Taliani dali zatknúť nevinného turistu, podobal sa vraj na najhľadanejšieho bossa mafie

Talianski prokurátori nechali v Holandsku zatknúť muža, o ktorom sa domnievali, že je najhľadanejším bossom sicílskej mafie. Britský turista sa však na zločinca iba podobal a po niekoľkých dňoch strávených vo väznici s najvyšším stupňom stráženia ho prepustili na slobodu, napísal denník La Repubblica. Prípad spôsobil v Holandsku vlnu zdesenia.

18.09.2021 07:00
debata

Päťdesiatštyri­ročného britského turistu, ktorý trvalo žije v Španielsku, zadržali pri zásahu v reštaurácii v Haagu špeciálne bezpečnostné sily. Holandská polícia podnikla zásah na základe žiadosti prokuratúry v Tridente, podľa ktorej bol muž Matteo Messina Denaro, ktorý je najhľadanejším talianskym zločincom. Vyšetrovatelia ho považujú za najvyššie postaveného muža v sicílskej mafii Cosa Nostra.

Britského turistu uvrhli do cely vo väznici s najvyššou ostrahou vo Vughte. Tam vyšetrovatelia dôkladne prešetrili jeho totožnosť a ukázalo sa, že muž nie je obávaným hľadaným zločincom. Úrady ho z väzby následne prepustili.

Mužov advokát Leon van Kleef povedal denníku The Guardian, že spočiatku považoval správu o zatknutí svojho klienta za vtip. „Môj klient sa narodil a vyrástol v Anglicku a má neuveriteľne silný liverpoolsky prízvuk. Od začiatku bolo jasné, že je to nedorozumenie,“ uviedol van Kleef.

Podľa neho muž pricestoval do Haagu, pretože je veľkým fanúšikom Formuly 1 a zúčastnil sa na Veľkej cene Holandska. Muž podľa van Kleefa zažil „zlý sen“ a je možné, že bude žiadať odškodnenie.

Prípad vyvolal v Holandsku kritiku miestnych úradov. Tie však poukázali na to, že museli na žiadosť talianskych prokurátorov konať. „Keď nám povedia: zadržte túto osobu, tak to musíme urobiť. Máme vzájomné dohody, ktoré musíme ctiť,“ povedal predstaviteľ polície holandskej stanici NOS.

Podľa denníka La Repubblica chyba pravdepodobne vznikla tým, že prokuratúra v Tridente neoznámila svoje poznatky prokuratúre v Palerme a špeciálnym protimafiánským útvarom. Tie podľa denníka dostávajú z celého sveta každý mesiac desiatky hlásení o pohybe Messinu Denara a majú zabehnutý systém, ako informácie overiť. V drvivej väčšine prípadov sa totiž ukáže, že informácia nie je správna.

Matteo Messina Denaro je na úteku pred talianskou justíciou od roku 1993. Bol odsúdený na doživotie za sériu zločinov, podľa štátnych zástupcov patril medzi zadávateľa bombových atentátov na protimafiánskych prokurátorov Giovanniho Falconeho a Paola Borselliniho v roku 1992.

Polícia má len jednu staršiu fotku zločinca, na ktorej základe zostavila pravdepodobnú súčasnú podobu Messinu Denara.

debata chyba
Viac na túto tému: #zatknutie #mafia #omyl #Holandsko #Cosa Nostra #Sicília #mafián