Záhorie ponúka pred letnou turistickou sezónou viaceré novinky

V regióne Záhoria pribudlo pred letnou turistickou sezónou viacero nových možností, ktoré môžu návštevníci a turisti využiť, informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie Martin Lidaj.

06.05.2021 13:00
skalica Foto:
Skalica.

V regióne sa pracuje na skvalitnení a zatraktívnení ponuky a služieb pre návštevníkov. „V novej turistickej sezóne pribudnú na Záhorí viaceré novinky. Ide napríklad o novopostavenú rozhľadňu v Holíči, zatraktívnenie sprevádzania po pamiatkach v Skalici, ktoré sa bude uskutočňovať aj na kočoch ťahaných koňmi, či dom v korune javora v Abelande pri Lozorne,“ informoval Lidaj.

V Senici pribudlo nové múzeum, ktoré vzniklo v zrekonštruovanej kultúrnej pamiatke bývalého Letohrádku. Snahou mesta bolo vytvoriť modernú expozíciu so všetkými technologickými vymoženosťami.

„Ide o kontaktné múzeum, kde návštevník nie je len pasívnym poslucháčom, ale do získavania informácií je priamo vtiahnutý. Informácie o expozíciách získava aj dotykom, niektoré z exponátov si pomocou pohybu svojich rúk prezerá zväčšené vo virtuálnom priestore, volí si typ informácií, ktoré chce získať,“ uviedla hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

V neďalekej obci Sobotište čaká na oficiálne otvorenie ďalšie múzeum, ktoré je venované habánskej kultúre a pôsobeniu tejto komunity na Slovensku.

„V múzeu bola snaha nakoncipovať exponáty, ktoré sa inde nenachádzajú. Snažíme sa prezentovať, ako habáni žili nielen v Sobotišti, ale na celom Slovensku. Vytvorili sme tu model habánskej strechy, takisto aj model habánskeho veľkodomu, ktorý stojí vo Veľkých Levároch. V múzeu sa nachádzajú habánske kostýmy, zhotovené na základe rytiny zo 16. storočia. Súčasťou múzea sú aj repliky habánskej keramiky priamo zo Sobotišťa,“ prezradila manažérka projektu múzea Ľubica Kadlec Melišová.

Vzhľadom na zlepšujúcu sa pandemickú situáciu sa čoraz reálnejšie javia aj niektoré tradičné podujatia v regióne. „Vinári z organizácie Vínna cesta Záhorie pripravujú Otvorené búdy v Skalici, ktoré sa mali pôvodne konať ešte v októbri minulého roka. V týchto dňoch sa rozhoduje aj o tom, či bude premávať Vláčik Záhoráčik, na ktorý si zvykli turisti na trati Bratislava Plavecké Podhradie,“ doplnil riaditeľ oblastnej organizácie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Záhorie