Kropaje potu však vystúpia na čelo cestovateľom aj pri pohľade na miestne cenovky. Najdrahšou európskou krajinou, kde môžete stráviť dovolenku, je Island, píše Dailymail.co.uk.
Na subarktickom ostrove sú ceny v priemere o 56 percent vyššie ako na zvyšku starého kontinentu. Až na druhom mieste sa v rebríčku najdrahších krajín podľa údajov Eurostatu z vlaňajška umiestnilo Švajčiarsko. V alpskej krajine sumy vyskakovali o 52 % v porovnaní s priemerom. Tretie je Nórsko (o 48 %), štvrté Dánsko (o 38 %).
Návštevníci ostrovnej krajiny tieto vysoké ceny pocítia všade, aj pri bežnom „turistickom“ obede – hamburgeri a hranolčekoch či pri pive.
Pohľad do jedálneho lístka bežnej islandskej reštaurácie napovie, že syrová pizza tu stojí v priemere 2 400 islandských korún, teda v prepočte 17 eur. Za pohár vína vám tu čašník naúčtuje v prepočte 10 eur. Kým doma si kúpite burger so zemiakovými hranolčekmi za 5 až 10 eur, na Islande to vyjde na viac 20 eur.
Podľa stránky Numbeo, ktorá porovnáva spotrebiteľské ceny, stojí večera pre dvoch v priemernej reštaurácii približne 85 eur, fľaša vína strednej triedy v obchode okolo 17 eur a za dvanásť vajec tu zaplatíte až päť eur.
Aktuálne priemerné nájomné za apartmán s jednou spálňou v centre hlavného mesta Reykjavík je okolo 1 300 eur.
Za vysokými cenami na Islande stoja faktory ako malá populácia – len 355 000 obyvateľov – s vysokou závislosťou od dovážaného tovaru a s vysokými daňami z alkoholu. Krajina je malá a nie je možnú tu dosiahnuť úspory z rozsahu ako v omnoho väčších a ľudnatejších štátoch.
Ceny sú však šokom zväčša len pre návštevníkov. Domáci si z platov môžu takéto produkty dovoliť. Podľa štatistík Islandu bola v roku 2018 priemerná mesačná mzda pre pracujúcich na plný úväzok 632 000 korún pred zdanením, čo je približne 4 450 eur. Zamestnanci tu za svoju prácu teda dostávajú jednu z najvyšších miezd v Európe.
Prognostici však predpovedajú ostrovu zhoršenie ekonomickej situácie a nástup recesie.