Tu sa nedoplatíte. Najdrahšia krajina Európy má o 60 % vyššie ceny ako zvyšok

Turisti milujú jeho divokú prírodu, tiché, priam ľudoprázdne miesta, čierne sopečné pláže, polárnu žiaru na oblohe aj horúce pramene.

, 22.08.2019 07:00
2

Kropaje potu však vystúpia na čelo cestovateľom aj pri pohľade na miestne cenovky. Najdrahšou európskou krajinou, kde môžete stráviť dovolenku, je Island, píše Dailymail.co.uk.

Na subarktickom ostrove sú ceny v priemere o 56 percent vyššie ako na zvyšku starého kontinentu. Až na druhom mieste sa v rebríčku najdrahších krajín podľa údajov Eurostatu z vlaňajška umiestnilo Švajčiarsko. V alpskej krajine sumy vyskakovali o 52 % v porovnaní s priemerom. Tretie je Nórsko (o 48 %), štvrté Dánsko (o 38 %).

Návštevníci ostrovnej krajiny tieto vysoké ceny pocítia všade, aj pri bežnom „turistickom“ obede – hamburgeri a hranolčekoch či pri pive.

Pohľad do jedálneho lístka bežnej islandskej reštaurácie napovie, že syrová pizza tu stojí v priemere 2 400 islandských korún, teda v prepočte 17 eur. Za pohár vína vám tu čašník naúčtuje v prepočte 10 eur. Kým doma si kúpite burger so zemiakovými hranolčekmi za 5 až 10 eur, na Islande to vyjde na viac 20 eur.

Podľa stránky Numbeo, ktorá porovnáva spotrebiteľské ceny, stojí večera pre dvoch v priemernej reštaurácii približne 85 eur, fľaša vína strednej triedy v obchode okolo 17 eur a za dvanásť vajec tu zaplatíte až päť eur.

Aktuálne priemerné nájomné za apartmán s jednou spálňou v centre hlavného mesta Reykjavík je okolo 1 300 eur.

Za vysokými cenami na Islande stoja faktory ako malá populácia – len 355 000 obyvateľov – s vysokou závislosťou od dovážaného tovaru a s vysokými daňami z alkoholu. Krajina je malá a nie je možnú tu dosiahnuť úspory z rozsahu ako v omnoho väčších a ľudnatejších štátoch.

Ceny sú však šokom zväčša len pre návštevníkov. Domáci si z platov môžu takéto produkty dovoliť. Podľa štatistík Islandu bola v roku 2018 priemerná mesačná mzda pre pracujúcich na plný úväzok 632 000 korún pred zdanením, čo je približne 4 450 eur. Zamestnanci tu za svoju prácu teda dostávajú jednu z najvyšších miezd v Európe.

Prognostici však predpovedajú ostrovu zhoršenie ekonomickej situácie a nástup recesie.

Grapevine.is; Icelandmonitor­.mbl.is;

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Island #drahý #ceny