do práce. Kde? Skrýva sa v obyčajnom trávniku. Práve v tomto období je najviac ohrozený. Kosačkami.

Zečák v Lamači ukrýva divočinu. Žije tu tretina...
Zečák v Lamači ukrýva divočinu. Žije tu tretina všetkých druhov slovenských motýľov. Autor: MAREK SEMELBAUER

Vzácne a ohrozené miesta Slovenska, ktoré treba chrániť a zachrániť. Prečo sú pre nás dôležité? Môžete si o nich prečítať každý utorok.

Sú mestá, kde trávniky kosia aj osemkrát do roka. Aj uprostred leta, vyholia ich na dreň a pri páľavách z nich nezostane nič, len žltohnedá nevábna masa.

Pribúdajú však mestá, ktoré sa rozhodli kosiť trávnik menej často a nie na celej ploche, ale skôr v mozaike. Vykosené plochy sa striedajú s nepokosenými, kde trávy a byliny bujnejú.

Deje sa to v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, vo Zvolene, pridávajú sa Levice. Mestá šetria rozpočet.

Nepokosené plochy lákajú hmyz. A obyvatelia môžu zažiť nevšedné divadlo. Nemusia cestovať ďaleko za motýlími záhradami.

Vzácny modráčik v škole

V Karlovej Vsi začali už v roku 2016 na modelových plochách so zmeneným režimom kosenia. Monotónnu zeleň zrazu osviežili čakanky, nevädze. Ďalšie farby poletujú vo svetle.

Modráčik ďatelinový.
Modráčik ďatelinový. Autor: MAREK SEMELBAUER

„Je tam viacero druhov motýľov – modráčikov, očkáňov, žltáčikov. Tento rok je veľmi početná babôčka bodliaková,“ vyratúva zoológ Marek Semelbauer z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.

Pri nedávnom monitoringu v Karlovej Vsi dokonca našiel vzácneho modráčika ďatelinového. Priamo v areáli Základnej školy Alexandra Dubčeka.

„Nečakal som, že ho nájdem uprostred mesta,“ priznáva zoológ. Ako jeho názov naznačuje, tento modráčik žije v ďatelinách, a keďže ich na určitej časti školského dvora nevykosili, mal kde prežiť.

V Chicagu nielenže upravili režim kosenia, časť Lincoln Parku nechávajú tak, bez zasahovania a nazvali ju Mestská oblasť divočiny (Urban Wildlife Area).

Podobne nechávajú divočieť aj časť Central Parku v New Yorku. Prečo?

Modráčik obyčajný.
Modráčik obyčajný. Autor: MAREK SEMELBAUER

Vysvetlenie ponúka ďalšia málo známa divočina ukrytá priamo v hlavnom meste. Zečák v Lamači nad torzom nemocnice Rázsochy.

Kroviny a solitérne stromy evokujú africkú savanu, atmosféru dotvárajú občasné stretnutia so srnkami, kde-tu zaletí bažant, zaškrieka sojka.

„Niekoľko desaťročí to leží ladom, vyvíjalo sa to spontánne,“ naznačuje zoológ. Zečák ponúka nevšedný výhľad na Bratislavu a – na motýle.

Motýlie kráľovstvo na Zečáku

„Robil som tam zatiaľ predbežný výskum. Našiel som asi 50 druhov motýľov, čo je asi tretina všetkých slovenských druhov. Viaceré z nich sú vzácne alebo ustupujúce,“ nadchýna sa Semelbauer.

Vidlochvost niklový, vidlochvost ovocný, ostrôžkar malý, dokonca veľký pekný očkáň ovsíkový. Alebo európsky významný druh ohniváčik veľký.

Očkáň lúčny.
Očkáň lúčny. Autor: MAREK SEMELBAUER

Len pred pár týždňami tam poletovalo obrovské množstvo očkáňov – lúčny, timotejkový. Súmračník čiarkavý.

