Daniel Kollár, spisovateľ, vydavateľ časopisu Krásy Slovenska, pozná rodnú krajinu ako málokto. Na otázku, prečo by mal turista poznať Veľkú Fatru, hovorí: "Už len preto, že územie Veľkej Fatry so značnou koncentráciou prírodných hodnôt vyhlásili v roku 1973 za chránenú krajinnú oblasť a v roku 2002 za Národný park Veľká Fatra. Ide o rozsiahle horské územie s členitým povrchom, bohatým výskytom krasových javov, so súvislými lesmi, s rozsiahlym a typickým hôľnym pásmom, dlhými dolinami, pestrým rastlinstvom a živočíšstvom a napríklad aj najväčším náleziskom pôvodného výskytu tisu obyčajného v Európe,“ ozrejmuje.
Dávame do pozornosti Chcete vyhrať dovolenku v Thajsku? Zapojte sa do našej súťaže a hrajte o viac ako 85 skvelých cienOblasť Veľkej Fatry patrí z turistického hľadiska určite k najhodnotnejším územiam Slovenska. "Zásluhu na tom majú v prvom rade lesnaté doliny a hôľny ústredný hrebeň. Prechádzky dolinami – Belianskou, Necpalskou, Blatnickou, Gaderskou a jej pokračovaním Dedošovou, resp. Vlkanovou, patria k najväčším turistickým zážitkom. Poskytujú množstvo estetických pohľadov na skalné útvary a do bočných tiesňav. Tým, že ústredný hrebeň od Kráľovej studne po Malinné je z veľkej časti hôľny, patrí popri hrebeňových túrach Nízkymi Tatrami a Malou Fatrou k najkrajším hrebeňovým partiám Slovenska. Poskytuje celý rad nádherných výhľadov na blízke i vzdialenejšie pohoria stredného a severného Slovenska a Slovensko z neho máme ako na dlani.“
Perly v dolinách i horské kvety
Pozoruhodnosťou Veľkej Fatry sú podľa D. Kollára doliny, najmä na turčianskej strane. "To sú moje najobľúbenejšie miesta Veľkej Fatry. Obdiv vzbudzujú najmä bralnaté partie Blatnickej, no predovšetkým Gaderskej a jej pokračovania, Dedošovej doliny. V krátkej odbočke v Konskom dole je jedna z najkrajších hlbokých dolín na celom Slovensku. Vznikli tu veľmi rozmanité, pôsobivé, povrchové aj podzemné tvary, počínajúc od hladkých skalných stien, hlboko rozbrázdených strmín až po tiesňavy, skalné veže, okná a jaskyne. To sú perly Veľkej Fatry. Na druhej strane, takmer v každej doline Veľkej Fatry nájdeme malebné až bizarné vápencové útvary, sprevádzané nádherou horských kvetov. Možno menej známe doliny Veľkej Fatry sú severnejšie na turčianskej strane – Belianska, Jasenská, Kantorská, kde prevládajú hlboké lesy s krásnymi poľanami, stvorené na nerušenú turistiku a cykloturistiku. V ich niektorých častiach sa rád túlam a často dlho nestretnem človeka.“
Láska pod Borišovom
Prvý intenzívny dotyk s Veľkou Fatrou zažil vášnivý cestovateľ na terénnej exkurzii počas štúdia geografie na Prírodovedeckej fakulte v roku 1982.
"S našimi profesormi sme podnikli hrebeňovú túru a pamätám si na okamih, keď som prvýkrát v tesnej blízkosti Ploskej objavil krajinársky jednu z najatraktívnejších oblastí celej Veľkej Fatry s azda najkrajšie umiestnenou chatou v pohorí na Slovensku – Chatou pod Borišovom. Do nej som sa na prvý pohľad zamiloval. Predstavuje najtypickejšiu horskú chatu, akú si len vieme predstaviť, a hlavne je ideálne položeným východiskom v centrálnej časti pohoria. A keďže sa nad chatou s celoročnou prevádzkou vypína jeden z najvýraznejších a najvyšších vrcholov pohoria, 1510 m vysoký Borišov, zážitok z výstupu naň bol dokonalý.“
Na rodinný výlet odporúča návštevu Blatnice v Turci, starej kultúrnej obce s olejkársko-šafraníckou tradíciou a zaujímavou ľudovou architektúrou. S väčšími deťmi zasa výstup na vrchol Tlstej s nádherným výhľadom či výraznú a bralnatú Ostrú.
Leto s Pravdou: Tipy na celé prázdniny
- PONDELOK: Rodinná turistika
- UTOROK: Slovensko vo filmoch
- STREDA: Kúsok za humnami
- ŠTVRTOK: Kúpanie a kúpele
- PIATOK: Musíte zažiť
Letný seriál nájdete v denníku Pravda aj na Pravda.sk