Epidémia v Taliansku: Prázdne ulice, lieky na nervy. Mestá v karanténe panikária
Rýchly nástup epidémie koronavírusu obyvateľov severu Talianska zaskočil a atmosféra v najviac postihnutých mestách občas pripomína apokalyptické filmy: na opustených uliciach sa preháňa vietor, reštaurácie a kaviarne sú zatvorené, v niekoľkých otvorených obchodoch zákazníci narážajú na prázdne regály a pred lekárňami sa tvoria rady.
S možnou hrozbou sa ľudia vyrovnávajú rôzne, niektorí to berú športovo a užívajú si nečakané voľno, iní bojujú s obavami, napísali vo svojich reportážach agentúry AFP a DPA.
„Naše mesto prežilo všetko, vrátane druhej svetovej vojny,“ povedal reportérovi stanice BBC v telefonickom rozhovore Francesco Passerini, starosta pätnásťtisícového mestá Codogno, pre ktoré platí prísna karanténa.
Podľa neho je v meste pokoj, zásoby potravín a liekov sú dostatočné a panike nikto neprepadá.
Andrea Allon, jeden z obyvateľov Codogna, však priznáva, že veľa ľudí okolo neho už má kvôli epidémii taký strach, že berú upokojujúce lieky, aby vôbec v noci dokázali zaspať.
„Veríme tomu, že verejný zdravotný systém dokáže zvládnuť, ak pôjde o niekoľko stoviek prípadov. Ale ak čísla porastú, už nedokáže udržať krok. Modlím sa k Bohu, aby sa to nestalo,“ hovorí Allon.
Podobne to vidí jeden z jeho susedov, 33-ročný učiteľ Roberto Cighetti. „Sú tu rodiny, ktoré to berú športovo. Iné rodiny, hlavne tie, kde už niekto ochorel, sú znepokojené. A sú aj rodiny, ktoré bezdôvodne prepadajú panike,“ povedal Cighetti agentúre DPA.
„V našej malej dedine sa za tie tri dni všetko zmenilo. Panuje tu atmosféra akéhosi neskutočna. Nikdy sme si nemysleli, že sa ocitneme v rovnakej situácii ako ľudia z tých čínskych miest. Pozerali sme sa na nich v televízii a hovorili sme si, že sú to chudáci, keď musia zostať zavretí doma,“ povedal AFP farár Nunzio Rosi z dediny Zorlesco neďaleko Codogna, ktorá tiež spadá do prísne izolovanej oblasti.
Duchovný teraz slúži omše bez veriacich a dvere kostola otvára len jednotlivcom. Práve sa vrátil z pohrebu, na ktorom musel obrad skrátiť na päť minút a zúčastniť sa mohol len jediný príbuzný.
Podľa kňaza je ale všetko zlé na niečo dobré a ľudia, ktorí zvyčajne padajú pod ťarchou pracovného stresu a povinností, si môžu teraz dopriať pokojný čas strávený s rodinou.
Mnohí z nich si ale podľa všetkého túto nečakanú dovolenku užiť nedokážu. „Sme krajina na pokraji nervového zrútenia,“ citovala agentúra AFP bankára z provincie Brescia, podľa ktorého kvôli epidémii bujnie strach a konšpiračné teórie.
Takmer surreálne scény však nezažívajú len ľudia, ktorí sú v karanténe, ale aj obyvatelia blízkych miest.
Napríklad turistami obliehaná Piacenza bola cez víkend poloprázdna, neobvykle tiché bolo aj centrum Benátok a v milánskych supermarketoch dochádzajú sušienky a cestoviny, napísala agentúra DPA. A chorých stále viac pribúda.