„To je len stručný výber. Je to veľmi príjemná lokalita na prechádzky, otvorená. Sú tam diviaky. Z plazov jašterica zelená, užovka stromová, hladká.“

Zečák predstavuje ostrov biodiverzity v meste, ktorý nikto neplánoval. Plánovanou premenou na sídlisko však nevyhnutne dôjde k vyhynutiu väčšiny druhov motýľov.

Lamačania tak prídu o „prírodnú rezerváciu“, kde sa môžu voľne prejsť „mimo značených chodníkov“.

To neznamená, že teraz by sa mali nechať všetky zelené plochy v mestách zarásť a zdivieť. Stačí pochopiť, že aj trávnik predstavuje čosi živé, nie je to len zmes v plastovom vreci na poličke supermarketu.

A napokon pestrý trávnik plný hmyzu sa ľuďom spätne „odvďačí“.

Očkáň timotejkový.
Očkáň timotejkový. Autor: MAREK SEMELBAUER

V Česku začali samosprávy namiesto klasických trávnikov vysádzať bohaté lúčne zmesi, v ktorých nesmú chýbať staré české druhy ako napríklad ľadenec rožkatý.

Na nenápadné žlté kvietky sa viaže asi 30 druhov motýľov. No pointa je v inom. Ľadenec lepšie zvláda sucho.

Ohrozená je pestrosť opeľovačov

Jedným z najohrozenejších motýľov na Slovensku je žltáčik zanoväťový. V Česku, Rakúsku, Maďarsku aj v Nemecku už vyhynul. Prežíva na pár miestach v Bielych Karpatoch a na jednej lokalite v Považskom Inovci.

Jeho početnosť výrazne klesla kvôli zmenám v prostredí a kvôli tomu, že sa z krajiny takmer vytratil tradičný spôsob hospodárenia – extenzívna pastva, extenzívne sady.

Žltáčikovi sa darilo v pasienkovej krajine s veľkým množstvom stromov. „Je naviazaný na zanoväť – poloker, ktorý rastie popri skupinkách stromov. Vyžaduje akoby parkovú krajinu, spásanú, na ktorej je vyrovnaný pomer tráv, stromov a kríkov. Zanoväť nezvláda intenzívne kosenie,“ upozorňuje zoológ Marek Semelbauer a uvádza ďalší zaujímavý príklad.

Žltáčik zanoväťový.
Žltáčik zanoväťový. Autor: MAREK SEMELBAUER

Hnedáčik nevädzový je motýľ, ktorý má rád teplé, riedke krovinaté lesostepi, zaburinené vinice, hrádze pozdĺž riek, svetlejšie časti lužných lesov. Jeho život je viazaný na dve rastliny – nevädzovec lúčny a nevädzník hlaváčovitý. V Česku vyhynul.

Darí sa mu, čuduj sa svete, v Bratislave. V Petržalke v blízkosti protipovodňových hrádzí. „Našli sme ho dokonca pri obchodnom dome Tesco Lamač,“ pokračuje Semelbauer. Ako je to možné?

"Súvisí to s tým, že hrádza a niektoré ďalšie plochy sa nekosia tak často. Iba dva- až trikrát do roka, a nie päť- až osemkrát, ako sa to v meste bežne robí,“ vysvetľuje zoológ.

Podporovať pestrú mozaiku motýľov v krajine sa oplatí. Pretože nielen medonosné včely sú opeľovače, ktoré pomáhajú rastlinám s rozmnožovaním.

Podstatným dielom prispievajú aj motýle, samotárske včely a ďalší všakovaký hmyz.

Kam na výlet: 5 tipov v okolí

  1. Kačín je ideálny pre cyklistov a rodičov s kočíkmi, ktorým neprekážajú kopce.
  2. Železná studienka, jej názov je odvodený od železitého prameňa.
  3. Devínska Kobyla ponúka chladnejšie prostredie a výhľady na západ slnka.
  4. Wietov lom, miesto plné vzácnych druhov, kde sa obnovila pastva kôz.
  5. Karlovoveské rameno je rajom vodákov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Lamač #motýle #Leto s Pravdou #Známe neznáme Slovensko #Poklady flóry a fauny #Leto na Slovensku
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku