Záujem turistov o bývalú banícku osadu Železník rastie. Čo tam nájdete?

30.12.2020 11:00

Záujem turistov o bývalú banícku osadu Železník v Revúckom okrese sa postupne zvyšuje, potvrdil Ladislav Bene, predseda občianskeho združenia (OZ) Skryté poklady Slovenska, ktoré v spolupráci so samosprávou postupne revitalizuje a zveľaďuje miestne zaujímavosti a pamiatky.

Ja tu celý rok nebývam, ale od miestnych a kamarátov, ktorých tu mám, viem, že sa zvyšuje počet ľudí, ktorí sa tu zastavia.

Smerujú napríklad k vysokej peci v Červeňanoch, či do nového múzea v Rákošskej Bani. Naším cieľom je, aby sa tu v budúcom roku otvorilo infocentrum, možno aj s občerstvením, aby si tu turisti mohli urobiť východiskový bod, načrtol Bene.

Spomínané infocentrum by malo vzniknúť v bývalom kine Stachanov, na ktorom sa tohto roku podarilo zrekonštruovať strechu. Podľa Beneho je jeho výhodou vhodné umiestnenie neďaleko hlavnej cesty, ako aj turistická trasa, ktorá popri ňom vedie na vrch Železník.

Ako pokračoval Norbert Mogyorósi z Baníckeho múzea v Rožňave, Železník je zaujímavý nielen z pohľadu Gemera, ale aj z celoslovenského hľadiska.

Málokde sa v takejto podobe zachovali pôvodné obydlia baníkov. Paradoxne, tu tomu pomohla aj skutočnosť, že ťažba bola ukončená pomerne skoro. Už v prvej polovici 60. rokov 20. storočia boli vyčerpané zásoby železnej rudy a budovy teda neboli prestavané, podotkol.

Dejiny osady a ťažby železnej rudy v oblasti zmapoval historik Gustáv Frák v knihe Baníctvo v Železníku, ale podľa Mogyorósiho by si zaslúžila ešte podrobnejší a novší výskum.

Možno doň zapojiť aj priamo ľudí, ktorí tu žijú, prípadne preskúmať miestne kroniky a staré fotoalbumy, konkretizoval Mogyorósi, podľa ktorého sa v súčasnosti celkovo zvyšuje záujem ľudí o technické pamiatky.

Dosť tomu napomohol aj projekt Čierne diery, ktorý ich dosť propaguje. Na Gemeri je veľa zabudnutých miest, ktoré nie sú turisticky známe, ale postupne sa dostávajú do povedomia, zakončil.

Medzi hlavné zaujímavosti Železníka patrí banská štôlňa Ladislav a spomínané banícke kino Stachanov. Ďalšou zaujímavosťou je časť Na kríži, kde sa nachádza pôvodná banícka drevená kolkáreň. Neďaleko je i banícka kaplnka, ktorú sa nedávno podarilo zrekonštruovať.

Zaujímavou je i časť Štokovce, kde sú dva pôvodné bytové domy určené pre baníkov, či banícke jazierko, ktoré OZ v tomto roku revitalizovalo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#turisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku