Hasiči dostali požiar na Veľkom piesočnom ostrove pod kontrolu

15.12.2020 14:50

Austrálskym hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu požiar, ktorý spálil viac ako polovicu Veľkého piesočného ostrova zapísaného do svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Požiar mal údajne spôsobiť nelegálne založený oheň, informovala v pondelok agentúra AFP.

Požiar na najväčšom pieskovom ostrove na svete, ležiacom na východnom pobreží Austrálie, zničil rozsiahle pásma lesov. Počas víkendu však ostrov zasiahli výdatné búrky.

„S pomocou dažďa a tímov sa nám podarilo požiar dostať pod kontrolu,“ uviedli v nedeľu na sociálnej sieti Twitter hasičské a záchranné zložky austrálskeho štátu Queensland.

Dážď a silný vietor zasiahli obľúbené turistické pobrežné miesto Gold Coast (Zlaté pobrežie) aj Byron Bay, kde môže dôjsť k erózii miestnej obľúbenej pláže.

Vedci tvrdia, že v dôsledku klimatickej zmeny dôjde v Austrálii k extrémnym výkyvom počasia, akými sú napríklad suchá, požiare a cyklóny, ktoré sa budú zhoršovať, pokiaľ sa bude Zem naďalej otepľovať.

Počas požiarov v Austrálii na prelome rokov 2019 a 2020 plamene spálili územie s rozlohou viac ako 12,5 milióna hektárov a vyžiadali si najmenej 33 obetí vrátane šiestich hasičov.

Konzervatívny austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý označil toto obdobie za „čierne leto“, opakovane spochybnil priamu súvislosť medzi rozsiahlymi lesnými požiarmi a klimatickou zmenou.

Spolu s ministrom pre energetiku Angusom Taylorom sú presvedčení, že Austrália nemusí zintenzívniť snahy o znižovanie emisií skleníkových plynov, ktoré majú podľa AFP spomaliť globálne otepľovanie.

#požiar #Austrália
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku