VIDEO: Druhé najsvätejšie miesto sveta je vraj v Bratislave. Čo ukrýva Soferovo mauzóleum?

, 22.11.2019 12:48

S tvrdením, že hneď po jeruzalemskom Múre nárekov máme na Slovensku druhé najsvätejšie miesto pre židov by všetci nemuseli súhlasiť. Pravdou však je, že na Nábrežie Ludvíka Svobodu, k pamätníku rabína Chatama Sofera, smerujú veriaci z celého sveta, aby sa tu modlili.

Pamätník Chatama Sofera postavili v Bratislave na mieste niekdajšieho židovského cintorína, ktorý sa tu nachádzal od druhej polovice 17. storočia. Dodnes z neho ostalo len zopár hrobov najvýznamnejších rabínov.

Pamätník otvorili v roku 2002 a odvtedy slúži návštevníkom – ortodoxným židom, pre ktorých je Chatam Sofer významnou osobnosťou a prichádzajú mu vzdať úctu.

Vnútri sa nachádza aj modlitebňa, schodmi sa schádza k hrobom. Na náhrobku najznámejšieho rabína sa však meno Chatam nenachádza – jeho skutočné meno bolo Moše, teda Mojžiš. Chatam (v preklade pečať) vychádza z knihy, ktorú napísal a ktorá ho preslávila, Sofer zasa znamená pisár.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#židia #Chatam Sofer
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku