Brit Miles Routledge, 22-ročný študent fyziky, nie je v lietaní do vojnových zón nováčikom. Už v auguste 2021 ho podľa Euronews britské sily zachránili z Kábulu, kam sa vybral afganskú dovolenku, no padol do rúk Talibanu.
Teraz si to namieril na Ukrajinu, kde – ako tvrdí – chce pomáhať. Na sociálnej sieti Twitter napísal, že má pri sebe tím veteránov z celého sveta, pár zdravotníkov, ktorí zriaďujú zdravotné stredisko, a býva v bezpečnom dome na poľských hraniciach.
S tímom plánuje jazdiť po Ukrajine a zorganizovať charitatívne podujatie na pomoc Ukrajine.
V nedávnom rozhovore pre študentské noviny The Tab však povedal: „Je to naozaj zábavné, skoro ako keď si to vojak užíva napriek tomu, čo sa deje.“
Miles, ktorý má na Twitteri viac ako 73 000 sledovateľov, zbiera peniaze na svoje cesty prostredníctvom crowdfundingových stránok, ako je Go Fund Me.
V jeho najnovšom crowdfundingovom úsilí sa uvádza, že peniaze pomôžu „zachrániť dve rodiny“, hoci neprezradil, z ktorej krajiny.
Dokonca si vyrobil aj falošný novinársky preukaz.
Hoci mnohí považujú Milesove činy za naivné, ba priam za úplne neúctivé, sú súčasťou rastúceho trendu. Turizmus na miesta katastrof sa v poslednom desaťročí stáva čoraz populárnejším.
Ľudí láka navštíviť miesta predchádzajúcich alebo prebiehajúcich zverstiev či pohrôm, miesta, ktoré sa spájajú so smrťou a tragédiou.
Najznámejší je turizmus na miesta spojené s holokaustom, vrátane Osvienčimu či Bergen Belsen.
Osvienčimské múzeum, ktoré má obrovskú historickú a vzdelávaciu hodnotu, napríklad muselo v posledných rokoch požiadať ľudí, aby si prestali robiť selfie.
Čítajte viac Najpokrokovejšie aerolínie: Ukrajinské letušky vymenia opätky za tenisky Čítajte viac Európske monumenty sa na znak solidarity rozžiarili v ukrajinských farbách