Civilné lety zo Sliača sa nekončia

Civilná doprava na letisku Sliač by mala byť obnovená po ukončení rekonštrukcie vojenského letiska Sliač. Počas rokovaní v uplynulých dňoch to vedeniu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) potvrdili minister obrany Jaroslav Naď a minister dopravy Andrej Doležal.

13.02.2021 13:20
debata

Krajská samospráva o tom informuje v tlačovej správe. Zachovanie civilných letov po rekonštrukcii letiska je pre BBSK kľúčové, svojho zástupcu bude mať aj v pracovných skupinách k letisku na oboch ministerstvách.

Minister obrany predsedu BBSK Jána Luntera ubezpečil, že obnovenie civilných letov po ukončení rekonštrukcie letiska je prioritou aj jeho rezortu.

Podľa jeho slov by nemala v ceste stáť ani bezpečnostná previerka a prevádzka civilnej dopravy je v tejto chvíli otázkou financií a právnej formy.

Ministerstvo sa preto bude uchádzať o nutnú certifikáciu už v priebehu rekonštrukcie. Civilnej doprave by preto nič zásadné po ukončení obnovy letiska nemalo stáť v ceste.

„Civilné lety sú pre stredné Slovensko jedným z predpokladov úspešného cestovného ruchu. Pri spúšťaní projektu modernizácie na Sliači bolo mnoho pochybností o ich budúcnosti, no rokovania s ministrami ma uistili, že civilná doprava tu má svoju budúcnosť,“ uviedol po rokovaniach Lunter. Naď zároveň potvrdil, že má záujem na projekte spolupracovať so samosprávnym krajom a samosprávami.

Neistotu vyvolalo zrušenie akciovej spoločnosti Letisko Sliač, ktorá civilnú časť dopravy prevádzkuje.

Rezort dopravy k tomuto kroku pristúpil z výlučne ekonomických dôvodov, keďže podľa slov ministra dopravy Doležala je finančne nevýhodné prevádzkovať spoločnosť, ktorej činnosť musí byť do roku 2024 aj tak pozastavená.

Spolu s ministerstvom obrany Naďom teraz hľadajú vhodnú právnu formu, v rámci ktorej bude civilná časť letiska prevádzkovaná.

Medzičasom bol už hnuteľný majetok presunutý na iné letiská a nehnuteľný prešiel do majetku ministerstva obrany. Prípravné fázy jednotlivých modernizačných projektov vrcholia.

Rekonštrukcia vojenského letiska na Sliači s cieľom modernizácie letiska pred príchodom nových stíhačiek F-16 výrazne obmedzila chod letiska.

Miliónová modernizácia bude naplno prebiehať od tohto roku a jej ukončenie je naplánované na rok 2023.

debata chyba
Viac na túto tému: #letisko Sliač
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy