Katarínku zachraňujú už 25 rokov. Zachránia ju?

Štvrťstoročie už funguje občianske združenie (OZ) a projekt Katarínka, ktoré si predsavzalo záchranu kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej neďaleko Trnavy.

12.12.2019 09:00
katarínka, ruiny, kostol, Foto:
Ruiny kostola a kláštora sv. Kataríny pri Dechticiach opravujú dobrovoľníci 25 rokov.
debata (1)

Združuje predovšetkým mladých dobrovoľníkov, ktorí počas jeho existencie odpracovali na obnove tisícky hodín. V zozname tých, ktorí prispeli svojou prácou, je podľa zakladateľa OZ Petra Hercega 1830 mien.

Počas 25 rokov dobrovoľníckej záchrany Katarínky sa podarilo komplexne zakonzervovať múry kostola a obnoviť zničenú kostolnú vežu, za čo získali ocenenie Pamiatka roka 2017. Objavili aj dve krypty, osem kaplniek a ďalšie zaniknuté objekty areálu.

„Prvé roky sme venovali spriechodneniu kostola, ktorý sa nachádza v lesnom prostredí, zveľadili jeho okolie, začali sa archeologické práce. Od roku 2010 sa dobrovoľníci začali venovať rekonštruovaniu veže, v roku 2017 sme ju skolaudovali a sprístupnili turistom. Vlani sa zrekonštruovala už archeologicky preskúmaná najväčšia krypta, ktorá sa nachádza v lodi kostola,“ uviedol Herceg.

Počas letnej sezóny zároveň sprevádzali tisícky návštevníkov, keďže výlety na Katarínku sú z roka na rok populárnejšie a obnovená veža láka.

Projekt spolu s OZ zastrešuje aj Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže v spolupráci s obcou Dechtice a rehoľou menších bratov – františkánov.

Na oslave výročia, ktorá bola koncom novembra v Dechticiach, sa podľa Hercega zúčastnili všetky generácie záchrancov Katarínky ako aj ich priatelia a podporovatelia.

V rámci osláv sa konala ďakovná omša vo farskom kostole sv. Kataríny, kultúrny program a prezentácie 25 rokov prác.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Katarínka