Poľské dni ponúknu slovensko-poľskú diskusiu o páde komunizmu

Slovensko-poľská diskusia o páde komunizmu v roku 1989 bude v utorok (15.10.) súčasťou programu Poľských dní v Prešove. Konajú sa v Prešove od pondelka do štvrtka (24.10.). Organizátori si pre návštevníkov pripravili množstvo podujatí súvisiacich s Poľskom.

14.10.2019 17:25

„Sú zamerané na propagáciu širokej škály poľskej kultúry, ktorá je síce Slovákom geograficky, jazykovo i mentálne blízka, ale málo známa,“ uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Štvrtý ročník podujatia v pondelok popoludní otvorí riaditeľ Poľského inštitútu v Bratislave Jacek Gajewski spolu s rektorom Prešovskej univerzity (PU) v Prešove Petrom Kónyom a dekankou Filozofickej fakulty PU v Prešove Beátou Balogovou.

„Otvorenie sa uskutoční počas slávnostného zasadnutia Inštitútu stredoeurópskych štúdií pri príležitosti 50. výročia založenia lektorátu poľského jazyka a kultúry na Filozofickej fakulte PU v Prešove,“ doplnila Šitárová.

Nasledovať bude otvorenie výstavy s názvom Boj a utrpenie – poľskí občania počas druhej svetovej vojny k jubileu 80. výročia napadnutia Poľska a začiatku druhej svetovej vojny.
V utorok (15.10.) sa v priestoroch univerzity uskutoční slovensko-poľská diskusia o páde komunizmu v roku 1989 a o začiatkoch transformácie v oboch krajinách. Poľská agentúra Nawa bude pre študentov a učiteľov prezentovať výmenné programy a štipendiá.

Večer bude patriť novému poľskému filmu Umenie milovať a poľské filmy sa budú premietať aj v rámci filmového festivalu Pocity. Hudobný a výtvarný poľský program bude počas Poľských dní v Prešove aj v umeleckom centre Viola.

Jedným z vrcholov Poľských dní bude koncert speváckej skupiny Sonori Ensemble z mesta Vroclav, ktorý sa uskutoční v stredu (16.10.) v Parku kultúry a oddychu (PKO) – Čierny orol v Prešove.

„V sobotu (19.10.) si prídu na svoje všetci gurmáni, ale aj tí, ktorí radi cestujú za turistikou. V jednom z obchodných centier bude totiž program plný zaujímavostí pre turistov, ale aj vynikajúce poľské jedlá,“ doplnila Šitárová.

Hlavnými organizátomi poľských dní sú Poľský inštitút v Bratislave, mesto Prešov a Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty PU v Prešove. Od roku 1969 v prešovskom inštitúte pôsobia lektorky a lektori poľského jazyka a kultúry a študuje sa poľský jazyk a kultúra.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #kultúra