Slovenské Plitvické jazero dostalo vysunutú vyhliadku. A to nie je všetko

V snahe zvýšiť turistickú atraktívnosť lokality Beňatinského travertínu v Sobranskom okrese vznikli na jeho vrchole vysunutá vyhliadka, chodníky premosťujúce nedostupné úseky i základná turistická infraštruktúra.

02.09.2019 12:05
Beňatina, jazero Foto: ,
Jazero Beňatina má nádherne sfarbenú vodu.
debata

V pláne je prepojiť turistickým chodníkom celý obvod bývalého lomu a tiež vybudovanie novej vyhliadky. Uviedla to výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus (KRT) Lenka Vargová Jurková.

„Jazierko v Beňatinskom lome je návštevnícky stále atraktívnejšie a z pozorovania dlhodobého vývoja návštevnosti badať evidentne rastúcu tendenciu,“ uviedla Vargová Jurková. KRT preto na základe štúdie rozvoja územia v jeho bezprostrednom okolí doposiaľ realizoval dve etapy.

„Boli zamerané na sprístupnenie lokality, zvýšenie jej návštevníckej atraktívnosti a bezpečnosti návštevníkov a na vybudovanie základnej turistickej infraštruktúry,“ vysvetlila Vargová Jurková.

Prišli sme sem, pretože je tu ticho, málo ľudí,... Foto: Tatiana Michalková, Pravda
Beňatina, jazero Prišli sme sem, pretože je tu ticho, málo ľudí, nádherné prostredie a jazierko s krásne farebnou vodou," povedala Diana zo Sniny.

Turistom tak pri obhliadke krás prírodnej pamiatky slúžia nové chodníky, vysunutá vyhliadka, bezpečnostné zábradlie, lavičky, koše, informačné tabule i fotopoint.

V pláne je aj tretia fáza, ktorej cieľom je prepojenie celého obvodu Beňatinského travertínu turistickým chodníkom a vybudovanie novej vyhliadky.

„Aby mohol KRT zrealizovať aj tretiu fázu projektu zatraktívnenia, prihlásili sme sa do výzvy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s celkovým rozpočtom 39.964 eur,“ uzavrela Vargová Jurková s tým, že Košice Región Turizmus sa bude na spolufinancovaní podieľať desiatimi percentami.

Beňatina
Starosta Beňatiny Štefan Minčák vraví, že už...
+7Beňatina

Prvá etapa úprav bola financovaná cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita v rámci projektu Beňatinské jazero s celkovým rozpočtom 25.000 eur. Druhá etapa si vyžiadala celkový rozpočet 54.423 eur a bola realizovaná cez výzvu Úradu vlády SR na podporu regionálneho rozvoja.

Ako o tom na svojej internetovej stránke informuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Beňatinský travertín bol v roku 1989 vyhlásený za prírodnú pamiatku na ochranu geologického odkryvu, ktorý predstavuje profil najvýchodnejšie položeného travertínu na Slovensku.

Odkryv bol objavený pri stavbe lesnej cesty, ktorá popri ňom vedie. Tvorba travertínu pokračuje aj v súčasnosti. V okolí prírodnej pamiatky na nachádzajú skameneliny amonitov, lastúrnikov a rôznych mäkkýšov.

debata chyba
Viac na túto tému: #jazero
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy