Nové sily po dovolenke sú fuč? Prečo účinky trvajú tak krátko, objasní psychológ

30.09.2019 07:00
dovolenka, relax, oddych, more, cestovanie,...
Ilustračné foto. Autor:

Sotva sme nastúpili znovu do práce, účinok dovolenky ustupuje večnému stresu. Blahodarné psychické a fyzické prínosy v pokoji a pohode prežitých dvoch týždňov voľna sa postupne vyčerpávajú a náš mozog znovu prežíva problémy a je plný stresu.

Je ťažké sa s tým zmieriť, najmä keď sme mali na dovolenke pocit, že nám vplyv prírody a odpočinku bude dlhodobo prinášať novú energiu, píše francúzsky denník Le Figaro.

Nie sme v tom sami. Podľa prieskumu inštitútu IFOP si takmer dve tretiny Francúzov myslia, že blahodarný účinok dovolenky rýchlo vymizne. Viac ako polovica opýtaných podľa iného prieskumu uviedla, že nie je ani viac, ani menej unavená ako pred dovolenku. Ale prečo?

Podľa profesora Michela Lejoyeuxa sa nám zdá, že sme rýchlo prišli o blahodarný účinok letnej pauzy práve preto, že sme od nej príliš veľa očakávali.

„Dnes má byť dovolenka terapeutická, ako výživa alebo milostné vzťahy, ale to tak vôbec nie je,“ konštatuje. „Pozeráme sa na dovolenku ako na nejaké lieky či antibiotiká, ktorých účinky porazia únavu a preťaženie a predovšetkým budú trvať večne. Dovolenka znamená radosť a odpočinok, nie však zmenu života,“ dodáva.

Dôvodom podobných nárokov je spoločnosť, ktorá od nás podľa psychiatra žiada čoraz viac. Musíme obstáť lepšie v úlohe rodičov, pestovať spoločenský život a byť profesionálne úspešní.

Preto je zásadné obnoviť na dovolenke sily. Chceme byť novou bytosťou, ktorá myslí a žije inak, ktorú dovolenka radikálne zmenila. Lenže práve v tom tkvie chyba. „Ak máme komplikovaný vzťah k práci, dovolenka to nevylieči,“ hovorí Lejoyeux.

Podľa psychológa práce Sébastiena Hofa hrajú nezanedbateľnú úlohu pri rýchlom návrate únavy konkrétne pracovné podmienky a organizácia práce. „Intenzifikácia práce je reálnou vecou. Počas našej neprítomnosti sa práca nahromadila a po návrate tak začíname v zúrivom rytme,“ vysvetľuje psychológ.

Ďalším problémom je, že práca v našom každodennom živote zaberá čoraz významnejšie miesto. To sa negatívne odrazí na dovolenke, zvlášť v jej začiatkoch, a keď sa začíname rekreovať, je čas na návrat. Niektorí sa tiež snažia počas dovolenky robiť to, na čo nemali cez rok čas, a tak ani neodpočívajú, uvádza psychológ.

Sébastien Hof radí sa po návrate z dovolenky dostatočne hýbať a zachovať si chvíle pre seba. „Je nevyhnutné venovať sa rodinným aktivitám, milostným a priateľským vzťahom. Treba len akceptovať, že tento čas nebude taký významný ako na dovolenke,“ zdôrazňuje.

Dôležité je nekochať sa prírodou len raz do roka v lete. „Nezabúdajme, že zelená a modrá sú prirodzenými antidepresívami a že nezmiznú, akonáhle nastúpime do zamestnania,“ hovorí Michel Lejoyeux.

V niektorých situáciách a na uľahčenie organizácie našich všedných dní psychológ práce Sébastien Hof radí vziať papier a ceruzku a spísať si, v čom reálne tkvejú naše každodenné úlohy. Ide o to, aké postavenie má naše zamestnanie v našom každodennom živote.

Sébastien Hof pripomína: „Pýtajme sa sami seba, v ktorých ďalších oblastiach sa cítime dobre, a vyčleňme si čas, aby sme si urobili od práce odstup a vrátili sa k tomu, čo je pre nás podstatné.“

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dovolenka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku